Ponad milion złotych przeznaczą na inwestycje

  Ponad milion złotych przeznaczą na inwestycje

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Trwają prace przy budowie parkingu naprzeciw Urzędu Gminy.

  Trwają prace przy budowie parkingu naprzeciw Urzędu Gminy. ©D. Majsterek

  Nowy rok i nowe wyzwania. Na 2008 rok władze samorządowe gminy Gniewoszów mają śmiałe plany budowlane.
  Trwają prace przy budowie parkingu naprzeciw Urzędu Gminy.

  Trwają prace przy budowie parkingu naprzeciw Urzędu Gminy. ©D. Majsterek

  Władze gminy Gniewoszów mają na ten rok wiele planów inwestycyjnych. Najważniejszymi są rozpoczęcie budowy oczyszczalni ścieków w Oleksowie i przebudowa ronda.

  Dzięki łagodnej zimie właśnie dobiegają końca prace przy budowie parkingu przed Urzędem Gminy. Dotychczas były tam zaniedbane zarośla, ale w ubiegłym roku uregulowano sprawy własnościowe i rozpoczęto porządkowanie terenu.

  BĘDZIE GDZIE PARKOWAĆ

  Za blisko 60 tysięcy złotych powstaje parking dla 47 samochodów, w tym dwa miejsca zostaną wydzielone dla osób niepełnosprawnych.

  To ważna inwestycja, gdyż do tej pory mieszkańcy gminy nie mieli praktycznie gdzie zostawić swojego samochodu. Parking na kilka aut, ulokowany pod samym urzędem, nie wystarczył nawet na samochody pracowników, nie mówiąc już o petentach. Najczęściej wszyscy parkowali wokół, na okolicznych ulicach.
  Jeśli łagodna zima się utrzyma to w ciągu kilku tygodniu prace przy przebudowie terenu naprzeciw Urzędu Gminy powinny się zakończyć.

  - Ale to nie koniec - mówi Stefan Banaś, wójt Gniewoszowa. - Kiedy tylko nadejdzie wiosna chcemy doprowadzić do porządku schody prowadzące do urzędu. Na pewno będzie wreszcie także podjazd dla wózków.
  Przy okazji budowy parkingu powstaje także chodnik z kostki brukowej, dochodzący do ulicy Puławskiej.
  CZEKAJĄ NA KOMPUTERY

  Prace zakończyły się także w sali komputerowej, którą zorganizowano w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Gniewoszowie. Z garażu wydzielono pomieszczenie, w którym znajdą się komputery podłączone do Internetu.

  - Mamy tam już wszystko co gmina miała zrobić - mówi wójt Gniewoszowa. - Podłączyliśmy wodę, centralne ogrzewanie i tym podobne. Teraz czekamy tylko na komputery. Mają być przysłane lada dzień.

  Dzięki temu mieszkańcy zyskają miejsce, w którym będą mogli za darmo skorzystać z komputerów z przyłączem do Internetu.

  ŚMIAŁE PLANY

  W tym roku samorząd Gniewoszowa czekają kolejne wyzwania. Plany są bardzo śmiałe. Dość powiedzieć, że inwestycje w nich ujęte opiewają na sumę grubo ponad milion złotych.

  - Wiele z tych założeń opartych jest na dofinansowaniach z różnych źródeł, między innymi funduszy unijnych - zdradza wójt Banaś. - Liczymy, że w tym roku znów się nam uda pozyskać z tych źródeł jakieś pieniądze dla gminy.

  NA DROGI

  Bardzo ważnym punktem będą w tym roku remonty dróg. Nie tylko tych gminnych, ale również powiatowych, wojewódzkich i nawet krajowej. W części z nich gmina liczy na pomoc choćby Starostwa Powiatowego w Kozienicach. W planach do remontów przewidziane są między innymi drogi w Markowoli (odcinek 800 metrów) i Zwoli (1300 metrów).

  PRZEBUDOWA RONDA

  Ale najważniejsze zmiany czekają sam Gniewoszów. Otóż w tym roku ma być remont, a właściwie przebudowa kolejnego odcinka drogi krajowej przechodzącej przez tę miejscowość. W 2007 roku wyremontowano odcinek liczący 900 metrów, od cmentarza o ronda. Przy okazji zbudowano porządny chodnik z kostki brukowej, dzięki któremu jest wygodniej i bezpieczniej.

  W planach na ten rok znalazła się przebudowa odcinka od ronda do ulicy Puławskiej. Zmiana będzie kolosalna, bowiem wygląd całkowicie zmieni słynne rondo gniewoszowskie.

  - Przede wszystkim zostanie zmniejszone - mówi Stefan Banaś. - A plac w jego środku będzie od nowa zagospodarowany. Przy okazji trzeba będzie przebudować także wyjazdy z ronda.

  OCZYSZCZALNIA

  Największą jednak inwestycją zaplanowaną na tenrok w gminie jest budowa oczyszczalni ścieków w Oleksowie. Przypomnijmy, że obecne władze samorządowe odeszły od pomysłu budowy przydomowych oczyszczalni i wybrały model sprawdzony i wygodniejszy dla ludzi. Zbudują oczyszczalnię, która obsłuży wszystkich mieszkańców.

  Już w marcu w Urzędzie Gminy ma się pojawić gotowa dokumentacja na całą inwestycję i wszystko będzie zależało od tego, czy gmina uzyska dofinansowanie z funduszy unijnych.

  - Jeśli tak, to startujemy z budową już w tym roku - mówi Stefan Banaś. - Jeśli z jakichś powodów nie uda się nam uzyskać pieniędzy w tym roku, to zaczniemy w przyszłym. Jestem dobrej myśli. Trzeba działać póki są na to szanse.
  Poważne prace szykują się także w budynkach Zespołu Szkół w Gniewoszowie i Ośrodka Zdrowia. W obydwu będzie przeprowadzone ocieplenie ścian i wymiana dachu.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  Casting do konkursu finałowego Miss ZDJĘCIA

  Casting do konkursu finałowego Miss ZDJĘCIA

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>