Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla poszkodowanych przez burzę w powiecie lipskim

/pok/
Tak wyglądało centrum Lipska w kilka godzin po nawałnicy.
Tak wyglądało centrum Lipska w kilka godzin po nawałnicy. Karolina Majewska
W środę wojewoda mazowiecki wystąpił do ministra spraw wewnętrznych o ponad 470 tysięcy złotych na pomoc dla poszkodowanych w wyniku nawałnicy w powiecie lipskim. To mniej niż wnioskowało samo Lipsko.

Nawałnica przeszła we wtorek w nocy. Znany jest już wstępny bilans strat - w gminie Rzeczniów zniszczonych zostało 16 budynków mieszkalnych - całkowicie zerwane dachy - i 100 budynków gospodarczych. Wiatr pozbawił prądu 70 procent odbiorców energii elektrycznej. W gminie Sienno wiatr uszkodził 15 budynków mieszkalnych i 55 gospodarczych.

Czytaj więcej Katastrofalna w skutkach nawałnica w Lipsku i okolicach (najnowsze fakty i video)
Czytaj więcej Niewiarygodnie silna nawałnica w powiecie lipskim. Najnowsze fakty (video, zdjęcia)

Pozbawionych prądu zostało 36 miejscowości. Jedna osoba została ranna w gminie Chotcza, gdzie w wyniku uderzenia trąby powietrznej cała gmina była przez pewien czas pozbawiona prądu. Wiatr uszkodził 39 budynków mieszkalnych oraz 127 gospodarczych. Duże straty w drzewostanie, brak łączności telefonicznej, dostaw prądu oraz bieżącej wody, uszkodzenia w 56 budynkach mieszkalnych i 92 gospodarczych - to straty, jakie zanotowano po przejściu huraganowych wiatrów w mieście i gminie Lipsko.

W sumie w gminach Lipsko, Ciepielów, Sienno, Rzeczniów, Chotcza pozbawionych energii elektrycznej zostało ponad 8 tysięcy abonentów. Nadal nie wszyscy jeszcze mają prąd, tak jest między innymi w Lipsku.

- Od służb energetycznych dowiedziałem, że naprawianie sieci może potrwać do końca tygodnia - mówił nam Jerzy Pasek, burmistrz Lipska.

W środę zarówno on, jak i wójtowie wystąpił do wojewody o pomoc dla poszkodowanych. W przypadku lipskiego samorządu chodziło o kwotę 530 tysięcy złotych

- To dane pochodzące bezpośrednio od poszkodowanych oraz z informacji zebranych przez gminnych pracowników. W teren wyruszają dwie komisje, złożone ze specjalistów z uprawnieniami budowlanymi i przedstawicieli Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy będą w stanie bardziej precyzyjnie określić straty - podkreślał burmistrz.

Tymczasem po południu wojewoda przysłał komunikat, w którym informował, że wystąpił do ministra spraw wewnętrznych o dotację z rezerwy celowej w wysokości ponad 470 tysięcy złotych dla wszystkich gmin. Jednorazowe świadczenia ma być do kwoty 6 tysiące złotych.

Burmistrz Lipska nie ukrywał zaskoczenia, ale jak stwierdził "będziemy dzielić tym, co dostaniemy".

Zastrzegł też, że poszkodowani będą dostawać przyznane im pieniądze transzami. Wypłacanie kolejnych ma być uwarunkowane przedstawieniem rachunków świadczących o celowym wydaniu pieniędzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie