Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat zwoleński. Trwa projekt "Wsparcie w lepszym starcie" dla zagrożonych wykluczeniem społecznym

OPRAC.:
Patryk Samborski
Patryk Samborski
Grupa docelowa programu to osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z terenu powiatu zwoleńskiego.
Grupa docelowa programu to osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z terenu powiatu zwoleńskiego. Starostwo Powiatowe w Zwoleniu
Liczne kursy zawodowe, szkolenie językowe, trening kompetencji społecznych i życiowych, indywidualne doradztwo zawodowe, a także wyjazdowy obóz rehabilitacyjno-szkoleniowy – trzydziestu czterech mieszkańców powiatu zwoleńskiego zostało objętych programem „Wsparcie w lepszym starcie”. Celem projektu jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu i aktywizacja zawodowa.

Projekt jest realizowany w partnerstwie z gminą Policzna, którą reprezentuje miejscowy Ośrodek Pomocy Społecznej. Grupa docelowa programu to osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z terenu powiatu zwoleńskiego, w sumie 34 osoby w wieku od 18 do 60 lat, nieaktywne zawodowo, bezrobotne lub bierne w tym zakresie, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności.

- Partnerstwo zawiązane na rzecz najbardziej potrzebujących mieszkańców powiatu, to dla nich szansa na nowe, lepsze życie. Niemoc zawodowa i w efekcie wykluczenie społeczne, to problem, na który trzeba zwracać baczną uwagę. Czasami bardzo niewiele trzeba, aby takiej osobie pomóc wrócić do aktywności zawodowej i poprawić jej jakość życia. Dlatego cieszę się, że na terenie naszego powiatu realizowany jest projekt, którego celem jest aktywizacja społeczna i wzmacnianie poszczególnych jednostek. To bardzo ważne zadanie – mówi Stefan Bernaciak, starosta powiatu zwoleńskiego.

Wsparcie skrojone na miarę

W projekcie bierze udział osiem osób w wieku 18-24 lat, dwunastu niepełnosprawnych mieszkańców powiatu i czternastu mieszkańców gminy Policzna. Wszystkim z nich świadczone są usługi o charakterze społecznym, zdrowotnym, edukacyjnym, zawodowym i środowiskowym.

- Osoby zakwalifikowane do projektu biorą udział w treningu pracy oraz treningu kompetencji społecznych i życiowych. Uczestniczą także w szkoleniu z zakresu postaw przedsiębiorczych, ekonomii społecznej i aktywności obywatelskiej. Każdy z uczestników otrzymał indywidualne doradztwo zawodowe i szkoli się w wybranym zawodzie. Kursy te kończą się uzyskaniem certyfikatu uprawniającego do wykonywania danego zawodu. W ramach projektu odbędzie się także wyjazd rehabilitacyjno-szkoleniowy, podczas którego będą wzmacniane kompetencje społeczne osób w nim uczestniczących - informuje Barbara Śliwa, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zwoleniu.

Co ważne, w ramach projektu opłacone zostały korepetycje z matematyki przygotowujące do matury. Dziesięć osób bierze natomiast udział w kursie z podstaw języka angielskiego. Osiem osób już uzyskało certyfikaty z zakresu obsługi kasy fiskalnej. Dwie osoby ukończyły już kursy i zdobyły certyfikaty w zakresie obsługi koparko-ładowarki, a pod koniec lipca dziesięć osób zakończy szkolenie w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej. Jeszcze w lipcu jedenaście osób rozpocznie kurs na prawo jazdy kat. B., dwie osoby w zawodzie piekarza i cztery osoby w zawodzie kosmetyki, wizażu i stylizacji paznokci.

Unijne dofinansowanie

Projekt „Wsparcie w lepszym starcie” jest realizowany dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość całego programu to 471 tysięcy 492 złotych, natomiast kwota unijnego dofinansowania wyniosła 376 tysięcy 292 złotych. Pieniądze zostały przyznane w ramach Osi priorytetowej IX „Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem”.

Tytuł Osobowości Roku 2019 dla kierownik Powiatowego Centrum

Warto dodać, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zwoleniu podejmuje wiele działań dotyczących rozwiązywania problemów społecznych. Ich celem jest integracja osób i rodzin z grup szczególnego ryzyka. Praca ta została dostrzeżona i nagrodzona przez mieszkańców powiatu zwoleńskiego. Barbara Śliwa, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, otrzymała tytuł " Osobowości Roku 2019 w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna” w plebiscycie organizowanym przez Echo Dnia. Jak podkreśla laureatka, w pomoc potrzebującym w równym stopniu angażują się wszyscy pracownicy placówki, dlatego wyróżnienie, które otrzymała należy się całemu zespołowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie