Polska wygrała 2:1 z Irlandią i zagra na Euro (WIDEO, zdjęcia)

Sławomir Stachura
Robert Lewandowski strzelił zwycięskiego gola.
Robert Lewandowski strzelił zwycięskiego gola. Polskapress
Po niesamowicie dramatycznym meczu na Stadionie Narodowym w Warszawie, Polska pokonała Irlandię 2:1 i w przyszłym roku zagra w finałach Euro 2016. Zwycięskiego gola znów strzelił kapitan

Polska - Irlandia 2:1 (2:1)

Bramki: 1:0 Grzegorz Krychowiak 13, 1:1 Jonathan Walters 15 z karnego, 2:1 Robert Lewandowski 42.

Polska: Fabiański - Piszczek, Glik, Pazdan, Wawrzyniak - Olkowski 63. Błaszczykowski), Krychowiak, Linetty, Mączyński (77. Szukała), Grosicki (85. PeszkoI) - Lewandowski.

Irlandia: Randolph - Coleman, O’SheaIII, [90=1], Keogh, Brady - McClean (73. Hoolahan), McCarthy, WhelanI (58. McGeady), Hendrick - WaltersI, Long (55.Keane) .

Sędziował: Cuneyt Cakir (Turcja). Widzów: 56 500.

Każde zwycięstwo oraz niskie remisy 0:0 i 1:1 dawały awans Polakom z drugiego miejsca (Niemcy musiały poradzić sobie przecież z Gruzją), każdy inny remis przesądzał o awansie Irlandii, a nasz zespół spychał do baraży. Ale w niedzielę, 11 października, na Stadionie Narodowym w Warszawie, biało-czerwoni nie mieli zamiaru kalkulować i chcieli ograć groźny zespół Wyspiarzy, którzy w tych eliminacjach dwukrotnie pokonali drużynę Niemiec. I wygrali zapewniając sobie finały Euro 2016, które odbędą się na stadionach Francji.

Polacy byli osłabieni. W stosunku do ostatniego meczu ze Szkocją (2:2) zabrakło kontuzjowanych Macieja Rybusa i Arkadiusza Milika. Trener Adam Nawałka desygnował za nich do gry Jakuba Wawrzyniaka i Karola Linetty.

Od pierwszych minut obie drużyny zaczęły bardzo agresywnie. Nie był oszczędzany kapitan Polaków Robert Lewan-dowski, ale trudno się dziwić patrząc na jego ostatnią formę i gole w reprezentacji i Bayernie Monachium.

Dwa szybkie gole i szczupak Lewandowskiego!

W 13 minucie Polacy mieli pierwszą okazję, gdy strzał Kamila Grosickiego obronił bramkarz, ale po chwili było 1:0, gdy po rzucie rożnym piłkę na nogę dostał Grzegorz Krychowiak i dał prowadzenie 1:0. Pół minuty później goście mieli już rzut karny za faul Michała Pazdana na granicy pola karnego. Na bramkę zamienił go Jon Walters i mecz zaczął się od nowa.

Walka dosłownie o każdy centymetr boiska, Irlandczycy nie przebierali w środkach i często faulowali.

W 42 minucie Stadion Narodowy oszalał, gdy po świetnym dośrodkowaniu Krzysztofa Mączyńskiego, Lewandowski efektownym szczupakiem strzelił swoją 13 bramkę w tych eliminacjach i dał prowadzenie Polakom. W ostatnich tygodniach jest prawdziwym terminatorem.

Wielka wojna na boisku

Po przerwie wciąż trwała niesamowita wojna na boisku. Polacy atakowali, bo zdawali sobie sprawę, że wyrównujący gol zdobyty przez gości dawał przepustkę na Euro we Francji Ir-landczykom. W 64 minucie nasi mieli szanse na trzecią bramkę, ale uderzenie Grosickiego po kontrze zdołał obronić Randolph. Potem okazje mieli jeszcze po kontrze Lewandowski i Krychowiak, ale defensywa Irlandii była bardzo czujna. Polacy szanowali piłkę, właściwie przez ostatnie 10 minut grali już na czas i osiągnęli upragniony awans z drugiego miejsca!

Grupa D

W innych meczach: Niemcy - Gruzja 2:1 (Mueller 50, Kruse 79 - Kankava 53), Gibraltar - Szkocja 0:6 ( Martin 25, Maloney 39, Fletcher 52, 56, 85, Naismith 90).

1. Niemcy 10 22 24-9 7 1 2

2. Polska 10 21 33-10 6 3 1

3. Irlandia 10 18 19-7 5 3 2

4. Szkocja 10 15 22-12 4 3 3

5. Gruzja 10 9 10-16 3 0 7

6. Gibraltar 10 2 2-56 0 0 10

Do finałów awansowały bezpośrednio pierwsze dwie drużyny z każdej grupy oraz najlepszy zespół z trzecich miejsc w grupach (według bilansu z drużynami z miejsc 1-5 w swojej gru-pie). Pozostałe drużyny z trzecich miejsc zagrają w barażach, które odbędą się w dniach 12-14 listopada i 15-17 listopada.

Materiał oryginalny: Polska wygrała 2:1 z Irlandią i zagra na Euro (WIDEO, zdjęcia) - Echo Dnia Świętokrzyskie