Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawda i mity o mleku

/and/
Nie każdy je lubi, ale powinno się ono znaleźć w zdrowej diecie. Dlatego lepiej wiedzieć o nim wszystko

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Dietetycy zalecają wypicie dwóch szklanek mleka i zjedzenie dwóch plastrów sera codziennie. Taka ilość zapewni wystarczającą d prawidłowego funkcjonowania organizmu ilość wapnia.

Prawdą jest, że picie mleka wzmacnia kości i zabezpiecza nas przed osteoporozą. Mleko zawiera duże ilości wapnia, fosfor i magnez oraz mikro lub makroelementy mające dobry wpływ na nasz organizm. Mleko ma również wpływ na wygląd naszej skóry, paznokci i włosów - czyli na urodę.

Bez stresu można pić mleko z kartonu bez uprzedniego gotowania go. Nowoczesna obróbka mleka utrwalanego metodą UHT polega na bardzo szybkim podgrzaniu go do temperatury 150 stopni Celsjusza przez góra 5 sekund i natychmiastowym schłodzeniu do około 20 stopni. To powoduje to, że mleko zostaje oczyszczone ze szkodliwych drobnoustrojów, ale nie niszczy zawartego w nim białka ani nie zmniejsza jego wartości odżywczych.

Mleko powinny pić dzieci, które łatwiej trawią je ze względu większą ilość enzymu - laktazy, wydzielanego przez żołądki młodych ssaków. Jednak równocześnie są osoby z nietolerancją cukru mleka, która może wynikać z niedoboru tego enzymu. Przeważnie na dolegliwość tą cierpią osoby, które przez kilka lat nie jadły mleka. Jednak w Polsce - przy wychowaniu na naszej tradycyjnej kuchni - około 60 procent dzieci i dorosłych może spokojnie pić mleko.

Ci, którzy miewają po nim "perypetie żołądkowe" mogą spożywać produkty z mleka fermentowanego (kefir, jogurt, maślankę, sery), w których laktoza jest rozłożona przez bakterie. Poważniejszym problemem jest alergia na białko mleka krowiego. Na szczęście grupa cierpiących na nią maluchów jest stosunkowo niewielka - to około 3 procent dzieci poniżej czwartego roku życia.

Fałszem jest, że od mleka się tyje - wystarczy wybierać napoje mleczne, a także sery czy śmietanę, z mniejszą zawartością tłuszczu. Mleko samo w sobie przyspiesza odchudzanie - czyli spalanie tłuszczu - nie powodując spadku masy mięśniowej.

Jeżeli ktoś nie chce pić mleka, można spróbować przemycić w budyniu czy dodać do mleka kakao, cukier waniliowy, sok owocowy. Nawet zupa mleczna nie musi być rozgotowaną owsianką. Mlekiem można wreszcie zaprawiać zupy i sosy. Mamy też do dyspozycji twarożki, jogurty, koktajle mleczne, sery. Niektórzy nie znoszą smaku ciepłego, gotowanego mleka - można je pić zimne z lodówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Prawda i mity o mleku - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie