Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja zapowiada: Koniec z pouczeniami, teraz będą ostre kary (wideo)

ik
Przedstawiciele kierownictwa mazowieckiej policji przedstawili we wtorek półroczne efekty pracy mazowieckich policjantów.
Przedstawiciele kierownictwa mazowieckiej policji przedstawili we wtorek półroczne efekty pracy mazowieckich policjantów. Tadeusz Klocek
Zero tolerancji dla piratów - zapowiadają mazowieccy policjanci i na dowód pokazują statystyki. Ponad 300 zatrzymanych praw jazdy i 200 procentowy wzrost liczby kierowców badanych na zawartość alkoholu.

Ze statystyk mazowieckiej komendy policji wynika, że mieszkańcy województwa powinni czuć się bezpieczniej. Spada liczba przestępstw. We wtorek policjanci pokazali statystyki opisujące ich pracę od stycznia do końca czerwca tego roku i porównali je do danych z analogicznego okresu ubiegłego roku.

WCIĄŻ W KRAJOWEJ CZOŁÓWCE

Z danych na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym wynika, że jest lepiej niż przed rokiem. Na mazowieckich drogach w pierwszym półroczu tego roku doszło do 1008 wypadków (o 43 mniej niż w tym okresie 2013 roku). Rannych zostało w nich 1279 osób. Niestety na drogach Mazowsza od początku roku zginęło już 127 osób.

- To o 14 ofiar śmiertelnych mniej niż w analogicznym czasie ubiegłego roku - mówi inspektor Cezary Popławski, komendant mazowieckiej policji. - Niestety, wciąż na drogach naszego województwa ginie najwięcej osób.

Dlaczego? Policjanci tłumaczą to dużą ilością dróg krajowych przebiegających przez Mazowsze, a to właśnie na nich dochodzi do największej liczby wypadków.

- Mamy specyficzny układ drogowy. Wiele tras krajowych i miejsc, gdzie krzyżują się one z drogami lokalnymi w małych miejscowościach. Niestety tam, gdzie jest duży ruch są wypadki - mówi podinspektor Jacek Mnich, naczelnik wydziału ruchu drogowego mazowieckiej policji.

Stąd też zapowiedź, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest i będzie jednym z ważniejszych zadań mazowieckiej policji. Kierowcy łamiący przepisy nie mają co liczyć na pobłażliwość.

TYSIĄCE KONTROLI

Policjanci stosują tak zwane fakultatywne zatrzymanie prawa jazdy. Kodeks pozwala im na odebranie dokumentu kierowcy, który w rażący sposób łamie przepisy. Tylko od 7 kwietnia do 11 lipca stało się tak w 337 przypadkach, w całym ubiegłym roku było ich 32. Decyzję funkcjonariuszy podtrzymuje bądź odrzuca jeszcze sąd. W czerwcu na przykład w 60 procentach przypadków sędziowie poparli decyzje policjantów.

Wzrost liczby represyjnych działań mazowieckiej drogówki zbiegł się w czasie ze śmiertelnymi wypadkami, do których doszło także w Radomiu. Mowa choćby o potrąceniu dwóch nastolatek na przejściu dla pieszych przy ulicy Szarych Szeregów. Jedna z dziewczyn zginęła.

- W ramach funkcjonującego prawa szukamy sposób reagowania na to, co dzieje się na drogach. Kierowcy mają swoje prawa, ale też obowiązki. Jeśli, ktoś jeździ zgodnie z przepisami nie ma się czego obawiać - dodaje Jacek Mnich.

Rośnie też liczba kontroli kierowców. W pierwszym półroczu na przykład na zawartość alkoholu przebadano ponad 630 tysięcy kierujących, to ponad 200 procent więcej niż przed rokiem. - Ujawniliśmy 2742 nietrzeźwych kierujących. To mniej niż przed rokiem - mówi Jacek Mnich. - Myślę, że taka liczba kontroli prowadzonych w różnych dniach tygodnia i o różnych porach nauczyła kierowców, że nie warto siadać za kierownicą po alkoholu. Nasze akcje przynoszą efekt.

KRYMINALNIE LEPIEJ

Jak pokazują mazowieckie statystyki na drogach przybywa też policyjnych patroli. Nie jest to wzrost lawinowy, ale jednak. Podobnie jest też z patrolami funkcjonariuszy prewencji, dzielnicowych.

Dane pokazują też, że w pierwszym półroczu 2014 roku o 6 procent spadła liczba przestępstw kryminalnych.

- Bardzo znaczące spadki ilości przestępstw nastąpiły w siedmiu najbardziej uciążliwych dla mieszkańców kategoriach - mówi Alicja Śledziona, rzecznik prasowy mazowieckiego komendanta policji.

W przypadku kradzieży spadek wyniósł siedem procent, kradzieży z włamaniem było o blisko 13 procent mniej. - Mniej mamy rozbojów. O 37 spadła też liczba bójek lub pobić - wylicza Alicja Śledziona.

Jedyną "kryminalną" kategorią, w której policjanci zanotowali wzrost zgłaszanych przestępstw są kradzieże samochodów. Było ich o 15 więcej w stosunku do pierwszego półrocza ubiegłego roku.

- Na podstawie analiz prowadzonych w całym kraju można powiedzieć, że co piąta zgłoszona kradzież samochodu nie potwierdza się. Chodzi na przykład o wymuszenie odszkodowania, czasem właściciel nie chce w oficjalny sposób złomować auta więc zgłasza fikcyjną kradzież - dodaje Alicja Śledziona.

Przybyło też przestępstw gospodarczych, policjanci wszczęli 2,3 tysiąca postępowań, o 140 więcej niż rok temu.

Inspektor Cezary Popławski, komendant wojewódzki mazowieckiej policji:
- Bezpieczeństwo w ruchu drogowych to jeden z naszych priorytetów. Surowe i nieuchronne kary to jest sposób na jego poprawę. Na pouczenia już nas nie stać, one nie przyniosły skutków. Zapowiadamy zero tolerancji dla piratów drogowych. Podczas debat społecznych, które odbywały się w gminach i powiatach naszego województwa mieszkańcy najczęściej podnosili sprawę działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie