Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 15 tysięcy wniosków firm o pomoc rządową w Radomiu i powiecie radomskim

Janusz Petz
17 milionów 180 tysięcy złotych wypłacił już radomski „pośredniak” mikrofirmom w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. Wypłata kolejnych 26 milionów złotych jest w przygotowaniu. W sumie w sprawie pomocy państwa w związku z epidemią koronawirusa złożono ponad 15 tysięcy wniosków.

Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu obsługuje Radom i powiat radomski. Uruchomienie tarczy antykryzysowej spowodowało lawinę wniosków o rządowe wsparcie.

- W ubiegłym roku mieliśmy do rozpatrzenia 4,6 tysiąca różnego rodzaju wniosków, natomiast obecnie musimy się uporać z 15 tysiącami wniosków w ramach „tarczy antykryzysowej”. To tak jakby spadła nam nagle na głowę praca z prawie trzech lat. Apelujemy do wszystkich wnioskodawców o cierpliwość. Czasami otrzymujemy prośby o sprawdzenie na jakim etapie jest rozpatrzenie wniosku. Ale spełnianie takiej prośby oznaczałoby chwilowe wyłączenie z pracy pracownika, co w konsekwencji wiązałoby się z opóźnianiem całego procesu akceptowania wniosków i przelewania pieniędzy, na które czekają przecież zainteresowani. Teraz każdy urząd pracy w Polsce jest oblężony, dotyczy to nie tylko nas – mówi Dariusz Strzelec, rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

W Radomskim „pośredniaku” do pracy przy wnioskach pomocowych w ramach tarczy zaangażowano dodatkowych pracowników, przenoszonych z innych działów. Wnioskami zajmuje się między innymi 20 pracowników z księgowości, którzy w normalnych czasach zajmują się innymi sprawami niż rozpatrywanie wniosków od interesantów. Inni pracownicy, oprócz swojej normalnej pracy również w miarę potrzeb zajmują się wnioskami.

Tarcza dla firm

Urzędy pracy zajmują się głównie dwoma formami rządowego wsparcia, dla firm oraz ich pracowników w związku z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa – pożyczkami z możliwością ich umorzenia oraz dofinansowaniem wynagrodzenia pracownika. Preferencyjna pożyczka z Funduszu Pracy udzielana jest jednorazowo w kwocie do 5 tysięcy złotych. Mogą ją otrzymać mikroprzedsiębiorcy, zatrudniający średniorocznie do 9 osób lub nie zatrudniający pracowników.

Tutaj nie trzeba wykazywać spadku obrotów gospodarczych. Pożyczka ta może być umorzona, jeżeli wnioskodawca będzie prowadził działalność gospodarczą przez co najmniej trzy miesiące od dnia udzielenia pożyczki. Druga forma wiąże się z wykazaniem spadku przychodów. Jest to dofinansowanie dofinansowanie do przestoju lub obniżonego etatu. Z tej formy mogą bowiem skorzystać przedsiębiorcy bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników. Z dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek ZUS mogą skorzystać przedsiębiorcy, zatrudniający średniorocznie mniej niż 250 pracowników, u których spadek obrotów wyniósł co najmniej 30 procent w dwóch miesiącach 2020 roku w stosunku do analogicznego okresu w 2019 roku. Tu również warunkiem jest utrzymanie zatrudnienia. Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mogą otrzymać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą – niezatrudniające pracowników.

Zwolnienia ze składek i pieniądze „postojowe”

Przedsiębiorcy oraz osoby będące na samozatrudnieniu śmiało sięgają również po pieniądze rządowe, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mowa o tak zwanych świadczeniach „postojowych”. Otrzymało je na Mazowszu prawie 52,5 tysięcy przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne, a suma wypłaconych pieniędzy znacznie przekracza już w naszym województwie 100 milionów złotych, z czego około dziesięć milionów złotych radomski oddział ZUS.

Świadczenie postojowe przeznaczone jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz wykonujących umowy cywilnoprawne, których dotknęły finansowe skutki pandemii koronawirusa. Jednorazowe wsparcie wynosi maksymalnie 2080 zł, ale pieniądze można otrzymać nawet 3 razy. Mnóstwo osób skorzystało też z możliwości zwolnienia z opłacania składek na ZUS. W województwie mazowieckim taka pomoc objęła 119 tysięcy podmiotów na łączną kwotę 260,7 miliona złotych. W marcu w regionie radomskim z możliwości zwolnienia ze składek skorzystało 6 196 osób.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie