Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w komisjach wyborczych w czasie eurowyborów. Ile można zarobić?

jp
Od 350 do 500 złotych będzie można zarobić w komisji podczas majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zgłoszenia chętnych już przyjmują komitety wyborcze. Trwa też zbiórka podpisów pod listami z kandydatami.

W poniedziałek minął termin powiadomienia Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego, które mają jeszcze czas do 16 kwietnia, aby zgłosić listy osób startujących w wyborach.

Mamy „górkę”

Jednak rejestracja komitetu nie oznacza rejestracji listy wyborczej. Każda bowiem musi być poparta podpisami 10 tysięcy mieszkańców danego okręgu wyborczego. Zbiórka podpisów trwa, choć u niektórych widać już spokój. - Jesteśmy już na finiszu zbierania podpisów. Na Mazowszu miało być zebranych 20 tysięcy podpisów i na pewno jest już więcej - mówi Kinga Bogusz z Prawa i Sprawiedliwości.

- Nie prowadzimy spektakularnych zbiórek podpisów na ulicznych stoiskach, a jedynie w swoich środowiskach, wśród znajomych, sympatyków, ale jestem przekonany, że zdążymy na czas - mówi Krzysztof Górak, radomski pełnomocnik Komitetu Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski.

Można zarobić

- Praca w obwodowych komisjach wyborczych może być w tych wyborach dla wielu osób bardzo atrakcyjna. Szeregowy członek komisji zarobi 350 złotych, zastępca przewodniczącego komisji 400, a przewodniczący 500 złotych. Dodajmy, że są to diety nieopodatkowane - mówi Elżbieta Białkowska, dyrektor radomskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Kandydatów do komisji mogą wysuwać jedynie startujące w wyborach komitety wyborcze. - Zbieramy chętnych do pracy w komisjach, ale nie ukrywam, że nasze poparcie wiąże się ze skutecznością w zbieraniu podpisów - mówi Krzysztof Górak. - Na pewno nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem chętnych do pracy w komisji i w dużej mierze będą to zapewne ludzie, którzy dobrze sprawdzili się w poprzednich wyborach - powiedziała poseł Anna Kwiecień, kandydatka w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.

W Polsce wybieramy 52 eurodeputowanych, chyba, że w najbliższym czasie stanie się coś nadzwyczajnego w związku z ewentualnym pozostaniem Wielkiej Brytanii we Wspólnocie. W takiej sytuacji dla Polski pozostanie pula 51 mandatów. Na listach wyborczych nie może być mniej niż 35 procent kobiet i mniej niż 35 procent mężczyzn. Kadencja europarlamentu trwa pięć lat.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie