Poszerza się kolekcja rodziny Pinno w Muzeum imienia Jacka...

  Poszerza się kolekcja rodziny Pinno w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  - Ten barometr służył kiedyś rodzinie Łagodzińskich - pokazuje Barbara Pinno.

  - Ten barometr służył kiedyś rodzinie Łagodzińskich - pokazuje Barbara Pinno. ©Fot. Barbara Koś

  Barbara Pinno ofiarowała Muzeum imienia Jacka Malczewskiego nowe cenne eksponaty, które wzbogacą stałą wystawę "Kolekcja rodziny Pinno".
  - Ten barometr służył kiedyś rodzinie Łagodzińskich - pokazuje Barbara Pinno.

  - Ten barometr służył kiedyś rodzinie Łagodzińskich - pokazuje Barbara Pinno. ©Fot. Barbara Koś

  To między innymi cenny obraz Stanisława Noakowskiego, wiszący niegdyś w mieszkaniu rodziny Pinno, a także szkice archtektoniczne Tadeusza Michejdy, spokrewnionego z państwem Pinno.

  Są także przedmioty pochodzące z apteki Łagodzińskich - wśród nich barometr i rzeźba "Wenus z Milo" Wiktora Gontarczyka, znanego wykonawcy odznak żołnierskich.
  - Cieszę się, że mogę jeszcze bardziej powiększyć tę kolekcję - powiedziała nam ofiarodawczyni. - Ten bogaty zbiór rodziny mieszczańskiej nie ma wielu równych w Polsce.

  Ekspozycja znajduje się obecnie w zachodnim skrzydle muzeum i zyskała znacznie lepsze warunki przestrzenne. To też cieszy Barbarę Pinno, która mieszkając w Stanach Zjednoczonych, bywa w Warszawie i wtedy zawsze znajduje czas, aby odwiedzić radomskie muzeum.
  - Prezentowane na wystawie eksponaty, między innymi meble i gabloty, zyskały nie tylko więcej miejsca, ale także lepszy dostęp dla widzów - mówi pani Barbara.- Ja oglądam wszystkie rzeczy ze wzruszeniem. Ale myślę, że i młodzi ludzie, nie pamiętający tych czasów, też chętnie obejrzą mieszkanie radomskiego, zamożnego mieszczaństwa.

  Kolekcję darów związaną z dziejami tej znanej i zasłużonej dla Radomia rodziny, muzeum otrzymało w roku 2002. Rodzeństwo: nieżyjący już dziś Andrzej Pinno, profesor architektury w Teksasie i jego siostra, Zofia z Pinnów Lipowczan z Warszawy, ofiarowali muzeum przedmioty stanowiące część wyposażenia reprezentacyjnej kamienicy przy Placu Konstytucji 3 Maja.

  Ten tak zwany "Pałac Karschów" zamieszkany był przez trzy spokrewnione ze sobą rodziny: Karschów, Łagodzińskich i Pinnów.

  Profesor Andrzej Pinno, syn Alfonsa Pinno, architekta i pedagoga, badacza i miłośnika historii Radomia, będąc spadkobiercą kilku pokoleń tych trzech radomskich rodzin, które przyczyniły się do wzbogacenia i uświetnienia miasta, pragnął w innej formie kontynuować ich działalność. Dlatego zrealizował swój zamysł utworzenia "Kolekcji rodziny Pinno" w imię przyczynienia się do dobra ogólnego.

  W tym celu przekazał do Muzeum imienia Jacka Malczewskiego około siedmiuset przedmiotów artystycznych i użytkowych. To obrazy, meble, lampy, porcelana, szkło, srebra, dokumenty, fotografie i inne - stanowiące fragmenty wyposażenia rodzinnego domu końca XIX i początków XX wieku, ocalałe po dwóch wojnach światowych i burzliwych losach, jakie rodzina przeżywała wraz z całym narodem.

  Zbiór przekazany do Muzeum jest świadectwem dorobku rodziny osiadłej w Radomiu od pięciu pokoleń.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz nowych kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz nowych kandydatów [ZDJĘCIA]

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia