Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszerza się kolekcja rodziny Pinno w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego

Barbara Koś
- Ten barometr służył kiedyś rodzinie Łagodzińskich - pokazuje Barbara Pinno.
- Ten barometr służył kiedyś rodzinie Łagodzińskich - pokazuje Barbara Pinno. Fot. Barbara Koś
Barbara Pinno ofiarowała Muzeum imienia Jacka Malczewskiego nowe cenne eksponaty, które wzbogacą stałą wystawę "Kolekcja rodziny Pinno".

To między innymi cenny obraz Stanisława Noakowskiego, wiszący niegdyś w mieszkaniu rodziny Pinno, a także szkice archtektoniczne Tadeusza Michejdy, spokrewnionego z państwem Pinno.

Są także przedmioty pochodzące z apteki Łagodzińskich - wśród nich barometr i rzeźba "Wenus z Milo" Wiktora Gontarczyka, znanego wykonawcy odznak żołnierskich.
- Cieszę się, że mogę jeszcze bardziej powiększyć tę kolekcję - powiedziała nam ofiarodawczyni. - Ten bogaty zbiór rodziny mieszczańskiej nie ma wielu równych w Polsce.

Ekspozycja znajduje się obecnie w zachodnim skrzydle muzeum i zyskała znacznie lepsze warunki przestrzenne. To też cieszy Barbarę Pinno, która mieszkając w Stanach Zjednoczonych, bywa w Warszawie i wtedy zawsze znajduje czas, aby odwiedzić radomskie muzeum.
- Prezentowane na wystawie eksponaty, między innymi meble i gabloty, zyskały nie tylko więcej miejsca, ale także lepszy dostęp dla widzów - mówi pani Barbara.- Ja oglądam wszystkie rzeczy ze wzruszeniem. Ale myślę, że i młodzi ludzie, nie pamiętający tych czasów, też chętnie obejrzą mieszkanie radomskiego, zamożnego mieszczaństwa.

Kolekcję darów związaną z dziejami tej znanej i zasłużonej dla Radomia rodziny, muzeum otrzymało w roku 2002. Rodzeństwo: nieżyjący już dziś Andrzej Pinno, profesor architektury w Teksasie i jego siostra, Zofia z Pinnów Lipowczan z Warszawy, ofiarowali muzeum przedmioty stanowiące część wyposażenia reprezentacyjnej kamienicy przy Placu Konstytucji 3 Maja.

Ten tak zwany "Pałac Karschów" zamieszkany był przez trzy spokrewnione ze sobą rodziny: Karschów, Łagodzińskich i Pinnów.

Profesor Andrzej Pinno, syn Alfonsa Pinno, architekta i pedagoga, badacza i miłośnika historii Radomia, będąc spadkobiercą kilku pokoleń tych trzech radomskich rodzin, które przyczyniły się do wzbogacenia i uświetnienia miasta, pragnął w innej formie kontynuować ich działalność. Dlatego zrealizował swój zamysł utworzenia "Kolekcji rodziny Pinno" w imię przyczynienia się do dobra ogólnego.

W tym celu przekazał do Muzeum imienia Jacka Malczewskiego około siedmiuset przedmiotów artystycznych i użytkowych. To obrazy, meble, lampy, porcelana, szkło, srebra, dokumenty, fotografie i inne - stanowiące fragmenty wyposażenia rodzinnego domu końca XIX i początków XX wieku, ocalałe po dwóch wojnach światowych i burzliwych losach, jakie rodzina przeżywała wraz z całym narodem.

Zbiór przekazany do Muzeum jest świadectwem dorobku rodziny osiadłej w Radomiu od pięciu pokoleń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie