Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace nad nowym produktem firma sfinansuje z dotacji

Materiał Informacyjny
Przekształcenie pomysłu w gotowy produkt lub usługę to proces, który wymaga bardzo dobrego zaplanowania. Innowacyjne rozwiązania mogą powstawać zarówno wewnątrz firmy, jak i przy wsparciu ze¬wnętrznych ekspertów, na przykład naukowców. Niezależnie od decyzji, czy realizujemy projekt samodzielnie, czy we współpracy, konieczne będą fundusze na samo prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, testowanie rozwiązań, a finalnie także wprowadzenie ich na rynek.

Trzeba pamiętać, że gospodarka Mazowsza – choć wyróżniająca się na plus na tle innych regionów kraju – podobnie jak cała polska gospodarka cechuje się wciąż ograniczonym zakresem podejmowania działalności innowacyjnej przez przedsiębiorstwa. I to na wszelkich odcinkach – od podejmowania własnych prac badawczo-rozwojowych, poprzez współpracę z uczelniami i placówkami naukowymi nad konkretnymi rozwiązaniami, po wdrożenie projektów samodzielnie przygotowanych przez naukowców. Dlatego wsparcie działalności badawczo--rozwojowej mazowieckich firm jest priorytetem w regionalnym programie na lata 2014–2020.

Dofinansowanie z Funduszy Europejskich jest udzielane w taki sposób, by jak najlepiej było dopasowane do indywidualnych potrzeb firmy, wynikających z przyjętego przez nią modelu prowadzenia prac z zakresu badań i rozwoju, a więc zarówno gdy prace B+R są prowadzone samodzielnie przez przedsiębiorstwo, jak i we współpracy z instytucją naukową.

Dlatego w konkursach, które dotyczą tworzenia lub rozwoju zaplecza badawczo-rozwojowego mikro-, małe lub średnie firmy uzyskają dotację, która pozwoli sfinansować zarówno zakup nowoczesnej aparatury, jak i technologii, pod warunkiem że będą to elementy infrastruktury służącej prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych, których ostatecznym celem jest stworzenie i wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów i usług.

Wsparcie w tym zakresie może być jednak przeznaczone także na sfinansowanie procesu eksperymentowania i poszukiwania nisz rozwojowych i innowacyjnych, co pozwoli m.in. na zweryfikowanie tezy, że opracowywane rozwiązanie ma szansę na rynku.

Wszystkie te przedsięwzięcia w ostatecznym rozrachunku mają służyć rozwojowi konkurencyjnej gospodarki Mazowsza, opartej na innowacyjności, przedsiębiorczości, chłonnym rynku pracy i zrównoważonych zasobach.

Ekspert o wsparciu badań w małej firmie
MARIUSZ FRANKOWSKI, DYREKTOR MAZOWIECKIEJ JEDNOSTKI WDRAŻANIA PROGRAMÓW UNIJNYCH:

Zdarza się, że do zrealizowania planów badawczych firmy nie¬zbędne są inwestycje w specjalistyczny sprzęt lub technologie. Na ten cel zaplanowaliśmy ponad 160 mln zł w obecnej perspektywie. W minionych latach przedsiębiorcy również korzystali ze wsparcia w tym zakresie. Laboratorium technologiczne na potrzeby realizacji prac B+R stworzyła na przykład firma Topsil działająca w obszarze produkcji wyrobów z silikonu na potrzeby elektroniki czy medycyny. Już pod koniec października wystartuje pierwszy konkurs na dofinansowanie tworzenia lub rozwoju firmowych działów badawczo-rozwojowych i laboratoriów. W zapewnienie zaplecza na rzecz opracowywania innowacyjnych produktów i usług zainwestujemy w tegorocznym konkursie ponad 80 mln zł. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie będzie przedstawienie konkretnej agendy badawczej, uwzględniającej prace nad projektami zgodnymi z przynajmniej jednym z obszarów inteligentnej specjalizacji Mazowsza. Wysoka jakość życia, nowoczesne usługi dla biznesu, inteligentne systemy zarządzania i bezpieczna żywność – właśnie te kierunki będziemy wzmacniać w większości konkursów skierowanych do przedsiębiorców. Schodząc na poziom konkretów, zakupiona aparatura badawcza może wspierać chociażby prace nad automatyzacją procesów produkcyjnych, opracowaniem systemów do oceny jakości surowców lub nad nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu medycyny i farmacji. Obszary inteligentnej specjalizacji wynikają z Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza do 2020 r.

Więcej o Regionalnym Programie Województwa Mazowieckiego:
www.funduszedlamazowsza.eu

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
Warszawa – tel.: 801 101 101,
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie