Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Konrad Frysztak sprawdza, na co wydano dotacje ministerstwa obrony narodowej w regionie radomskim

Janusz Petz
Janusz Petz
Poseł Konrad Frysztak stara się wyjaśnić, czy resort obrony dobrze wydaje pieniądze, które z założenia powinny być przeznaczone raczej na obronność.
Poseł Konrad Frysztak stara się wyjaśnić, czy resort obrony dobrze wydaje pieniądze, które z założenia powinny być przeznaczone raczej na obronność. Janusz Petz
Poseł Konrad Frysztak z Platformy Obywatelskiej złożył 7 interpelacji poselskich dotyczących dotacji przekazywanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej w regionie radomskim podmiotom niekoniecznie związanym z obronnością. Niemałe dotacje dostały między innymi parafia, a także stowarzyszenie związane z propagowaniem kultury chrześcijańskiej.

- Na razie nie stawiamy żadnych zarzutów. Chcemy po prostu dowiedzieć się z jakiego powodu i na jaki cel przekazywano pieniądze i czy dotacje zostały rozliczone zgodnie z przepisami. Liczę na rzetelne odpowiedzi ze strony ministerstwa, chociaż moje doświadczenie z terminowością udzielania takich odpowiedzi i ich rzetelnością były do tej pory różne – powiedział Konrad Frysztak.

Stowarzyszenie Piotra S.

Posła zainteresowały między innymi dotacje przekazywane przez resort obrony do Fundacji Dom Wschodni. Jak ustaliliśmy fundacja otrzymała w 2019 roku 56,9 tysięcy złotych pomocy publicznej, a w 2018 – 7,8 tysięcy złotych. Od 6 lutego prezesem tej fundacji był Piotr S., były dyrektor biura poselskiego posła Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Kosztowniaka i były kandydat na radnego radomskiej Rady Miejskiej, który we wrześniu 2020 roku został zatrzymany przez policję. Znaleziono przy nim amfetaminę i ecstazy. Fundacja zajmowała się między innymi „szerzeniem patriotyzmu”, a w zarządzie fundacji występowały jeszcze dwie osoby o tym samym nazwisku. W radzie fundacji zasiadała natomiast jeszcze jedna osoba o nazwisku S.

Posła Frysztaka zainteresowała też dotacja w wysokości 5 milionów 695 tysięcy 500 złotych przekazana Fabryce Broni „Łucznik”. Niewykluczone, że pieniądze pochodziły z funduszu przeznaczonego na łagodzenie skutków pandemii koronawirusa, a jeśli tak, to taka dotacja musi budzić również zdziwienie, bo przedsiębiorstwo nie odczuło skutków ekonomicznych pandemii. Firma bez trudności realizuje duże kontrakty zbrojeniowe dla polskiej armii i służb państwowych i terminowo otrzymuje zapłatę.

Zbrojenia i kultura chrześcijańska

Największe wątpliwości budzi natomiast związek wojskowości z kulturą chrześcijańską, albo parafiami. W 2020 roku 30 tysięcy złotych otrzymała – według listy, którą posiada poseł - parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem opieki świętego Józefa w Jedlni – Letnisko.

Z kolei 41 900 złotych dostało z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum. Celem działalności stowarzyszenia jest między innymi „działalność na rzecz zachowania dorobku i rozwoju kultury ze szczególnym uwzględnieniem kultury chrześcijańskiej”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie