Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Mirosław Maliszewski interweniuje: floryści, dekoratorzy i właściciele kwiaciarni nie mogą korzystać z tarczy antykryzysowej

Janusz Petz
Janusz Petz
Poseł Mirosław Maliszewski uważa, że branża "kwiatowa" poniosła olbrzymie straty z powodu epidemii, a nie może ubiegać się o pomoc państwa.
Poseł Mirosław Maliszewski uważa, że branża "kwiatowa" poniosła olbrzymie straty z powodu epidemii, a nie może ubiegać się o pomoc państwa. archiwum echo dnia
Branża florystyczna a więc floryści, dekoratorzy, właściciele kwiaciarni oraz pracowni florystycznych nie mogą korzystać z pomocy w ramach tarczy antykryzysowej. Poseł ziemi radomskiej Mirosław Maliszewski wystąpił w tej sprawie z interpelacją do premiera.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

„Szeroko pojęta branża florystyczna a więc floryści, dekoratorzy, właściciele kwiaciarni oraz pracowni florystycznych to jedna z głównych gałęzi branży ślubnej, która jak wiele innych została dotknięta kryzysem z powodu epidemii koronawirusa. Wiele firm odnotowało spadek obrotów przez wprowadzenie obostrzeń i konieczność odwoływania imprez okolicznościowych i brak zapotrzebowania na usługi i produkty.

Na Wszystkich Świętych też spora część dekoracji została nie sprzedana, gdyż cmentarze zostały zamknięte z dnia na dzień” - pisze w swojej interpelacji poseł Mirosław Maliszewski.

Zwraca uwagę, że straty wynikały także z bezpośrednich zarządzeń wydawanych przez rząd, na przykład poprzez zmniejszanie ilości osób mogących być na weselach, a potem przez całkowity zakaz imprez oraz wesel. Pyta dlaczego kody „PKD47.67Z” oraz PKD74.10Z”, które ma większość pracowni i kwiaciarki nie znalazły się na liście kodów dla osób, które mogą ubiegać się o pomoc państwową ? Kod PKD to skrót oznaczający Polską Klasyfikacje Działalności. Jest to pięcioznakowy symbol, określający rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Każdy przedsiębiorca w momencie zakładania firmy musi wybrać przynajmniej jeden kod PKD, aby urzędy wiedziały, jakie czynności w jej ramach będzie wykonywał.

Poseł Mirosław Maliszewski domaga się, aby kody branży kwiaciarskiej zostały dopisane do listy rodzajów działalności, które zasługują na nadzwyczajną pomoc budżetu państwa.

Tymczasem podano już warunki jakie muszą spełnić producenci chryzantem i osoby handlujące tymi kwiatami, aby móc ubiegać się o nadzwyczajną pomoc związaną z zamknięciem na trzy dni cmentarzy.

Do 6 listopada posiadacze chryzantem w pełnej fazie dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku spowodowanymi epidemią COVID-19, mogą składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej. Pomoc będzie udzielana posiadaczowi co najmniej: 50 sztuk chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku lub 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku. Stawka pomocy wynosi w przypadku: chryzantemy doniczkowej – 20 złotych za sztukę i chryzantemy ciętej – 3 złote za sztukę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie