Policjanci zaczynają masowo chorować, także w Radomiu - to...

  Policjanci zaczynają masowo chorować, także w Radomiu - to forma protestu

  Sok

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  - Domagamy się spełnienia naszych postulatów - mówi Dariusz Brzezicki, przewodniczący NSZZ Policjantów w Radomiu.

  - Domagamy się spełnienia naszych postulatów - mówi Dariusz Brzezicki, przewodniczący NSZZ Policjantów w Radomiu. ©Joanna Gołąbek

  Zaostrza się protest policjantów w całym kraju. Na zwolnieniu lekarskim są też policjanci z radomskiego garnizonu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w środę 7 listopada na zwolnieniu w samym Radomiu było 348 funkcjonariuszy, czyli niemal połowa zatrudnionych. Tych liczb nikt nie potrafił nam oficjalnie potwierdzić, ale sam problem jest i wciąż pozostaje nierozwiązany.
  - Domagamy się spełnienia naszych postulatów - mówi Dariusz Brzezicki, przewodniczący NSZZ Policjantów w Radomiu.

  - Domagamy się spełnienia naszych postulatów - mówi Dariusz Brzezicki, przewodniczący NSZZ Policjantów w Radomiu. ©Joanna Gołąbek  Przełożeni funkcjonariuszy stają na głowie, by zapewnić pełen skład patroli i ciągłość służb w komisariatach. Codziennie ktoś choruje.

  - W I i II komisariacie wielu naszych kolegów poszło na zwolnienia. Jest tam naprawdę duży kłopot z obsadą - informują nas radomscy policjanci i proszą o niepodawanie ich nazwisk.

  - Cały czas zapewniamy ciągłość służby, mieszkańcy mają zapewnione bezpieczeństwo z naszej strony - informuje z kolei aspirant Norbert Cibor z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.


  Oficjalny optymizm  Służby prasowe nie podają, ilu funkcjonariuszy przeszło na L-4 podając, że dane te są różne w poszczególnych komendach, a same zwolnienia nie zagrażają ciągłości służb. W środę na zwolnieniach lekarskich w Radomiu miało przebywać 348 policjantów, na prawie 670 etatów. Nie wiadomo, czy tylu policjantów rzeczywiście chorowało, i nie wiadomo, czy zostały wliczone w to zwolnienia, które jeszcze nie dotarły do działu kadr. Jest na to siedem dni. W powiecie zwoleńskim problemu masowego brania zwolnień lekarskich przez policjantów nie ma. Tak przynajmniej zapewniał młodszy aspirant Krzysztof Gregorczyk, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu.

  - Owszem, niektórzy chorują i biorą zwolnienia lekarskie, ale ich liczba jest niewielka i nie ma problemów kadrowych. Jak zawsze zapewniamy całodobowo bezpieczeństwo mieszkańcom powiatu - mówił nam Krzysztof Gregorczyk.
  Z kolei lipska komenda policji jest pod tym względem rekordzistą.

  - Chyba jako jedyna komenda na Mazowszu nie mamy w ogóle bieżących zwolnień lekarskich, działamy normalnie w pełnej obsadzie kadrowej - mówi nam młodsza aspirant Monika Karasińska, rzecznik lipskiej policji, przyznając jednocześnie, że sytuacja może ulec zmianie przed 11 listopada.

  W przysuskiej komendzie poproszono nas o kontakt z komendą główną, a w Szydłowcu rzecznik tamtejszej policji ...jest na zwolnieniu.

  Sama Policja nie wskazuje dokładnie jednostek, w których są największe braki - chodzi tu o względy bezpieczeństwa.

  - Monitorujemy sytuację, a komendanci jednostek zapewniają realizację zadań - dodaje aspirant Norbert Cibor.
  Postulaty związkowców

  Dariusz Brzezicki, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Radomiu zapewnia nas, ze zwolnienia chorobowe, to działania oddolne samych funkcjonariuszy.

  - Nasi koledzy są przepracowani, wielu z nas ma kłopoty ze zdrowiem. Kolejne powierzane nam obowiązki sprawiają, że u wielu osób odbija się to na zdrowiu - tłumaczy przewodniczący.

  We wtorek w Łodzi Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, życzył policjantom szybkiego powrotu do zdrowia i zaznaczył, że nie jest to złośliwość z jego strony, ale wyraz troski. Zapewnił też, że rząd wychodzi naprzeciw policjantom i proponuje od 1 stycznia 2019, w ramach programu modernizacyjnego, po 309 zł podwyżki dla każdego funkcjonariusza. Od 1 lipca policjanci mają dostać dodatkowe 250 zł oraz 100 procent płatnych nadgodzin. Z kolei policyjne związki domagają się natomiast 650 zł podwyżki i to już od 1 stycznia 2019.

  - Od wielu lat nasze uposażenia nie są waloryzowane dlatego domagamy się takiej kwoty i to od nowego roku - mówią policjanci.

  Tymczasem braki w policyjnej obsadzie mogą zdecydować o tym, że niektóre mecze I i II ligi zostaną odwołane. Temat zabezpieczenia policyjnego meczów w najbliższy weekend miał pojawić się na policyjnych odprawach i chociaż żadne oficjalne pismo do klubów ani PZPN nie trafiło, to jednak o sprawie informuje radio ZET. Spokojni mogą być kibice Ekstraklasy. Tu przełożenie kolejki nie wchodzi w grę.


  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.

  Czadoman w radomskim Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Rejestr pedofilów i gwałcicieli ZDJĘCIA NAZWISKA

  QUIZ. Co Ty wiesz o zespole Playboys?

  QUIZ.
  Jesteś fanem zespołu IRA? Sprawdź, jak dobrze znasz grupę!


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]
  Zobacz też: Uroczy miś koala po raz pierwszy wyjrzał z torby swojej mamy


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (41)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (41) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>