Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawdziwy skarb naszej historii. W kozienickim muzeum otwarto wystawę poświęcona Opactwu

Mariusz Basaj
Od lewej: autorki wystawy Dorota Pogodzińska i Aleksandra Jarosz-Panek, dr hab. Joanna Kalaga i dyrektor muzeum Krzysztof Reczek
Od lewej: autorki wystawy Dorota Pogodzińska i Aleksandra Jarosz-Panek, dr hab. Joanna Kalaga i dyrektor muzeum Krzysztof Reczek Mariusz Basaj
Od 27 stycznia w Muzeum Regionalnym w Kozienicach można oglądać ekspozycję poświęconą Opactwu Benedyktyńskiemu w Sieciechowie. Otwarcie wystawy spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem, a w piątkowy wieczór muzeum odwiedziło wiele osób. W końcu była to niepowtarzalna okazja, aby na własne oczy obejrzeć słynny zaginiony kielich.

Na wystawie zaprezentowano m.in. znaleziska z wykopalisk, jakie prowadzone były w Opactwie: fragmenty naczyń, kafli, monety i inne przedmioty, a całość opatrzono tablicami, które zawierają szereg bardzo ciekawych informacji. Opactwo jest bowiem jedną z największych zagadek naszej historii. Dość dobrze udokumentowane w kronikach (m.in. Galla Anonima), nie do końca zostało zweryfikowane przez archeologów.

Ta prawdziwa perła naszej historii sięga swoimi dziejami pierwszej połowy XII wieku, czasów Bolesława Krzywoustego oraz Sieciecha. To bez wątpienia jeden z największych skarbów Ziemi Radomskiej, ale i całego Mazowsza.

Wyjątkowe eksponaty

Oprócz w/w wymienionych przedmiotów, odwiedzający wystawę mogli zobaczyć monstrancję i kadzielnicę z XIX wieku, ale przede wszystkim słynny siedemnastowieczny złoty kielich. Ten był dostępny dla zwiedzających tylko tego dnia.

Kielich oraz jego bliźniaczy odpowiednik zostały skradzione w 1994 roku. Pierwszy z nich został odzyskany kilkanaście lat temu i obecnie przebywa na Wawelu. Ten, który widzieli kozieniczanie, w 2015 roku został wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym Doyle w Nowym Jorku w 2015 roku, gdzie został rozpoznany na podstawie danych zawartych w Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem. Po wielu perypetiach wrócił do kraju, został m.in. zaprezentowany na Zamku Królewskim w Warszawie, po czym ponownie zawitał na Ziemi Kozienickiej, gdzie jego miejsce.

Archeologiczna współpraca

Wystawa to m.in. efekt współpracy Muzeum Regionalnego z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, którego przedstawiciele pojawili się na piątkowym otwarciu. Wśród nich była dr hab. Joanna Kalaga, która prowadziła badania w Opactwie.

- W pewnym momencie na mojej drodze pojawiło się Opactwo w Sieciechowie. Jest to obiekt wyjątkowy, nie tylko na ziemiach polskich. Wiemy o nim bardzo dużo, a zarazem bardzo mało - mówiła znana archeolog, dodając: - Polecam państwu gorąco opiekę nad tym obiektem i w miarę możliwości staranie się o jego wyeksponowanie i włączeniu do obiegu obiektów kultury polskiej.

Autorami wystawy są Dorota Pogodzińska, Aleksandra Jarosz-Panek oraz Sławomir Zawadzki. Ekspozycję będzie można oglądać do końca roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie