Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt Mirai. Japonia, co musisz wiedzieć o Kraju Kwitnącej Wiśni. 7 zasad podróżniczej etykiety po Japonii

PROJEKT SPECJALNY MIRAI
Japonia to kraj, który z całą pewnością warto odwiedzić. Planując tę odległą geograficznie wycieczkę, warto dowiedzieć się więcej, o tym jak podróżować po Japonii, by nie narazić się na krzywe spojrzenie lub zdziwienie na twarzy Japończyków. Poznaj 7 zasad japońskiej etykiety.

PRZESTRZEŃ PUBLICZNA W JAPONII – WSPÓLNE DOBRO, wzajemna troska i odpowiedzialność

Japonia to kraj, w którym poszanowanie zasad to bardzo ważna część codziennej kultury i interakcji społecznych. Do podstawowych reguł, których warto przestrzegać należą:

  • uprzejmość,
  • poszanowanie przestrzeni publicznej,
  • nie przeszkadzanie innym ludziom,
  • nie tamowanie ruchu w przestrzeni publicznej.

Może dlatego podróżowanie po Japonii jest tak komfortowe i bezpieczne. Nikt nikomu nie przeszkadza, ludzie są pomocni i uprzejmi. Zanim wybierzemy się w podróż do Japonii, warto poznać kontekst kulturowy i pewne zasady. Temat podróży do Japonii z turystycznego punktu widzenia przybliżyliśmy w innej publikacji (link)

KULTURA JAPONII. DOBRE MANIERY OZNAKĄ OSOBISTEJ KULTURY

Jedną z rzeczy, która rzuca się w oczy podczas podróży po Japonii, jest obecność różnego rodzaju plakatów w środkach komunikacji miejskiej, które przypominają o zasadach właściwego zachowania. Jest to na tyle istotny aspekt kulturowy, że np. w Tokio od 2016 r. prowadzony jest projekt „Good manners, good Tokio”, „właściwe zachowanie, dobre Tokio”, w którym władze miasta edukują nt. zasad zachowania, zwłaszcza w środkach komunikacji miejskiej.

Może dlatego Tokio mimo swojego imponującego rozmiaru i zaludnienia w wysokości ok. 37,3 mln osób (obszar aglomeracja Tokio) zalicza się do najbardziej bezpiecznych i najczystszych metropolii świata.

Co ciekawe, w 2016 r. władze stolicy Japonii przeprowadziły ankietę, która pokazała, że prawie 70% (64,9%) obcokrajowców uznała, że „mieszkańcy Tokio mają dobre maniery”. W tej samej ankiecie mieszkańcy Tokio uznali, że mniej niż 30% (24,6%) ludzi ma dobre maniery. Wyniki ankiety wskazują, jak wysokie są standardy Japończyków odnośnie oczekiwań do związanych z właściwym zachowaniem.

ZASADY KULTURY JAPOŃSKIEJ

Japończycy są tolerancyjni, jeśli chodzi o cudzoziemców, nie oczekują od nich japońskich standardów zachowań. Warto zapoznać się z kilkoma istotnymi zasadami, których przestrzeganie sprawi, że będziemy mile widzianymi gośćmi w kraju Kwitnącej Wiśni.
Podczas podróży do Japonii, postaraj się jak najbardziej wtopić w styl i rytm życia mieszkańców, poczuj się częścią ich kultury. Niech ta zasada towarzyszy Ci podczas podróży, na pewno takie doświadczenie Cię wzbogaci.

Oto kilka najistotniejszych zasad:

  • Nie rozmawiaj przez telefon w środkach komunikacji miejskiej. Japończycy bardzo zwracają uwagę, by nie przeszkadzać innym. Z tego względu nie ma w Japonii zwyczaju rozmawiania przez telefon komórkowy, czy prowadzenia głośnych rozmów, w przestrzeni publicznej. Można go używać do grania w gry (pod warunkiem, że dźwięk jest wyłączony), przeglądania sieci, sprawdzania wiadomości itp. W środkach komunikacji miejskiej widok pochylonych nad smartfonami Japończyków jest bardzo powszechny.
  • Nie tamuj ruchu w japońskiej przestrzeni publicznej. To bardzo ważna zasada. W Japonii, szczególnie w godzinach szczytu, przemieszcza się naraz mnóstwo ludzi. Japończycy pilnują, aby np. na ruchomych schodach było miejsce dla tych, którzy się spieszą. Jeśli masz ze sobą bagaż, zwróć uwagę, żeby nie stawiać go w ciągu komunikacyjnym. Jeśli podróżujesz z plecakiem, zdejmij go z pleców w środkach komunikacji miejskiej. Może to przeszkadzać twoim współtowarzyszom.
  • Ustaw się w kolejce, jeśli podróżujesz shinkansenem. W Japonii w przestrzeni publicznej obowiązują znaki poziome, na ziemi, które wskazują miejsca w kolejce, gdzie należy się ustawić. Jeśli będziesz podróżować shinkansenem, przejdź do właściwego sektora, ustaw się w kolejce, nie przepychaj się, zdążysz. Podobne zasady obowiązują w przypadku podróży metrem czy kolegą aglomeracyjną.
  • Miej odliczone pieniądze jeśli będziesz podróżować japońskimi autobusami. W japońskich autobusach płaci się za bilet u kierowcy. Możesz podróżować z karnetem, ale może się też zdarzyć, że będziesz musiał zakupić bilet na miejscu u kierowcy. Podróżni proszeni są o posiadanie odliczonej kwoty, co również usprawnia komunikację, nie tamuje ruchu.
  • W Japonii noś ze sobą torebkę na śmieci. W Japonii, w przestrzeni publicznej nie ma koszy na śmieci. Możemy je znaleźć co najwyżej na dworcach, przy supermarketach. Warto zaopatrzyć się w woreczek, do którego będziesz zbierał śmieci. Woreczek wyrzucisz w hotelu lub do jednego z nielicznych koszy w przestrzeni publicznej.
  • Jedz w wyznaczonych miejscach. Należy wystrzegać się jedzenia w przestrzeni publicznej, np. w środkach komunikacji miejskiej, unika się też jedzenia na ulicy, chociażby podczas spaceru. Są jednak miejsca, gdzie ta zasada nie obowiązuje – np. yatai (stragany z jedzeniem ulicznym). Częścią kultury jest też spożywanie bento (jap. lunchboxy)podczas dłuższych podróży. Japończycy bardzo chętnie urozmaicają sobie w ten sposób czas w pociągu. Warto udać się w podróż zaopatrując się na dworcu w ekiben (jap. dworcowy lunch) z lokalnymi specjałami.
  • Przed wejściem do japońskiego domu lub świątyni zdejmij buty. Kultura japońska wyraźnie rozróżnia podział przestrzeni na soto (zewnątrz) i uchi (wewnątrz).Do świata uchi nie wchodzi się w butach. Świat soto i uchi oddziela genkan (przedsionek, w którym zdejmuje się buty i zakłada specjalne kapcie lub chodzi się boso. Genkany spotykamy w różnych miejscach, które mają tradycyjnie japoński charakter. Są to japońskie ryokany (hotele w stylu japońskim), minshuku (pensjonaty), onsen (gorace źródła), świątynie, wejścia do domu. Obowiązuje tam rygorystycznie przestrzegana zasada zdejmowania obuwia. Po zdjęciu obuwia ustaw je czubkami do przodu. Będzie to estetycznie wyglądać i łatwiej będzie je włożyć, kiedy będziesz wychodzić.

Jeśli zdarzy Ci się zapomnieć zdjąć buty w takich miejscach, możesz być pewny, że za chwilę zjawi się Japończyk i zostaniesz bardzo grzecznie poproszony o pozostawienie butów na zewnątrz. Jeśli wybierasz się do Japonii wczesną wiosną lub w okresie zimowym, warto zaopatrzyć się w cieplejsze skarpetki.

Choć niektóre z przedstawionych zasad kultury japońskiej mogą budzić zdziwienie, warto odnieść się do nich z otwartością i ciekawością. Nie traktować jako ograniczenie, lecz element ciekawej kultury. Mieszkańcy Japonii bardzo się cieszą widząc, że cudzoziemcy starają się poznać i zrozumieć ich kulturę, przyjeżdżają przygotowani i dobrze się bawią podczas pobytu w Japonii.

od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Projekt Mirai. Japonia, co musisz wiedzieć o Kraju Kwitnącej Wiśni. 7 zasad podróżniczej etykiety po Japonii - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie