Poznaliśmy Radomskich Mistrzów Polskiej Ortografii 2018

  Poznaliśmy Radomskich Mistrzów Polskiej Ortografii 2018

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Oto Radomski Mistrz Polskiej Ortografii 2018 - Jan Poniatowski, z zawodu inżynier. Z lewej profesor Andrzej Markowski.
  1/15
  przejdź do galerii

  Oto Radomski Mistrz Polskiej Ortografii 2018 - Jan Poniatowski, z zawodu inżynier. Z lewej profesor Andrzej Markowski. ©Miejska Biblioteka Publiczna

  Jan Poniatowski został Radomskim Mistrzem Ortografii 2018. Są też inni nagrodzeni i wyróżnieni uczestnicy Dyktanda Radomskiego.
  Dyktando Radomskie o tytuł Mistrza Ortografii odbyło się w sobotę w sali Resursy Obywatelskiej. Do udziału zgłosiła się prawie setka kandydatów, bo 98 osób, w tym 24 z powiatu radomskiego. Ostatecznie w szranki stanęło 72 śmiałków, którzy zmierzyli się z konkursowym tekstem.

  Tekst dyktował jak zwykle jego autor, profesor Andrzej Markowski, członek Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk.
  Zanim to zrobił profilaktycznie wskazał błędy najczęściej popełniane przez uczestników. Słusznie, bo tekst dyktanda nie należał do najprostszych. Kandydaci do tytułu mistrza pisali zatem w napięciu.

  Wrażenia Żanety


  Zaczęło się dyktowanie: „Wrażenia Żanety z pokazu Air Show 2018 w Radomiu”.
  Panna Żaneta nie była dotąd co prawda zagorzałą zwolenniczką pokazów lotniczych, gdyż gdzie indziej lokowała swoje pozaszkolne pasje, niemniej tym razem uległa namowom swoich ekstraprzyjaciółek, Wioletty i Żakliny, by nie później niż przed południem w niedzielę pojechać do bazy lotniczej na Sadkowie, na pasjonujące, jak się wydawało,widowisko super podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2018. Mina jej co nieco zrzedła, gdy - wyjrzawszy wczesnoporanną porą za okno – ujrzała nie pierzaste, lecz burzowe chmury, zapowiadające pogodę wybitnie nielotniczą. Jednakże nie mogła przecież zawieść swoich koleżanek, rychło się więc wyszykowała i wyjechała na pokaz.” I tak dalej.

  Nie było łatwo. Jak się potem okazało, problemy sprawiał zapis nazw własnych - oficjalnych i zwyczajowych - oraz imiesłowów z „nie”. Poprawność zapisu sprawdzało jury konkursowe, złożone z członkiń Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów. W efekcie Komisja nagrodziła sześć najlepszych prac, a uroczyste odczytanie werdyktu jurorów nastąpilo w Miejskiej Bibliotece Publiczj.


  Kto zwyciężył?


  Pierwszą nagrodę otrzymał Jan Poniatowski z Radomia otrzymują zaszczytny Tytuł Radomskiego Mistrza Ortografii. Drugą nagrodę uzyskała Magdalena Mital z Radomia, a trzecią Marta Żarłok z Jedlanki (gmina Jedlińsk). Były też trzy równorzędne wyróżnienia dla Elizy Mikulskiej z Kłonowca-Koraczy (gmina Skaryszew) oraz Anny Paplińskiej i Małgorzaty Sałaj z Radomia. Nagrodzeni otrzymali różnej wielkości tablety (rosnące wraz z miejscem na podium) oraz zestaw wydawnictw regionalnych. Wyróżnieni także otrzymali publikacje o regionie radomskim oraz vouchery na książki.

  Tekst dyktanda


  Wrażenia Żanety z pokazu Air Show 2018 w Radomiu:

  "Panna Żaneta nie była dotąd co prawda zagorzałą zwolenniczką pokazów lotniczych,gdyż gdzie indziej lokowała swoje pozaszkolne pasje, niemniej tym razem uległa namowom swoich ekstraprzyjaciółek, Wioletty i Żakliny, by nie później niż przed południem w niedzielę pojechać do bazy lotniczej na Sadkowie, na pasjonujące, jak się wydawało, widowisko super podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2018.Mina jej co nieco zrzedła, gdy - wyjrzawszy wczesnoporanną porą za okno – ujrzała nie pierzaste, lecz burzowe chmury, zapowiadające pogodę wybitnie nielotniczą. Jednakże nie mogła przecież zawieść swoich koleżanek, rychło się więc wyszykowała i wyjechała na pokaz. Już od pierwszych chwil nie żałowała swojej decyzji.

  Pokazy rozpoczął wiatrakowiec,czyli autożyro, statek powietrzny, który widziała po raz pierwszy w życiu. Potem wznosiły się w powietrze różne formacje lotnicze. Przeważały samoloty, w tym jeden F-16 pilotowany przez Belga, ale były także czeskie śmigłowce Mi-171. Niezapomniane wrażenie wywarł na Żanecie supersamolot wczesnego ostrzegania E-3A w barwach NATO, zwłaszcza gdy nadleciał w konfiguracji do lądowania. Wypuszczone podwozie i włączone reflektory tego olbrzyma, z obracającym się bez przerwy dyskiem anteny radarowej, przypominały niechybnie członki cyberbajkowego smoka, który wychynął spomiędzy szaroburych chmur.Niepodobna opisać zachwytu, jaki ta maszyna wywołała wśród widzów.

  Nostalgię u najstarszych osób wywołały zabytkowe samoloty marki Harvard, sprowadzone na pokaz z okazji 100-lecia/stulecia polskiego lotnictwa wojskowego. To właśnie na harvardach szkolili się polscy piloci w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej Jak zazwyczaj, w pokazach uczestniczyli piloci różnych nacji. Byli więc między innymi Włosi, Finowie, Chorwaci, Czesi, Łotysze i Litwini. Żanecie jednak najurodziwsi wydali się radomscy chłopcy lotnicy z Zespołu Akrobacyjnego Orlik, doskonale
  zharmonizowani ze swoimi maszynami. Zresztą podobnego zdania byli chyba tak zwani spotterzy, czyli osoby mające hobby fotografowania obiektów latających, gdyż to Orliki właśnie były przede wszystkim obiektem ich zainteresowań.

  Niestety, sporo planowanych akrobacji trzeba było odwołać, gdyż niesprzyjająca aura je uniemożliwiała. A kiedy lunął kolejny rzęsisty deszcz, Żaneta i jej koleżanki przemoczone do suchej nitki musiały z nagła opuścić lotnisko i wrócić w domowe pielesze. Ale wrażenia zostały, wzmożone wizytówką pewnego megauroczego Orlika, który wsunął ją znienacka Żanecie w dłoń, gdy przechodził tuż obok niej"


  ZOBACZ TAKŻE: Plenerowa lekcja historii w Muzeum Wsi Radomskiej

  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Studniówki

  Mister Studniówki| Zobacz kandydatów! [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki| Zobacz kandydatów! [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia