Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posiadasz jakąś pamiątkę historyczną? Możesz wygrać cenne nagrody w konkursie Muzeum Regionalnego w Kozienicach

KZ
Muzeum Regionalne w Kozienicach ogłasza konkurs „Bo takie dziedzictwo wziął po dziadku wnuk” skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu kozienickiego pod honorowym patronatem starosty i burmistrza. Konkurs polega na sporządzeniu opisu obiektu będącego pamiątką historyczną, która jest w posiadaniu naszym, naszej rodziny lub otoczenia.

Jak przyznaje dyrektor muzeum regionalnego w Kozienicach Krzysztof Reczek - Podstawowym celem konkursu jest zainteresowanie uczestników nie tylko wielką historią Polski w latach 1914 – 1945, ale przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania mikro historią regionu, miasta, wsi a przede wszystkim własnej rodziny na tle przełomowych wydarzeń historii Polski.

Konkurs polega na sporządzeniu opisu obiektu - pamiątki historycznej związanej z uczestnictwem w walkach toczonych w imię obrony i wyzwolenia naszej Ojczyzny - znajdującego się w posiadaniu rodziny lub najbliższym otoczeniu uczestnika. - Ideałem byłoby ażeby opisywane przedmioty były pamiątkami znajdującymi się w posiadaniu rodziny uczestnika od pokoleń – słyszymy od dyrektora Muzeum Krzysztofa Reczka. Jak mówi dyrektor, mogą to być wszelkiego rodzaju dokumenty, fotografie o tematyce wojskowej, pamiętniki, listy, przedmioty stanowiące część ekwipunku wojskowego np. manierka, menażka, pas wojskowy, lornetka, szabla, elementy munduru wojskowego itp.

Praca konkursowa powinna zawierać:

informacje podstawowe dotyczące obiektu, takie jak: nazwa, materiał, z którego został wykonany, sposób wykonania (np. fotografia, druk, wyrób fabryczny, wyrób ręczny) wymiary, datowanie ( określenie czasu powstania ), stan zachowania obiektu (bardzo dobry, dobry, dostateczny, zły), napisy, sygnatury występujące na obiekcie,
Opis historii obiektu, w tym m.in.: główne wydarzenie historyczne z którym jest związany, konkretne epizody historyczne, militarne dotyczące obiektu oraz jego pierwotnego właściciela, żołnierza, powstańca, uczestnika walk, w jaki sposób znalazł się w posiadaniu rodziny, inne, nie wyszczególnione tutaj informacje i wspomnienia dotyczące obiektu.
Opisywane obiekty powinny odnosić się do trzech okresów historii Polski XX wieku:

I wojny światowej 1914 – 1918: walki, powstania, działania militarne zmierzające do ustalenia granic, Polski po zakończeniu I wojny światowej: wojna polsko – bolszewicka 1919 – 1920 r.
okres II wojny światowej 1939 – 1945: służba wojskowa w Wojsku Polskim – kampania wrześniowa 1939, służba w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, służba w LWP 1943 – 1945, działalność konspiracyjna i partyzancka.
działalność podziemia niepodległościowego 1944-1956.
Praca należy sporządzić w formie maszynopisu o objętości do 3 stron formatu A4 i dołączyć na płycie CD jej zapis elektroniczny, oraz od 3 do 5 zdjęć przedstawiających opisywany przedmiot. Prace oceniane będą w trzech grupach wiekowych: 11 – 13 lat, 14 – 16 lat, 17 – 19 lat. Uczestnicy konkursu mogą wykonywać prace indywidualnie lub w zespołach dwuosobowych.

Rejestracji w konkursie można dokonać za pośrednictwem swojego nauczyciela do 31 listopada, natomiast termin nadsyłania prac upływa 12 kwietnia 2019 roku. Wyniki ogłoszone zostaną 25 maja przyszłego roku.

Przy ocenie prac pod uwagę brane będą: zgodność z faktami historycznymi, wnikliwe podejście do prezentowanego tematu, poprawność językowa i walory literackie.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie