Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Frysztak: Szybka kolej z Radomia do Warki ma być gotowa dopiero za dwa lata

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Poseł Frysztak prezentuje interpelację wysłaną do ministerstwa infrastruktury.
Poseł Frysztak prezentuje interpelację wysłaną do ministerstwa infrastruktury. Joanna Gołąbek
Podczas piątkowej konferencji prasowej poseł Koalicji Obywatelskiej Konrad Frysztak podał informację, że kolej z Radomia do Warszawy w całości ma być gotowa dopiero w 2023 roku, co może stanowić dwuletnie opóźnienie.

Przebudowa linii kolejowej numer osiem na trasie Radom - Warka trwa od kilku lat i ma strategiczne znacznie w kontekście szybkiego dojazdu mieszkańców regionu do stolicy. Ma również znacznie w kontekście budowanego lotniska w Radomiu.

Poseł: szybka kolej za dwa lata

Poseł Konrad Frysztak złożył w ostatnim czasie interpelacje w sprawie budowy linii kolejowej do ministerstwa infrastruktury. Pytał, kiedy zakończy się modernizacja i zostanie wznowiony ruch Warka-Radom. Wiceminister Rafał Weber odpowiedział, że przywrócenie ruchu ma się odbyć z końcem 2020 roku, ale modernizacja ma się zakończyć w 2023 roku.

- Politycy Prawa i Sprawiedliwości obiecywali, że radomianie w 2020 roku pojadą do stolicy w czasie poniżej godziny. Okazuje się, że nie. Konferencja w sprawie podpisania umowy na budowę przystanku Radom Wschodni, nie była niczym przełomowym - mówił Frysztak.

Poseł zapowiedział już, że złoży kolejną interpelację do ministerstwa z zapytaniem z jakimi prędkościami będą jeździć pociągi po przywróceniu ruchu. Jak mówił, uzyskał informację, z których wynika, że pociągi będą jeździć znacznie dłużej niż przed rozpoczęciem modernizacji i taki stan ma trwać do 2023 roku. Jednocześnie postawił pytanie, jaki wpływ takie opóźnienie będzie mieć na lotnisko w Radomiu. - Czy spóźniona kolejowa inwestycja również spowoduje opóźnienie w budowie lotniska? Jestem zaskoczony, że przed wyborami do Radomia zjeżdżają ministrowie, a nikt nawet nie zająknął się o dwuletnim opóźnieniu - skończył Frysztak.

Wielka inwestycja

Przypomnijmy, w ramach przebudowy całej linii z Radomia do Warszawy w ubiegłych latach przeprowadzono generalny remont na odcinku z Warszawy Okęcie do Czachówka, a także kilkukilometrowy odcinek trasy w samym Radomiu, wraz z przebudową samej stacji. Przebudowa kolejowej trasy numer osiem na odcinku Warka - Czachówek ma kosztować 216 milionów złotych. 85 procent kosztów pokryją pieniądze z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska.

Prace na odcinku Warka - Radom będą droższe, bo większy jest też zakres robót. Koszt modernizacji tego odcinka to 429 milionów złotych, tu też będzie unijna dotacja. Po zakończeniu przebudowy trasy z Warszawy do Radomia i uzyskaniu właściwych dokumentów, skróci się czas podróży ze 115 do około 75 minut.

Pociągi pojadą kolejową „ósemką” będą mogły jeździć z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Pasażerowie skorzystają z wygodnych peronów. Większe bezpieczeństwo zapewnią przebudowane przejazdy drogowe i urządzenia sterowania ruchem.

Motofakty

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie