Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier Morawiecki w regionie radomskim chwali się efektami „piątki Morawieckiego”

tnt
Premier Mateusz Morawiecki w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jedlance przekonywał, że „Polska musi być dostępna dla wszystkich”.
Premier Mateusz Morawiecki w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jedlance przekonywał, że „Polska musi być dostępna dla wszystkich”. Tadeusz Klocek
W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki odwiedził region radomski, by po trzystu dniach ogłosić wyniki tak zwanej „piątki Morawieckiego”, czyli - jak mówił na początku - pakietu ambitnych reform. - Polska musi być dostępna. Polska musi być dostępna dla wszystkich. To jest podstawowe motto naszego działania - mówił w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jedlance.

Premier Mateusz Morawiecki poniedziałek spędził na udowadnianiu, że po 300 dniach jego obietnice z tak zwanej „piątki Morawieckiego” są realizowane. W programie tym znalazły się wyprawka szkolna, mały ZUS, fundusz dróg samorządowych, podatek CIT obniżony do 9 procent dla małych i średnich firm oraz program „Dostępność plus”. Spotkania zapowiadał specjalny spot Kancelarii Premiera, w którym Morawiecki mówił: „Nie da się, nie uda się, nie ma na to pieniędzy. To była ulubiona wymówka niektórych polskich polityków od lat. Zawsze wiedziałem, że to nieprawda”. W poniedziałek o realizacji każdego z punktów mówił w innej miejscowości.

W regionie radomskim premier gościł w Białobrzegach w sklepie „Let’s Play” w Białobrzegach, gdzie razem Jadwigą Emilewicz, minister Przedsiębiorczości i Technologii mówił o małym ZUS-ie. - Spada bezrobocie, spada ZUS, spada CIT. A więc to co ma rosnąć, gospodarka i miejsca pracy, rośnie a to co ma spadać to spada - podkreślał Morawiecki. - Duże firmy opodatkowaliśmy skutecznie, dzięki czemu mamy pieniądze na remonty dróg i inne programy.

O ostatnim punkcie „piątki”, czyli programie „Dostępność plus” mówił premier w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jedlance w gminie Jedlińsk. W spotkaniu z dziennikarzami i podopiecznymi Domu towarzyszył mu Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, a także Waldemar Trelka, starosta radomski oraz Kamil Dziewierz, wójt gminy Jedlińsk.

- Tutaj w Jedlance chcemy zaprezentować stopień realizacji programu „Dostępność plus”. Ten program to taki trochę generalny remont w Polsce, remont nawet dosłownie, remont różnego rodzaju budynków użyteczności publicznej, administracji, szkół, urzędów. Do każdego z takich budynków trzeba przecież się dostać, ułatwić dostęp dla matek z dziećmi, dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich czy innych osób z niepełnosprawnościami, osób niewidomych, niedowidzących. Polska musi być dostępna. Polska musi być dostępna dla wszystkich. To jest podstawowe motto naszego działania - mówił Mateusz Morawiecki.

Odniósł się także do Środowiskowego Domu Samopomocy. - Chciałem też podziękować pracownikom Domu, gdzie miałem okazje zobaczyć różnego rodzaju pracownie, komputerową, plastyczną, gastronomiczną. Cieszę się, że okoliczni mieszkańcy, którzy potrzebują takiej pomocy osób, które znają się na rzeczy, a osoby te w piękny sposób potrafią przybliżać osobom z niepełnosprawnościami umiejętności praktyczne, jak i życie w wielu sferach. Pokazywano mi również zdjęcia z wielu wypraw. Cieszę się, że dzięki pieniądzom rządowym standard funkcjonowania tego typu placówek może się zdecydowanie podnieść.

Premier podkreślał, że program „Dostępność plus” jest obliczony na wiele lat. - Nowobudowane budynki użyteczności publicznej, ale również i budynki komercyjne muszą spełniać pewne standardy, które będą zapewniały łatwiejsze życie, właśnie dostępność - dla wszystkich ludzi, którzy tej dostępności potrzebują - powiedział Mateusz Morawiecki. - Ten program obejmuje również budowę wind, bo wiele budynków nie ma wind, i to też jest rozpisane na wiele lat, ale jest ważne by te osoby, w jakiś sposób uwięzione na swoim trzecim czy czwartym piętrze mogły wyjść do sklepu, wyjść na spacer, dzięki właśnie windom. I będziemy sukcesywnie instalować windy w wielu miejscach w całej Polsce. Dla nas jest to program społeczny o charakterze fundamentalnym, wieloletni, taki, który ma zmienić życie seniorów, osób słabszych. Tutaj miałem możliwość zobaczyć w praktyce, jak wygląda działanie programu „Dostępność plus”.

Głos zabrał także Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. - Nad tym programem zaczęliśmy pracować w 2016 roku. Wtedy nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak ważne będzie to rozwiązanie. Osoby z niepełnosprawnościami to 12 procent naszego społeczeństwa, ale projekt dotyczy również osób starszych, czy takich, które mają czasowy problem z dostępnością do przestrzeni publicznej, więc ten porgram adresowany jest do 30 procent naszego społeczeństwa - mówił Jerzy Kwieciński. - Jest to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, które w tej chwili przyjmujemy, przy tym programie współpracowaliśmy z Komisją Europejską. Na działania zostanie przeznaczone 23 miliardy złotych. To działania rozłożone w czasie, rozpisane do roku 2025, i dotyczą one różnego rodzaju placówek, także samorządowych. W Jedlance widzimy, jak praca na rzecz osób z niepełnosprawnościami może działać w praktyce. Placówka jest prowadzona wzorowo.

Minister mówił także o radzie dostępności, która ma liczyć 50 osób, oraz o ustawie o dostępności, która miałaby być przyjęta jeszcze przed wakacjami. - Dzięki naszym partnerom, samorządom możemy pokazać, jak ta ustawa działa w praktyce - mówił Jerzy Kwieciński. - Zapraszamy do partnerstwa na rzecz dostępności.

Deklarację przystąpienia do partnerstwa na rzecz dostępności podpisali Waldemar Trelka, starosta radomski oraz Kamil Dziewierz, wójt gminy Jedlińsk.

Pudzian Band i Diadem w Explosion. Zobacz zdjęcia!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie