Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomagają w odkrywaniu świata osobom niewidomym

Redakcja
Anna Frankowska- pomagamy dzieciom odkrywać świat
Anna Frankowska- pomagamy dzieciom odkrywać świat Barbara Koś
Czym jest sztuka dla dzieci niewidomych? Dlaczego tak głęboko chłoną one muzykę, plastykę i piosenkę?

Anna Frankowska

Anna Frankowska

jest jedną z inicjatorek powstania w Radomiu Ośrodka a teraz zastępca dyrektora Szkolnego Ośrodka Wychowawczego dla Dzieci Niewidzących i Słabo Widzących w Radomiu, laureatką medalu "Bene Merenti...",od prezydenta Radomia, wieloletnią przewodniczącą Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym "Nadzieja".

Skończyła najpierw Wydział Pielęgniarstwa na Akademii Medycznej w Lublinie a potem podyplomowe studia z tyflopedagogiki w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Mówi, że jej życiem pokierowała córka Emilka, która jest niewidoma, a dziś skończyła studia i jest nauczycielem w Ośrodku.

Barbara Koś - W poniedziałek mieliście w Ośrodku niezwykłego gościa - organistę z Australii. Rozmawiał z młodzieżą o instrumentach muzycznych i muzyce, grał na pianinie. Chyba nie tylko ja byłam zaskoczona bardzo żywą reakcją słuchaczy zarówno na słowo jak i na muzykę.

Anna Frankowska, zastępca dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących. - Ależ tak! Nasi uczniowie są bardzo wrażliwi na muzykę. Widać to najlepiej podczas koncertów edukacyjnych Radomskiej Orkiestry Kameralnej, na które regularnie nasi nauczyciele chodzą z uczniami. A nie jest to łatwe przedsięwzięcie z uwagi na to, że część młodzieży porusza się na wózkach. Muzyka bardzo poszerza ich świat. Budzi emocje, pogłębia wrażliwość.

Barbara Koś- Podobnie jak plastyka? Ta dziedzina sztuki też jest wam bliska - często przedstawiacie prace plastyczne wychowanków. Nawet gość, Jan Piet Knijff, otrzymał od waszej społeczności piękny album "Odkryci - odkrywani". Co zawiera?

Album jest podsumowaniem bardzo ciekawego projektu prowadzonego przez panie Dorotę Papaj i Agnieszkę Żabińską polegającego na interpretacji plastycznej dzieł znanych artystów przez dzieci i młodzież słabo widzącą z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym. Uczniowie pracowali nad stworzeniem kopii oryginalnych dzieł sztuki. Zadanie to postawione dzieciom i młodzieży ze sprzężonymi niepełnosprawnościami - bo takie dzieci są u nas - ukazało nie tylko sprawność w posługiwaniu się środkami wyrazu plastycznego ale także wielką wrażliwość wychowanków. I o kształtowanie tej wrażliwości chodzi.

Przygotowujecie także już kolejny integracyjny konkurs piosenki...

Tak. Wprawdzie IX Ogólnopolski Integracyjny Konkurs Piosenki odbędzie się dopiero w maju prace już trwają. To bardzo duże przedsięwzięcie a z roku na rok zgłasza się do nas coraz więcej kandydatów. Poza propagowaniem dobrze pojmowanej kultury muzycznej i integracji z osobami niepełnosprawnymi nasz cel jest jeden: rozwijanie wrażliwości dzieci i młodzieży poprzez muzykę i piosenkę. Występ na scenie niesię ze sobą nowe przeżycia i emocje. Niektórzy wokaliści zdecydują się na publiczne zaśpiewanie piosenki po raz pierwszy. Dzięki takim działaniom, jak konkurs, odkryją, zdawałoby się, zamknięty przed nimi, świat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie