Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat lipski przeniesiony ze strefy czerwonej do żółtej. Jakie obowiązują obostrzenia?

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Pixabay
Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało w piątek listę powiatów, w których obowiązuje strefa czerwona i żółta. Przed dwoma tygodniami w czerwonej umieszczono powiat lipski, obecnie trafił szczebelek niżej, a więc do żółtej. Decyzja resortu będzie obowiązywać od soboty.

„Czerwone” powiaty to te, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tysięcy mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień publikacji. Z kolei powiaty w przedziale od 6 do 12 przypadków są oznaczane kolorem żółtym.

Powiat lipski na "żółto"

Ministerstwo Zdrowia w piątek zaktualizowało listę powiatów, w których obowiązują obostrzenia. Powiat lipski od soboty będzie w strefie żółtej. Przypomnijmy, że trafił do strefy czerwonej przez ogniska koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Lipsku, gdzie wykryto prawie 80 chorych i w miejscowym szpitalu, gdzie chorych było 12 - jeden pacjent i reszta osób z personelu. W tym drugim przypadku bardzo szybko stłumiono i wirus i już od kilkunastu dni szpital pracuje normalnie. W DPS powtórne wymazy przeprowadzono w środę. Co ważne, na 125 osób; personelu i pensjonariuszy; tylko u 25 osób nadal znajduje się COVID-19. 20 wynik trzeba powtórzyć bo wyniki są niejednoznaczne. Reszta osób jest już zdrowa.

- Chcę podziękować wszystkim pracownikom DPS i szpitala za pracę i przestrzeganie reguł i procedur obowiązujących w strefie czerwonej. Pracowali na rzecz chorych podopiecznych i całego powiatu. To im zawdzięczamy, że będziemy od soboty w strefie żółtej - mówi Sławomir Śmieciuch, starosta lipski. - Dziękuję również mieszkańcom, bo widać było, że wszyscy stosowali się do ustalonych zasad, nosili maseczki na ulicach. Wytrzymaliśmy to i mam nadzieję, że niebawem strefa żółta będzie z nas zdjęta. Ciągle jednak przypominam, że pandemia trwa i trzeba stosować się do zasad sanitarnych - kończy.

Obostrzenia

Maski - jest obowiązek: w środkach publicznego transportu zbiorowego; w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowna odległość 1,5 m; w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej; w obiektach handlowych lub usługowych;
w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu. Wyłączenie z obowiązku np. ze względu na stan zdrowia.

Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać, ale nie może w nich uczestniczyć więcej niż 100 osób, z wyjątkiem obsługi. Nakaz zakrywania nosa i ust obowiązuje także w lokalach gastronomicznych, a na każdego gościa musi przypadać co najmniej cztery metry kwadratowe powierzchni lokalu.

Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity - jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to jest obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult, jeśli wierni pozostają na zewnątrz to trzeba zachować 1,5 metra odległości między osobami lub zakrywać usta i nos.

Transport zbiorowy - Obecnie pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi: 100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych. Obowiązek zakrywania ust i nosa.

W kinach może być zajętych 25 procent miejsc.

Parki rozrywki i wesołe miasteczka jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.

Obowiązuje 25 procent zajętości danych pomieszczeń w czasie organizacji wydarzeń kulturalnych.

Targi i kongresy - 1 osoba na 4 metry kwadratowe.

W siłowniach i klubach fitness obowiązują ograniczenia jednej osoby na 7 metrów kwadratowych

Mecze i inne wydarzenia sportowe: w pomieszczeniach 25 procent publiczności, na obiektach sportowych na otwartej przestrzeni 25 procent publiczności, limit 100 osób

Działalność hotelarska obecnie jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek.

Aquaparki i baseny - obecnie 75% obłożenia obiektu w aquaparkach.

Sanatoria, uzdrowiska, rehabilitacja - Obecnie warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Tak samo leczenie uzdrowiskowe, leczenie sanatoryjne dzieci.

Zgromadzenia - Obecnie jest zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Uczestnicy 1,5 m od siebie i zakrywają usta i nos.

Handel - Obecnie jest obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towa­rów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu - Obecnie w miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

Handel - Obecnie jest obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towa­rów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie