Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Konrad Frysztak: przejęcie Lotosu to rusyfikacja polskiego kapitału. Apeluje do rządzących o wycofanie się z tego pomysłu

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
- Apeluję o wycofanie się z połączenia Orlenu i Lotosu. Koszty takiego przedsięwzięcia będą zbyt duże - mówi Konrad Frysztak, poseł Koalicji Obywatelskiej.
- Apeluję o wycofanie się z połączenia Orlenu i Lotosu. Koszty takiego przedsięwzięcia będą zbyt duże - mówi Konrad Frysztak, poseł Koalicji Obywatelskiej. Izabela Kozakiewicz
Konrad Frysztak krytykuje pomysł przejęcia grupy Lotos przez Orlen. Jak mówił taki ruch oznacza konieczność sprzedania 80 procent aktywów Lotosu, a tym są zainteresowane rosyjskie spółki. - Za ten ruch zapłacimy wszyscy, wyższymi rachunkami na stacjach paliw - uważa radomski poseł Koalicji Obywatelskiej.

O swoich obawach Konrad Frysztak mówił podczas konferencji prasowej zwołanej w poniedziałek 8 marca na stacji paliw Lotos przy ulicy 1905 Roku. Poseł mówił o planach przejęcia przez spółkę Orlen innej grupy paliwowej Lotos.

Będzie rusyfikacja kapitału?

Jak przypomniał decyzję o połączeniu Daniel Obajtek, prezes Orlenu ogłosił kilka miesięcy temu.

- Daniel Obajtek ma ewidentnie dalekosiężne plany bycia jednym z największych przedsiębiorców w Polsce i to nie jest efekt ostatnich prac w Orlenie, ale jak donoszą media takie plany miał już w ostatnich kilkunastu latach - mówił Konrad Frysztak. - Lotos ma być częścią Orlenu, ale jak orzekła Komisja Europejska aż 80 procent aktywów grupy Lotos musi zostać sprzedane na rynek komercyjny, aby nie doszło do zbyt dużej monopolizacji rynku - kontynuował poseł.

Konrad Frysztak, opierając się na doniesieniach medialnych, mówił, że zakupem są zainteresowane spółki rosyjskie i dotyczy to zarówno stacji paliw, jak i naftoportu w Szczecinie, czy części naftoportu Lotosu z Gdyni.

- A więc jasno można powiedzieć, że dojdzie do rusyfikacji polskiego kapitału. Prawo i Sprawiedliwość, od wielu lat niesie na sztandarach hasła polskiego kapitału, polskich przedsiębiorstw, polskich firm, a mamy tu do czynienia z niczym innym, jak z prywatyzacja - uważa Konrad Frysztak. - Komu zatem zależy i jaki jest cel tego, żeby wyprzedawać polski majątek? Komu przeszkadza, że mamy w kraju dwie spółki paliwowe Lotos i Orlen?

Zdaniem posła taki ruch może oznaczać, że sprzedana zostanie na przykład stacja paliw Lotosu przy ulicy 1905 Roku. - Tu pracuje 10 osób, w Radomiu są cztery stacje Lotosu, a to kilkadziesiąt etatów w naszym mieście - dodawał Konrad Frysztak.

Apel posła do rządzących

- Czy to jest dobry moment, aby wyprzedawać 80 procent stacji paliw. W dobie kryzysu, kiedy ropa jest jak najtańsza, cena na stacjach nie maleje a wręcz rośnie, bo przecież Daniel Obajtek zrobił wielkie interesy z Polska Press, kupił wydawnictwa, musi utrzymywać blisko 10 procentowe marże na stacjach - pytał Konrad Frysztak. - Obcy kapitał nie będzie się stosował do marż dyktowanych przez Daniela Obajtka, będzie podnosił ceny jeszcze jeszcze bardziej. Zapłacimy my, Polacy. Dlatego apeluję o zmianę decyzji i wycofanie się z pomysłu połączenia Orlenu i Lotosu. Koszty wejścia w ten biznes są zbyt wysokie - podsumował parlamentarzysta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie