Policjanci w roli ratowników wodnych. Szkolenie przed...

  Policjanci w roli ratowników wodnych. Szkolenie przed sezonem

  ./pok/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Elementem ćwiczeń było holowanie osoby zagrożonej

  Elementem ćwiczeń było holowanie osoby zagrożonej ©policja

  Ponad 30 mazowieckich policjantów odbyło ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego. Doskonalili między innymi skoki ratownicze, pływanie pod wodą oraz holowanie osoby zagrożonej.
  Elementem ćwiczeń było holowanie osoby zagrożonej

  Elementem ćwiczeń było holowanie osoby zagrożonej ©policja

  Policjanci doskonalili między innymi pływanie sposobami stosowanymi w ratownictwie wodnym.

  Policjanci doskonalili między innymi pływanie sposobami stosowanymi w ratownictwie wodnym.


  Na terenie garnizonu mazowieckiego znajduje się 113 zbiorników i cieków wodnych, które mogą być wykorzystywane do celów rekreacyjnych, to jest. 59 rzek o łącznej długości 2141 kilometrów oraz 54 zalewy, jeziora i inne zbiorniki wodne o łącznej powierzchni 2100 hektarów. Bezpieczeństwem ludzi na tym terenie zajmuje się między innymi 34 policjantów.

  Przed sezonem wzięli oni udział w ćwiczeniach z zakresu ratownictwa wodnego, które odbyły się na pływalni 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

  - Ćwiczenia prowadzone były przez doświadczonych ratowników radomskiego WOPR, którzy dzielili się z policjantami swoją wiedzą i zdobytymi wieloletnimi umiejętnościami praktycznymi z zakresu ratownictwa wodnego. Doskonalono między innymi pływanie sposobami stosowanymi w ratownictwie wodnym, skoki ratownicze, pływanie pod wodą oraz holowanie osoby zagrożonej. Ponadto uczestnicy szkolenia mieli możliwość trenować ze sprzętem ratownictwa wodnego, prowadząc symulowane akcje ratownicze - informował Rafał Jeżak z zespołu prasowego mazowieckiej policji.

  Według niego na zakończenie ćwiczeń każdy z uczestników poddany został sprawdzianowi -musiał przepłynąć dystans 50 metrów stylem dowolnym w czasie poniżej 50 sekund, przepłynąć pod wodą co najmniej 15 metrów i holować tonącego na dystansie minimum 50 metrów.
  - Wszyscy uczestnicy weryfikacji sprostali wymaganiom - podkreślił Rafał Jeżak.

  W ramach prowadzonego szkolenia odbywały się również zajęcia teoretyczne, na których omawiano przepisy regulujące sposób pełnienia służby na obszarach wodnych oraz prawne aspekty najczęściej popełnianych przestępstw i wykroczeń na tych obszarach. Ponadto uczestnicy szkolenia mieli możliwość obejrzenia prezentacji i materiałów szkoleniowych z zakresu "Udzielania pomocy przedmedycznej poszkodowanym wydobytym z wody" przygotowanych przez prelegentów, którymi byli podkomisarz Daniel Wójcik i podkomisarz . Marek Kret - eksperci - eksperci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu oraz Andrzej Drabik - wiceprezes radomskiego WOPR.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy:

  Wideo