Policjanci zaczynają masowo chorować, także w Radomiu - to...

  Policjanci zaczynają masowo chorować, także w Radomiu - to forma protestu

  Sok

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  - Domagamy się spełnienia naszych postulatów - mówi Dariusz Brzezicki, przewodniczący NSZZ Policjantów w Radomiu.

  - Domagamy się spełnienia naszych postulatów - mówi Dariusz Brzezicki, przewodniczący NSZZ Policjantów w Radomiu. ©Joanna Gołąbek

  Zaostrza się protest policjantów w całym kraju. Na zwolnieniu lekarskim są też policjanci z radomskiego garnizonu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w środę 7 listopada na zwolnieniu w samym Radomiu było 348 funkcjonariuszy, czyli niemal połowa zatrudnionych. Tych liczb nikt nie potrafił nam oficjalnie potwierdzić, ale sam problem jest i wciąż pozostaje nierozwiązany.
  - Domagamy się spełnienia naszych postulatów - mówi Dariusz Brzezicki, przewodniczący NSZZ Policjantów w Radomiu.

  - Domagamy się spełnienia naszych postulatów - mówi Dariusz Brzezicki, przewodniczący NSZZ Policjantów w Radomiu. ©Joanna Gołąbek  Przełożeni funkcjonariuszy stają na głowie, by zapewnić pełen skład patroli i ciągłość służb w komisariatach. Codziennie ktoś choruje.

  - W I i II komisariacie wielu naszych kolegów poszło na zwolnienia. Jest tam naprawdę duży kłopot z obsadą - informują nas radomscy policjanci i proszą o niepodawanie ich nazwisk.

  - Cały czas zapewniamy ciągłość służby, mieszkańcy mają zapewnione bezpieczeństwo z naszej strony - informuje z kolei aspirant Norbert Cibor z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.


  Oficjalny optymizm  Służby prasowe nie podają, ilu funkcjonariuszy przeszło na L-4 podając, że dane te są różne w poszczególnych komendach, a same zwolnienia nie zagrażają ciągłości służb. W środę na zwolnieniach lekarskich w Radomiu miało przebywać 348 policjantów, na prawie 670 etatów. Nie wiadomo, czy tylu policjantów rzeczywiście chorowało, i nie wiadomo, czy zostały wliczone w to zwolnienia, które jeszcze nie dotarły do działu kadr. Jest na to siedem dni. W powiecie zwoleńskim problemu masowego brania zwolnień lekarskich przez policjantów nie ma. Tak przynajmniej zapewniał młodszy aspirant Krzysztof Gregorczyk, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu.

  - Owszem, niektórzy chorują i biorą zwolnienia lekarskie, ale ich liczba jest niewielka i nie ma problemów kadrowych. Jak zawsze zapewniamy całodobowo bezpieczeństwo mieszkańcom powiatu - mówił nam Krzysztof Gregorczyk.
  Z kolei lipska komenda policji jest pod tym względem rekordzistą.

  - Chyba jako jedyna komenda na Mazowszu nie mamy w ogóle bieżących zwolnień lekarskich, działamy normalnie w pełnej obsadzie kadrowej - mówi nam młodsza aspirant Monika Karasińska, rzecznik lipskiej policji, przyznając jednocześnie, że sytuacja może ulec zmianie przed 11 listopada.

  W przysuskiej komendzie poproszono nas o kontakt z komendą główną, a w Szydłowcu rzecznik tamtejszej policji ...jest na zwolnieniu.

  Sama Policja nie wskazuje dokładnie jednostek, w których są największe braki - chodzi tu o względy bezpieczeństwa.

  - Monitorujemy sytuację, a komendanci jednostek zapewniają realizację zadań - dodaje aspirant Norbert Cibor.
  Postulaty związkowców

  Dariusz Brzezicki, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Radomiu zapewnia nas, ze zwolnienia chorobowe, to działania oddolne samych funkcjonariuszy.

  - Nasi koledzy są przepracowani, wielu z nas ma kłopoty ze zdrowiem. Kolejne powierzane nam obowiązki sprawiają, że u wielu osób odbija się to na zdrowiu - tłumaczy przewodniczący.

  We wtorek w Łodzi Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, życzył policjantom szybkiego powrotu do zdrowia i zaznaczył, że nie jest to złośliwość z jego strony, ale wyraz troski. Zapewnił też, że rząd wychodzi naprzeciw policjantom i proponuje od 1 stycznia 2019, w ramach programu modernizacyjnego, po 309 zł podwyżki dla każdego funkcjonariusza. Od 1 lipca policjanci mają dostać dodatkowe 250 zł oraz 100 procent płatnych nadgodzin. Z kolei policyjne związki domagają się natomiast 650 zł podwyżki i to już od 1 stycznia 2019.

  - Od wielu lat nasze uposażenia nie są waloryzowane dlatego domagamy się takiej kwoty i to od nowego roku - mówią policjanci.

  Tymczasem braki w policyjnej obsadzie mogą zdecydować o tym, że niektóre mecze I i II ligi zostaną odwołane. Temat zabezpieczenia policyjnego meczów w najbliższy weekend miał pojawić się na policyjnych odprawach i chociaż żadne oficjalne pismo do klubów ani PZPN nie trafiło, to jednak o sprawie informuje radio ZET. Spokojni mogą być kibice Ekstraklasy. Tu przełożenie kolejki nie wchodzi w grę.


  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.

  Czadoman w radomskim Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Rejestr pedofilów i gwałcicieli ZDJĘCIA NAZWISKA

  QUIZ. Co Ty wiesz o zespole Playboys?

  QUIZ.
  Jesteś fanem zespołu IRA? Sprawdź, jak dobrze znasz grupę!


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]
  Zobacz też: Uroczy miś koala po raz pierwszy wyjrzał z torby swojej mamy


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (41)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (41) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz nowych kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz nowych kandydatów [ZDJĘCIA]