Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszukiwany genetyczny bliźniak

/wit/
- Przyszłam tu żeby zarejestrować się w bazie danych dawców szpiku. Nie mam żadnych wątpliwości – mówi Dorota Wosiak.
- Przyszłam tu żeby zarejestrować się w bazie danych dawców szpiku. Nie mam żadnych wątpliwości – mówi Dorota Wosiak. Tadeusz Klocek
- Przyszłam tu, bo może to ja będę mogła komuś pomóc - powiedziała tuż po rejestracji Dorota Wosiak. Kobieta odpowiedziała na apel Fundacji DKMS, która we wtorek zorganizowała w Radomiu rejestrację potencjalnych dawców szpiku.

Kto może się zarejestrować?

Kto może się zarejestrować?

W bazie dawców szpiku zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kilogramów (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę.

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku miała miejsce w Zespole Szkół Plastycznych imienia Józefa Brandta przy ulicy Jana Kilińskiego.

W ciągu godziny zarejestrowało się sześć osób. Jedną z nich jest Dorota Wosiak. - Przyszłam tu żeby zarejestrować się w bazie danych dawców szpiku. Nie mam żadnych wątpliwości. Sama mam dwoje dzieci, nie wiadomo co nas spotka, przecież sami możemy potrzebować pomocy - powiedziała radomianka.

O tym, że rejestracja jest poważną decyzją przekonywał Rafał Młodzikowski, koordynator do spraw Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS.

- W przypadku, gdy okaże się, że właśnie ty jesteś genetycznym bliźniakiem, dasz komuś nadzieję na nowe życie. Jeśli wtedy zrezygnujesz, odbierasz komuś tę nadzieję - zaznaczył.

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie znajduje.

- Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu - mówi Rafał Młodzikowski.

Kto nie zdążył we wtorek zarejestrować się, w Zespole Szkół Plastycznych, ma szansę zrobić to na przykład elektronicznie.

- Można zarejestrować się wypełniając specjalny formularz zamieszczony na stronie naszej fundacji: www.dkms.pl Przesyłamy specjalną fiolkę na wymaz śliny. Dołączamy kopertę zwrotną by potencjalny dawca mógł taki wymaz nam odesłać. Za wszystko płaci fundacja - podkreśla koordynator do spraw Rekrutacji Dawców i zaznacza, że jeśli okazałoby się, że ktoś spełnia określone warunki i jest genetycznym bliźniakiem osoby, która oczekuje na przeszczep, to wszelkie koszta też ponosi fundacja. Jeśli na przykład dawca potrzebuje opiekunki do dzieci, na czas jego pobytu w szpitalu, to też płaci fundacja.

Osoba która znajdzie się w bazie potencjalnych dawców ma stały kontakt z fundacją.

- To konieczne, bo my musimy wiedzieć co dzieje się z potencjalnym dawcą. Może się przecież okazać, że Kowalska, która znalazła się w naszej bazie rejestrowała się w wieku 20 lat, a teraz może być na przykład w ciąży, a wtedy jak dawca jest "zablokowana". Tak jest również sześć miesięcy po porodzie. My wtedy musimy szukać innego dawcy, bo przecież ktoś po drugiej stronie czeka, tu chodzi o życie - podkreśla Rafał Młodzikowski.

W ciągu dwóch lat działalności DKMS w Polsce 63 osoby zarejestrowane w jej bazie oddały szpik, dając szansę na wyzdrowienie chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego.
W Polsce zarejestrowanych jest około 200 tysięcy potencjalnych dawców, z czego około 141 tysięcy to osoby zarejestrowane w fundacji DKMS Polska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie