Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomogą dzieciom autystycznym i ich rodzicom

Barbara Koś
- Wszystkie sale "Naszej Szkoły” czekają na pacjentów nowego oddziału – mówi dyrektor placówki, Elżbieta Michałkiewicz
- Wszystkie sale "Naszej Szkoły” czekają na pacjentów nowego oddziału – mówi dyrektor placówki, Elżbieta Michałkiewicz Barbara Koś
Otwarty w listopadzie w "Naszej Szkole" dzienny oddział dla osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju pomoże dzieciom z autyzmem, zespołem Retta i Aspergera oraz zaburzeniami dezintegracyjnymi towarzyszącym upośledzeniom umysłowym.
"Nasza Szkoła" coraz bardziej poszwrza swoją ofertę rehabilitacyjną - podkerśla Elżbieta Michałkiewicz
"Nasza Szkoła" coraz bardziej poszwrza swoją ofertę rehabilitacyjną - podkerśla Elżbieta Michałkiewicz Barbara Koś

"Nasza Szkoła" coraz bardziej poszwrza swoją ofertę rehabilitacyjną - podkerśla Elżbieta Michałkiewicz
(fot. Barbara Koś)

- Oddział będzie służyć pacjentom, u których postawiono już diagnozę całościowych zaburzeń rozwoju i którzy mogą mieć jednocześnie inne schorzenia współistniejące - na przykład mózgowe porażenie dziecięce, epilepsję czy upośledzenie umysłowe - mówi Elżbieta Michałkiewicz, dyrektor "Naszej Szkoły".

Podczas pobytu na oddziale nad pacjentem czuwać będzie zespół leczący, pod kierunkiem lekarza psychiatry. W zespole są psycholog kliniczny, pedagog specjalny, fizjoterapeuta i surdologopedzi.

- Zajęcia prowadzone są w oparciu o rehabilitację ruchową, grupowe zajęcia pedagogiczne i terapie zajęciową oraz pracę indywidualną - wyjaśnia Elżbieta Michałkiewicz.

- Ważne są także spotkania konsultacyjno - edukacyjne dla rodzin naszych pacjentów - dodaje nasza rozmówczyni.

Najwięcej uwagi poświęcone będzie dzieciom autystycznym. Oprócz treningów umiejętności społecznych pozwalających w formie warsztatów i zabaw na naukę tego wszystkiego, co pomaga być między ludźmi, odbywać się będą również zajęcia arteterapii.

Arteterapia to forma psychoterapii z wykorzystaniem sztuki. Daje możliwość wyrażania emocji nie w sposób bezpośredni a więc mniej zagrażający pacjentowi autystycznemu. Poznając kolory i kształty dziecko rozwija się intelektualnie a ćwicząc rękę - usprawnia manualnie.
Inny cykl zajęć pod hasłem "Jestem istotą społeczną" zapozna dzieci z sytuacjami najczęściej spotykanymi w codziennym życiu. Dzieci nauczą się, jak należy się zachować w sklepie, na poczcie u fryzjera i w tym podobnych miejscach.

Jak przypomina Elżbieta Michałkiewicz, wszystkie zajęcia na oddziale są bezpłatne w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zainteresowani rehabilitacją na dziennym oddziale proszeni są o kontakt.

Oddział dzienny przy Poradni Aga, Radom, ulica Królowej Jadwigi 12, telefon 48 345 07 - 33 i warszawska poradnia Aga - 22 449 069 28.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie