Pomnik 72 Pułku Piechoty imienia pułkownika Dionizego...

  Pomnik 72 Pułku Piechoty imienia pułkownika Dionizego Czachowskiego w Radomiu. Jest jedyny w Polsce

  jp

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Radom. 77. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz odsłonięcie pomnika 72 Pułku Piechoty imienia pułkownika Dionizego Czachowskiego.
  1/40
  przejdź do galerii

  Radom. 77. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz odsłonięcie pomnika 72 Pułku Piechoty imienia pułkownika Dionizego Czachowskiego. ©Tadeusz Klocek

  W czwartek, 1 września w Radomiu w wyjątkowy sposób uczczono 77. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Przy ulicy Malczewskiego odsłonięto pomnik 72 Pułku Piechoty imienia pułkownika Dionizego Czachowskiego. Była to formacja która wsławiła się w wojnie polsko - bolszewickiej w 1920 roku oraz Kampanii Wrześniowej w 1939 roku.


  Uroczystości poświęcone 72 Pułkowi Piechoty, który stacjonował przed wojną w Radomiu miały szczególną oprawę. Podczas specjalnej sesji Rady Miejskiej przyjęto uchwałę o nadaniu imienia 72 Pułku Piechoty szkołom Zakładów Doskonalenia Zawodowego w Radomiu.
  To szkoła, która bardzo aktywnie włączyła się w inicjatywę budowy pomnika, a także kultywowania pamięci historycznej o bohaterskiej formacji. Stąd przed Kościołem Garnizonowym odbyły się uroczystości patriotyczne, podczas których między innymi defilowały klasy mundurowe ZDZ. Po mszy świętej już z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Garnizonu Radomskiego odbył się Apel Poległych, podczas którego uczczono pamięć między innymi ofiar katastrofy smoleńskiej.

  Uczestnicy uroczystości na Placu Konstytucji przeszli na ulicę Malczewskiego, gdzie odsłonięto pomnik 72 Pułku Piechoty. Jarosław Kowalik, jeden z członków Grupy Inicjatywnej budowy pomnika, przypomniał, że przedsięwzięcie doszło do skutku dzięki nadzwyczajnej ofiarności radomskich przedsiębiorców, ale też ludzi wspierających budowę niewielkimi darowiznami. Było tylko jedno największe rozczarowanie. Wsparcia odmówiło kierownictwo Galerii Słonecznej, której właściciel zajął większą część terenu u zbiegu ulic Chrobrego, Struga i Malczewskiego na którym niegdyś stacjonował 72 Pułk Piechoty.

  - 1 września 1939 roku o godzinie 4.40 niemieckie bomby spadły na pozycje obronne 72 Pułku Piechoty w okolicy Wielunia. W tej sposób blisko 3 tysiące żołnierzy pochodzących z Radomia i rejonu radomskiego stało się pierwszymi żołnierzami II Wojny Światowej, którzy stawili czoło niemieckiej agresji - powiedział Radosław Witkowski, prezydent Radomia przypominając o wielkim udziale pułku w życiu społecznym miasta - od uroczystości patriotycznych po powołanie klubu Czarnych Radom.

  Halina Łapinkiewicz, córka Józefa Łapinkiewicza oficera 72 Pułku Piechoty, który został rozstrzelany w Katyniu, dziękowała za uczczenie pamięci o żołnierzach pułku. Opiekę nad pomnikiem przekazano uczniom szkół ZDZ. W tej placówce otwarto Izbę Pamięci poświęconą 72 Pułkowi Piechoty.

  Pomnik jest pierwszym w Polsce, gdzie z boku umieszczono kod, który po zeskanowaniu smartfonem umożliwia wejście na stronę internetową, gdzie są wszystkie informacje o szlaku bojowym 72 Pułku Piechoty, zdjęcia, dokumenty.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz nowych kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz nowych kandydatów [ZDJĘCIA]