Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Producenci papryki omawiali na spotkaniu w Klwowie, co wolno używać do uprawy warzywa

Sok
Na spotkaniu goście zapoznali rolników z obowiązującymi obecnie przepisami regulującymi poziom dopuszczalnych dawek Etafonu w papryce
Na spotkaniu goście zapoznali rolników z obowiązującymi obecnie przepisami regulującymi poziom dopuszczalnych dawek Etafonu w papryce Ziemia Przysuska
W sali konferencyjnej Zajadu Lwowskiego w Klwowie odbyło się niedawno spotkanie producentów papryki z terenu powiatu przysuskiego. Rozmawiano o tym, jakie środki stosować do uprawy tego warzywa.

Organizatorami szkolenia były firmy lokalne zajmujące się skupem oraz sprzedażą owoców i warzyw. Spotkanie prowadził Marek Pankowski - Radny Rady Powiatu w Przysusze i Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Rolnictwa Rady Powiatu.

Z zaproszenia skorzystało około 500 plantatorów, którzy przybyli z gmin: Klwów, Potworów i Przytyk. To gminy, gdzie wyjkątkowo duzo uprawia się papryki.

Papryka bez Etefonu

Celem spotkania było zapoznanie rolników z technikami produkcji papryki eliminującymi stosowany powszechnie regulator wzrostu - Etefon. Stąd też temat konferencji: „Papryka bez Etefonu”. Do Klwowa na spotkanie przybyli ponadto zaproszeni przez organizatorów goście i prelegenci: przedstawicielka Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Kierownik Marzena Stolińska, Kierownik Oddziału w Radomiu Ewa Madejska oraz główny specjalista Jan Boruch.

Goście zapoznali rolników z obowiązującymi obecnie przepisami regulującymi poziom dopuszczalnych dawek Etafonu w papryce, oraz z regulacjami dotyczącymi stosowania środków ochrony roślin. Na spotkaniu byli również obecni przedstawiciele dużych firm zajmujących się dystrybucją papryki do sieci handlowych - „Amplus” z Krakowa i firmy „Nowalijka”. Obecny był również Jacek Łuczak z firmy Amagro, który przybył, aby przedstawić alternatywne metody uprawy papryki pomijające stosowanie etefonu.

Normy do stosowania

Jako pierwszy na spotkaniu zabrał głos główny specjalista Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa Jan Boruch. Stwierdził, że od 1 stycznia 2001 roku rolnicy mają obowiązek dokumentować wszelkie dane dotyczące przeprowadzanych w gospodarstwie zabiegów z dziedziny ochrony roślin. W praktyce sprowadza się to do prowadzenia zeszytu ewidencyjnego. Środki ochrony roślin do gospodarstwa można zakupić, jako posiadający przeszkolenie specjalistyczne profesjonalista lub amator, ale w opakowaniach maksymalnie do 100 mililitrów, co oznacza zakup po znacznie wyższej cenie.

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami powszechnie stosowany w produkcji papryki etefon, może wywołać skazy genetyczne u dzieci producentów papryki oraz tych, które taką paprykę konsumują. Nie szkodzi osobom dorosłym, ale jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży, powoduje uszkodzenia genetyczne dzieci w okresie prenatalnym.

Rolnicy zadawali pytania: jeżeli etefon jest mutagenny - to dlaczego jest dopuszczony do stosowania przy produkcji między innymi pomidorów, czy czereśni?

- Ponieważ substancje chemiczne inaczej się odkładają w roślinie, która szybko rośnie, a inaczej w takiej, która rośnie wolno. Dlatego też nie stosuje się etefonu jako środka grzybobójczego w późnej fazie wzrostu zbóż, czy kłoszenia, a stosuje się w fazie strzelania w źdźbło, ponieważ w tym momencie kiedy roślina się rozrasta, to środek ochrony zostaje w pełni wydalony i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka na etapie konsumpcji - odpowiadali specjaliści.

Rolnicy zauważyli, że stają się poważnym producentem i spotykają się z różnymi metodami oddziaływań i walki handlowej.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie