Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt Mirai. Czym jest manga i anime i skąd ich popularność w Polsce?

Projekt Specjalny Mirai
Wideo
od 16 lat

Japonia jest krajem wielu niezwykłych i unikatowych form sztuki. Jedną z najbardziej charakterystycznych, rozpoznawalnych na całym świecie, jest manga i anime, czyli w dużym uproszczeniu – japońskie komiksy i seriale animowane.

Manga to specyficzny rodzaj komiksu, drukowany głównie w czerni i bieli. Twórczość ta zapoczątkowana została na przełomie XVIII i XIX wieku, ale mocno rozwinęła się dopiero w latach 60. ubiegłego stulecia. Obecnie uznawana jest w Japonii za sztukę i wykładana nawet na uniwersytetach.

Mangę bez trudu można rozpoznać po wielu cechach charakterystycznych. - Z mangą kojarzą się duże oczy i dziwne fryzury, co oczywiście bywa często prawdą, ale nie jest jedynym wyznacznikiem. Manga to przede wszystkim komiks, w którym mamy sporo efektów osiąganych skalą szarości albo innych zabiegów, charakterystycznych dla niekolorowej sztuki rysowania. Mangi są zwykle dość dynamiczne – tłumaczy dr. Paweł Dybała, japonista, tłumacz mang i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Chociaż manga zyskała ogromną popularność na całym świecie i twórczość tego typu powstaje także poza Krajem Kwitnącej Wiśni, za klasyczną mangę uważa się komiksy tworzone w Japonii i przez Japończyków.

Popularności mangi można doszukać się w kilku aspektach. - W mangach było zawsze coś więcej, w sensie pewnej głębi, czy to fabularnej, czy to dotyczącej postaci. Dla przykładu, w komiksach amerykańskich zazwyczaj zły był zły. W mangach często było to nie aż tak jednoznaczne – wyjaśnia jeden z powodów popularności mangi Dybała.

Animowaną wersją mangi jest równie popularne… anime. - Niektórzy mówią, że jest to po prostu ruszająca się manga, pokolorowana, ale nie jest to do końca prawda. W anime mamy dodatkowo świetną grę aktorów głosowych, stojącą na wysokim poziomie animację i muzykę – dodaje japonista.

Co ciekawe, w Polsce popularność anime rozpoczęła się od... „Pszczółki Maji”, która narysowana została właśnie przez Japończyków. - Były serie produkowane w Japonii, albo współtworzone przez Japończyków, którzy wszyscy znali i kochali. „Pszczółka Maja”, „Muminki” – wylicza Dybała. - Ludzie to znali i lubili, tylko niekoniecznie wiedzieli, że to jest japońskie. – zaznacza japonista.

Popularność mangi i anime w Polsce stale rośnie. Widać to między innymi po ilości nowych wydań tytułów tego typu. Dla przykładu tylko w 2019 roku wydano w naszym kraju ponad 420 tomów różnorakich mang.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Projekt Mirai. Czym jest manga i anime i skąd ich popularność w Polsce? - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie