Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poniemieckie bomby znalezione na radomskim lotnisku. Saperzy z Dęblina ewakuowali pracowników budowy i bezpiecznie zabrali niewybuchy

ik
Saperzy z Deblina zabrali z radomskiego lotnisko kolejne poniemieckie bomby.
Saperzy z Deblina zabrali z radomskiego lotnisko kolejne poniemieckie bomby. 34 patrol Saperski z Dęblina
Dwie bomby burzące odkryli pracownicy prowadzący prace budowlane na radomskim lotnisku. Konieczna była pilna interwencja saperów z 34 Patrolu Saperskiego z 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo – Mostowego.

Jak relacjonuje starszy chorąży sztabowy Kamil Książek, dowódca 34 Patrolu Saperskiego z Dęblina w czwartek 7 maja po godzinie 18 przyszło zgłoszenie z radomskiego lotniska na Sadkowie. Z informacji wynikało, że w czasie prac budowlanych odkryte zostały dwie bomby. Dowódca zakwalifikował zgłoszenie, jako pilne i podjął decyzję o natychmiastowym przerwaniu prac. Konieczna była ewakuacja pracowników i wyznaczenie strefy niebezpiecznej w promieniu 1 tysiąca metrów wokół groźnego znaleziska.

Saperzy, którzy przyjechali do Radomia, po przeprowadzeniu rozpoznania saperzy stwierdzili, że są to niemieckie bomby burzące z okresu II Wojny Światowej. Jedna o wadze pół tony, druga 50 kilogramów.

Prace związane z podjęciem niewybuchów były prowadzone w dwóch etapach, najpierw należało wydobyć bomby na płytę lotniska, następnie przeprowadzono załadunek na specjalistyczny pojazd saperski.

Znalezione bomby przewieziono na poligon w Nowej Dębie gdzie zostały zniszczone. W trakcie tej akcji 34 Patrol Saperski współdziałał z innymi służbami między innymi z policją i strażą pożarną.

Rejon odpowiedzialności 34 Patrolu Saperskiego z 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo – Mostowego to obszar szczególnie ciężkich walk toczonych podczas II Wojny Światowej. Żołnierze realizują rocznie około 250 zgłoszeń o wykryciu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Epidemia koronawirusa nie zatrzymała ich pracy.

A ostatnie zdarzenie z radomskiego lotniska jest doskonałym przykładem trudnych i niebezpiecznych zadań realizowanych przez dębliński patrol.

Walka z „zardzewiałą śmiercią” jest wykonywaniem zadania bojowego w czasie pokoju ale nie jest to jedyna działalność saperów przyczyniająca się do poprawy bezpieczeństwa, żołnierze prowadzą również działania profilaktyczne z uczniami szkół podstawowych i średnich. Uczą młodzież jak się zachowywać, w przypadku znalezienia niebezpiecznego przedmiotu. Ich działalność wzbudza powszechny szacunek i uznanie.

Przypomnijmy, to nie pierwsza akcja saperów na radomskim lotnisku. Już w listopadzie ubiegłego roku pisaliśmy o dwóch bombach, które znaleziono w czasie przebudowy pasa startowego. najprawdopodobniej zostały zrzucone przez Luftwaffe w czasie bombardowania lotniska na Sadkowie we wrześniu 1939 roku. także te niewybuchy zabrał z lotniska 34 Patrol Saperski z Dęblina.

Radom na instagramie

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie