Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat Radomski przekazał 100 tysięcy złotych na budowę Hospicjum Królowej Apostołów w Sołtykowie

OPRAC.:
Patryk Samborski
Patryk Samborski
Starostwo Powiatowe w Radomiu przekazała na rzecz budowy Hospicjum Królowej Apostołów 100 tysięcy złotych.
Starostwo Powiatowe w Radomiu przekazała na rzecz budowy Hospicjum Królowej Apostołów 100 tysięcy złotych. Starostwo Powiatowe w Radomiu
Powiat Radomski przekazał 100 tysięcy złotych, a gminy Gózd, Jedlnia – Letnisko, Wolanów i Zakrzew dodatkowo 60 tysięcy złotych na budowę pierwszego w regionie hospicjum stacjonarnego, które powstaje w Sołtykowie pod Radomiem. Realizatorem budowy jest stowarzyszenie Hospicjum Królowej Apostołów. Przekazanie pomocy finansowej stało się możliwe dzięki uzyskaniu przez ten podmiot wpisu do państwowego systemu oceny wniosków inwestycyjnych Jowisz, w czym pomogło Starostwo Powiatowe w Radomiu.

W środę, 20 października podpisano porozumienie pomiędzy Stowarzyszeniem Hospicjum Królowej Apostołów a Powiatem Radomskim, dzięki któremu samorząd powiatowy i cztery samorządy gminne przekazują w sumie 160 tysięcy złotych na budowę hospicjum stacjonarnego w Sołtykowie. W podpisaniu umowy brali udział: starosta Waldemar Trelka, wicestarosta Krzysztof Kozera, ksiądz Marek Kujawski i lekarz Maria Cygan, a także włodarze gmin: Ewa Markowska – Bzducha, Paweł Dziewit i Piotr Leśnowolski.

Budowa domu hospicyjnego w Sołtykowie już trwa, obecnie jest gotowy stan surowy, a cały obiekt przykryty dachem. - Dziękuję panu staroście za pomoc w formalnościach oraz wsparcie finansowe, jak również państwu wójtom za dostrzeżenie potrzeb ludzi ciężko chorych i umierających. To, co udało nam się jak dotąd wykonać na budowie, powstało za pieniądze zbierane do puszek przez naszych wolontariuszy. Teraz, gdy uzyskaliśmy możliwość wsparcia przez samorządy, mam nadzieję, że wkrótce zarówno miasto Radom, jak i pozostałe powiaty czy gminy regionu będą mogły dołożyć swoją cegiełkę do budowy hospicjum, które jest niezwykle potrzebne – mówił ksiądz Marek Kujawski.

Docelowo stowarzyszenie ma prowadzić świadczenia opiekuńcze w trybie stacjonarnym, dziennym, domowym i ambulatoryjnym dla dorosłych i dzieci oraz łączyć je z opieką perinatalną.

Inicjatywa starosty

W styczniu 2021 roku starosta radomski Waldemar Trelka zwrócił się z prośbą o wparcie finansowe budowy hospicjum do włodarzy wszystkich 13 miast i gmin z Powiatu Radomskiego. Na jego apel odpowiedziały samorządy: Gmina Gózd – wparcie 20 tysięcy złotych, Gmina Jedlnia-Letnisko – wsparcie 20 tysięcy, Gmina Wolanów – 10 tysięcy, Gmina Zakrzew – 10 tysięcy. Warto wspomnieć, że wcześniej Gmina Skaryszew przekazała działkę pod inwestycję w miejscowości Sołtyków.

– Hospicjum stacjonarne w powiecie, regionie i południowej części województwa mazowieckiego jest niezwykle potrzebne. Jego budowa trwa od 2020 roku, prowadzi ją stowarzyszenie, ale uważam, że jest to sprawa jak najbardziej publiczna, ponieważ placówka opiekuje się mieszkańcami powiatu i regionu, którzy nie mają dostępu do państwowej opieki hospicyjnej – mówił starosta Waldemar Trelka. – Dlatego, choć nie jest to zadanie powiatu, przekazujemy jako samorząd powiatowy kwotę 100 tysięcy złotych. Kolegom – samorządowcom proponowałem z kolei udział w formie 20 procent od tej kwoty, licząc, że wszystkie samorządy przekażą choć symboliczną kwotę na szczytny cel. Możemy różnić się w wielu sprawach, ale ta sprawa powinna nas łączyć. Jak dotąd mogę serdecznie podziękować jedynie czterem gminom: Gózd, Jedlnia – Letnisko, Wolanów oraz Zakrzew – dodał.

Wielkie potrzeby

Projekt budowy Gościńca Królowej Apostołów jest odpowiedzią na problemy zidentyfikowane na terenie województwa mazowieckiego w zakresie dostępu do świadczeń opieki hospicyjnej. Najbogatsze w kraju województwo charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników dostępności do świadczeń stacjonarnych w tym zakresie w całej Polsce. Dysponuje tylko 19 hospicjami stacjonarnymi, a liczba dostępnych w nich łóżek jest niemal 30 procent niższa niż średnio dla Polski w stosunku do liczby mieszkańców.

W południowej części województwa jedyną tego typu placówką jest oddział paliatywny w Zwoleniu, dysponujący zaledwie 10 łóżkami oraz zaledwie 8 ośrodków udzielających świadczeń w trybie ambulatoryjnym (ponad 60 procent mniej niż średnio w kraju w stosunku do liczby mieszkańców). Tylko jedna placówka w Warszawie prowadzi opiekę perinatalną.

Gościniec Królowej Apostołów

Kosztorys całej inwestycji, czyli domu hospicyjnego, domów mieszkalnych dla rodzin oraz towarzszącej im infrastruktury opiewa na kwotę ponad 61,3 milionów złotych. Powierzchnia użytkowa budynku głównego wyniesie ponad 5711 metrów kwadratowych.

W ramach Hospicjum stacjonarnego dostępne będą 52 miejsca, w tym: dla dzieci i młodzieży 12, dla dorosłych 40 oraz hospicjum perinatalne. Udzielane będą świadczenia w trybie: dziennym z terapią zajęciową, domowym dla ponad 100 podopiecznych oraz ambulatoryjnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie