Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski lek na koronawirusa! Polacy jako pierwsi znaleźli lekarstwo na COVID-19

oprac. mko
Polska firma znalazła lek na koronawirusa?
Polska firma znalazła lek na koronawirusa? pixabay
Polacy jako pierwsi znaleźli lek na koronawirusa, z którym od ponad pół roku zmaga się cały świat. Lekarstwo znalazła firma Biomed z Lublina.

Lubelska spółka biotechnologiczna z sukcesem zakończyła pierwszy etap produkcji polskiego leku na COVID-19. Wstępne badania potwierdzają jego skuteczność, teraz trafi on do badań klinicznych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Polska już za parę miesięcy będzie pierwszym krajem na świecie, posiadającym skuteczny lek "neutralizujący koronawirusa".

23 września Biomed Lublin zakończył produkcję pierwszej serii leku z osocza ozdrowieńców przeznaczonego do niekomercyjnych badań klinicznych, na które Samodzielnemu Publicznemu Szpitalowi Klinicznemu numer 1 w Lublinie grant przyznała Agencja Badań Medycznych.

Lek wytworzony w wyniku procesu frakcjonowania osocza osób zdrowych – ozdrowieńców lub tych, którzy przeszli COVID-19 bezobjawowo.

Po potwierdzeniu skuteczności terapii i określeniu dawki terapeutycznej lek będzie mógł wejść w fazę rejestracji, która zgodnie ze standardowymi przepisami jest niezbędna do komercjalizacji leku. Powyższe etapy nie zależą od wytwórcy i zajmą kilka a może kilkanaście miesięcy.

- Mamy lek, polski lek na COVID-19, który działa. Ponieważ lek powstał dzięki ofiarności polskich ozdrowieńców, to Polacy będą go otrzymywali jako pierwsi. Również, dlatego to Polacy powinni wymyślić dla niego nazwę. Czekamy na propozycje. Czas też, aby polski lek na COVID-19 stał się priorytetem dla wszystkich. Leczenie COVID-19 osoczem ozdrowieńców zaakceptowały już Światowa Organizacja Zdrowia, amerykańska agencja żywności i leków FDA i polskie Ministerstwo Zdrowia - mówi doktor Grzegorz Czelej, senator ziemi lubelskiej i inicjator projektu

Projekt został zainicjowany 18 marca 2020 przez doktora nauk medycznych Grzegorza Czeleja, senatora z ziemi lubelskiej oraz Waldemara Sierockiego, członka Rady Nadzorczej Biomed Lublin. 21 maja Agencja Badań Medycznych podpisała umowę z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 1 w Lublinie dotyczącą dofinansowania kwotą pięciu milionów złotych.

18 sierpnia Biomed Lublin rozpoczął etap produkcji leku do badań klinicznych. - W środę, 23 września, etap produkcji został zakończony, a w jego wyniku powstało ponad trzy tysiące ampułek Immunoglobuliny anty SARS-CoV-2, które po zakończeniu wymaganych badań jakościowych, w tym badań stabilności produktu, zostaną przekazane do badań klinicznych w czterech ośrodkach w Lublinie, Bytomiu, Białymstoku i Warszawie.

- Zwolnienie leku do niekomercyjnych badań klinicznych planowane jest w czwartym kwartale 2020 r. - poinformował Marcin Piróg, Prezes Zarządu Biomed Lublin.

- Doświadczenie w Unie z SARS-CoV-2 wykonano w dwóch powtórzeniach biologicznych, w których poszczególne rozcieńczenia testowano w tryplikacie. Otrzymane preparaty rozcieńczono w pożywce hodowlanej, a następnie zmieszano z wirusem SARS-CoV-2. Kontrolą pozytywną eksperymentu były komórki infekowane wirusem pod nieobecność testowanych związków, natomiast kontrolą negatywną były komórki nieinfekowane - napisał w swoim raporcie dot. analizy aktywności przeciwwirusowej immunoglobulin ludzkich względem wirusa SARS-CoV-2 profesor Krzysztof Pyrć.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polski lek na koronawirusa! Polacy jako pierwsi znaleźli lekarstwo na COVID-19 - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie