Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat zwoleński. Podczas komisji bezpieczeństwa urzędnicy i strażacy rozmawiali o skutkach nawałnicy

OPRAC.:
Patryk Samborski
Patryk Samborski
Podczas posiedzenia przedstawiciele starostwa, gmin oraz zwoleńskiej straży pożarnej omówili skutki nawałnicy, która przeszła nad powiatem pod koniec czerwca.
Podczas posiedzenia przedstawiciele starostwa, gmin oraz zwoleńskiej straży pożarnej omówili skutki nawałnicy, która przeszła nad powiatem pod koniec czerwca. Starostwo Powiatowe w Zwoleniu
W Starostwie Powiatowym w Zwoleniu odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Głównym tematem spotkania było omówienie skutków nawałnicy, która przeszła przez powiat zwoleński 24 czerwca. Jej skutki są nadal szacowane, a szkody usuwane. Podczas posiedzenia poruszony został temat potencjalnych odszkodowań.

Pierwszym tematem posiedzenia było omówienie skutków nawałnicy, jaka przeszła przez powiat zwoleński. O działaniach ratowniczych mówił Paweł Potucha, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu - W czwartek 24 czerwca około godziny 17. front burzowy dotarł do granic powiatu zwoleńskiego. Wkrótce potem zaczęły spływać pierwsze zgłoszenia. Dotyczyły uszkodzonych dachów, zatarasowanych dróg przez powalone drzewa i zerwanych linii energetycznych. Do działań zaangażowany był cały system ratowniczy powiatu - mówił Paweł Potucha.

Straż pożarna odnotowała łącznie 176 różnego rodzaju zdarzeń związanych z przejściem nawałnicy: w gminie Tczów – 30, w gminie Zwoleń – 74, w gminie Przyłęk – 58, w gminie Kazanów – 10 i w gminie Policzna – 4.

- Mając duże doświadczenie w większej komendzie mogę stwierdzić, że taka sytuacja, jaka zdarzyła się w powiecie zwoleńskim była dla mnie sytuacją najtrudniejszą. Na jedno stanowisko kierowania w krótkim czasie przyszła ogromna ilość zgłoszeń różnych zdarzeń. Chciałbym tu serdecznie podziękować strażakom Ochotniczych Straży Pożarnych, bo jednostki stanęły na wysokości zadania, działały bez kalkulacji i zbędnej opieszałości, z pełnym zaangażowaniem - dodał Potucha.

Jak podkreślał komendant, bardzo ważne było też wsparcie Powiatowego Zarządu Dróg, które już pierwszego dnia zorganizowało ekipę techniczną do usuwania wiatrołomów na drogach powiatowych. To odciążyło strażaków, dzięki czemu mogli być kierowani do pomocy przy budynkach. Również włodarze poszczególnych gmin sprawnie przekazywali informacje na temat potrzeb przy poszczególnych zdarzeniach. Z kolei Urząd Miejski w Zwoleniu zorganizował posiłki i napoje dla strażaków OSP, co było bardzo potrzebne, bo akcja trwała całą noc.

O szczegółowych skutkach nawałnicy na terenie każdej z gmin z terenu powiatu zwoleńskiego opowiedzieli ich przedstawiciele. Najmocniej zostały dotknięte dwie miejscowości w gminie Tczów: Rawica i Tynica. Mocno poszkodowane są też gminy Zwoleń i Przyłęk. W gminie Zwoleń wypłacono pierwsze środki pomocowe, jak dotąd 43 tysiące złotych, ale nadal trwa przyjmowanie wniosków i szacowanie strat. W pozostałych gminach również przyjmowane są wnioski.

Inspektor Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Zwoleniu Mirosław Solecki poinformował o możliwościach uzyskania odszkodowań. O środki można występować do wojewody mazowieckiego. - Jednostki samorządu terytorialnego będą udzielały wszelkich informacji na ten temat. Do dzisiaj jeszcze nie wiemy jakie są ostateczne skutki przejścia burzy na terenie naszego powiatu, nadal trwa zgłaszanie szkód. Wiemy, że sytuacja jest bardzo poważna i wielu mieszkańców potrzebuje pomocy - informował inspektor Mirosław Solecki.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie