Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad siedem tysięcy osób przebywa na kwarantannie w powiecie grójeckim. Dlaczego? To obcokrajowcy do pracy w rolnictwie

Agnieszka Rudnicka
Agnieszka Rudnicka
Szczególnie w okresie letnim na tereny sadownicze powiatu grójeckiego pracownicy ze wschodnich terenów Europy przybywają dużymi falami.
Szczególnie w okresie letnim na tereny sadownicze powiatu grójeckiego pracownicy ze wschodnich terenów Europy przybywają dużymi falami. Agnieszka Rudnicka
Ponad 74 procent mieszkańców regionu radomskiego, przebywających na kwarantannie z powodu zagrożenia wirusem COVID - 19, pochodzi z powiatu grójeckiego. Dlaczego ta liczba jest w tym rejonie tak wysoka? Odpowiedź jest bardzo prosta - muszą się jej poddać wszyscy przyjeżdżający zza granicy do pracy w rolnictwie. Jak widać takich osób jest tysiące!

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Obostrzenia w stosunku do przybyszów z zewnątrz

Nieadekwatna do zachorowalności ilość przebywających w izolacji na terenie powiatu grójeckiego mieszkańców, jest więc spowodowana panującymi nadal obostrzeniami i procedurami w stosunku do osób, które przybywają na nasze tereny z zewnątrz. Wskazuje to na dużą obecnie skalę przybywających, zwłaszcza z Ukrainy pracowników i ogromne zapotrzebowanie na siłę roboczą w tym powiecie.

- Praca w gospodarstwie, w sadach i na plantacjach owoców trwa właściwie przez cały rok i nie ma okresu, gdy nie potrzebujemy nikogo do pomocy - mówi jeden z sadowników, właściciel gospodarstwa w Piasecznie pod Warką. - Zatrudniamy pracowników z Ukrainy, którzy chętnie przybywają do nas co roku, na kilka miesięcy. Wymieniają się, czasami jest to miesiąc pracy, a czasem dłużej. Zaraz po przyjeździe przechodzą 10 - dniową kwarantannę, gdyż taka jest procedura w stosunku do osób, które nie wykonały testów na granicy - opowiada gospodarz.

Wykonanie niezbędnego do funkcjonowania w społeczeństwie testu na obecność koronawirusa wiąże się z opłatą 130 złotych. Prawie żaden obcokrajowiec, którego ciężka sytuacja bytowa zmusza do pracy z daleka od miejsca zamieszkania, nie godzi się na poniesienie takich kosztów.

- Ludzie na Ukrainie nie szczepią się tak, jak my, dlatego prawo jest dla nich bezlitosne - komentuje sadownik.
Nie zapowiada się, aby proces ten w najbliższych miesiącach uległ zmianie. Sezonowi pracownicy są bowiem cennym potencjałem siły roboczej, jaka jest w tym rejonie niezbędna.

Bardzo dużo na kwarantannach

Powiat grójecki obejmuje dziesięć gmin, a jest to w sumie 97 tysięcy 979 mieszkańców. Obecnie na kwarantannie w całym powiecie przebywa 7137 osób, co stanowi ponad 7 procent całości ludności tego powiatu. Jednocześnie, w całym regionie radomskim na dzień 22 czerwca objętych kwarantanną było 9619 osób, a ponad 74 procent stanowią wśród nich właśnie mieszkańcy powiatu grójeckiego. Dzieje się tak dlatego, że z racji na swoje zagłębie sadowniczo - rolnicze i potrzebę zatrudniania tu do pracy siły roboczej również z zagranicy, dużą liczbę osób na kwarantannie stanowią właśnie obcokrajowcy. Każdy z nich, kto nie wykonał testu na Sars-CoV-2 po przyjeździe do Polski, musi przejść 10 - dniową izolację.

Jak to się przedstawiało w ostatnich dniach?

W powiecie grójeckim ilość osób odesłanych na kwarantannę z powodu zagrożenia koronawirusem na przestrzeni siedmiu ostatnich dni wzrosła. W zeszły wtorek, 15 czerwca, na kwarantannie przebywało tutaj 3755 osób, a tydzień później jest ich już o 3382 osoby więcej. W piątek, 18 czerwca była to liczba 5591, w sobotę - 6392, w niedzielę - 6891, a w poniedziałek ta liczba znowu wzrosła i wynosiła 7137 mieszkańców powiatu grójeckiego.

Co z zachorowalnością?

Kwarantanna jest obowiązkową procedurą działań, jeśli chodzi o osoby, które przybywają do naszego kraju z zewnątrz, a nie wykonały sobie potrzebnych testów po przekroczeniu granicy. Nie jest to jednak obecnie współmierne z zachorowalnością na COVID - 19, która wyraźnie spada. W powiecie grójeckim na dzień 22 czerwca nie ma nowych zakażeń koronawirusem. Testy wykonały 223 osoby, które podejrzewały u siebie obecność COVID -19, ale żaden z nich na szczęście nie wypadł pozytywnie. Obserwując sytuację na przestrzeni całego tygodnia, tylko pięć osób w tym powiecie zachorowało na koronawirusa.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie