Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik 72 Pułku Piechoty imienia pułkownika Dionizego Czachowskiego w Radomiu. Jest jedyny w Polsce

jp
Radom. 77. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz odsłonięcie pomnika 72 Pułku Piechoty imienia pułkownika Dionizego Czachowskiego.
Radom. 77. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz odsłonięcie pomnika 72 Pułku Piechoty imienia pułkownika Dionizego Czachowskiego. Tadeusz Klocek
W czwartek, 1 września w Radomiu w wyjątkowy sposób uczczono 77. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Przy ulicy Malczewskiego odsłonięto pomnik 72 Pułku Piechoty imienia pułkownika Dionizego Czachowskiego. Była to formacja która wsławiła się w wojnie polsko - bolszewickiej w 1920 roku oraz Kampanii Wrześniowej w 1939 roku.

Uroczystości poświęcone 72 Pułkowi Piechoty, który stacjonował przed wojną w Radomiu miały szczególną oprawę. Podczas specjalnej sesji Rady Miejskiej przyjęto uchwałę o nadaniu imienia 72 Pułku Piechoty szkołom Zakładów Doskonalenia Zawodowego w Radomiu. To szkoła, która bardzo aktywnie włączyła się w inicjatywę budowy pomnika, a także kultywowania pamięci historycznej o bohaterskiej formacji. Stąd przed Kościołem Garnizonowym odbyły się uroczystości patriotyczne, podczas których między innymi defilowały klasy mundurowe ZDZ. Po mszy świętej już z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Garnizonu Radomskiego odbył się Apel Poległych, podczas którego uczczono pamięć między innymi ofiar katastrofy smoleńskiej.

Uczestnicy uroczystości na Placu Konstytucji przeszli na ulicę Malczewskiego, gdzie odsłonięto pomnik 72 Pułku Piechoty. Jarosław Kowalik, jeden z członków Grupy Inicjatywnej budowy pomnika, przypomniał, że przedsięwzięcie doszło do skutku dzięki nadzwyczajnej ofiarności radomskich przedsiębiorców, ale też ludzi wspierających budowę niewielkimi darowiznami. Było tylko jedno największe rozczarowanie. Wsparcia odmówiło kierownictwo Galerii Słonecznej, której właściciel zajął większą część terenu u zbiegu ulic Chrobrego, Struga i Malczewskiego na którym niegdyś stacjonował 72 Pułk Piechoty.

- 1 września 1939 roku o godzinie 4.40 niemieckie bomby spadły na pozycje obronne 72 Pułku Piechoty w okolicy Wielunia. W tej sposób blisko 3 tysiące żołnierzy pochodzących z Radomia i rejonu radomskiego stało się pierwszymi żołnierzami II Wojny Światowej, którzy stawili czoło niemieckiej agresji - powiedział Radosław Witkowski, prezydent Radomia przypominając o wielkim udziale pułku w życiu społecznym miasta - od uroczystości patriotycznych po powołanie klubu Czarnych Radom.

Halina Łapinkiewicz, córka Józefa Łapinkiewicza oficera 72 Pułku Piechoty, który został rozstrzelany w Katyniu, dziękowała za uczczenie pamięci o żołnierzach pułku. Opiekę nad pomnikiem przekazano uczniom szkół ZDZ. W tej placówce otwarto Izbę Pamięci poświęconą 72 Pułkowi Piechoty.

Pomnik jest pierwszym w Polsce, gdzie z boku umieszczono kod, który po zeskanowaniu smartfonem umożliwia wejście na stronę internetową, gdzie są wszystkie informacje o szlaku bojowym 72 Pułku Piechoty, zdjęcia, dokumenty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie