Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt Mirai. Polak na bazie sumo stworzył własną sztukę walki. Poznaj historię Wiesława Kolucha

PROJEKT SPECJALNY MIRAI
Walka w koluchstylu, z prawej twórca sztuki walki Wiesław Koluch
Walka w koluchstylu, z prawej twórca sztuki walki Wiesław Koluch Archiwum prywatne Wiesław Koluch
Mało kto wie, że Podlasie było jednym z pierwszych regionów w Polsce, w którym zaczęła się fascynacja japońskim narodowym sportem - sumo. To właśnie w stolicy województwa podlaskiego pod koniec lat 90-tych wokół Wiesława Kolucha zgromadziła się grupa miłośników japońskiej odmiany zapasów, która z czasem zaczęła odnosić sukcesy w Europie, a nawet na całym świecie.

Zanim Wiesław Koluch wychował najzdolniejszych polskich sumitów on sam stawał na podium mistrzostw Polski, mistrzostw Europy i mistrzostw świata. Przywoził medale z zawodów niemal ze wszystkich kontynentów świata. Aż wreszcie został trenerem polskiej kadry. Był też wiceprezesem Polskiego Związku Sumo, który znajdował się najpierw w strukturach Polskiego Związku Zapasów, a później już jako samodzielny związek. Jako jedyny Polak posiada tytuł shinpan kanji – menadżera sędziowskiego.

Sumo po polsku

W 1998 roku założył klub nazwany od swojego nazwiska Sumo Koluch Białystok, a rok później światło ujrzała jego książka „Sumo po polsku”.

Wiesław Koluch wystąpił też w Turnieju Gwiazd Sumo, w którym wygrał dwie kategorie. Pod jego wodzą polscy sumici potrafili remisować w meczach z samymi Japończykami, a zespołowo Biało-Czerwoni sięgali po wicemistrzostwo świata.

Projekt Mirai. Polak na bazie sumo stworzył własną sztukę walki. Poznaj historię Wiesława Kolucha
Archiwum prywatne Wiesław Koluch

Sumo w Polsce to przede wszystkim takie ośrodki jak Krotoszyn, Pyrzyce, Kobylin, Falenica, Lublin i Białystok. Do najwybitniejszych postaci polskiego sumo należą obok Wiesława Kolucha i jego bratanka Edwarda, Andrzej Wojda, Tomasz Wojda, Dariusz Rozum, Sławomir Wojciech Luto, Krystian Paczków, Marek Paczków, Robert Paczków, Jacek Jaracz oraz kobiety, które także zapisały się w historii polskiego sumo: Natalia Kołnierzak, Jagoda Mazurek, Edyta Witkowska.
- Sumo amatorskie to jednak nie to samo co sumo zawodowe, tzw. grand sumo – opowiada nam Wiesław Koluch. – W grand sumo jest wiele elementów zaczerpniętych z shintō. Przed rozpoczęciem pojedynku sumici rzucają przed siebie garść soli, aby oczyścić arenę. Wykonują shiko, czyli przenoszą ciężar ciała z nogi na nogę i mocno uderzają w podłoże. Część ceremonialna jest znacznie dłuższa niż sam pojedynek, ale trzeba też dodać, że dużo elementów jest wspólnych, w tym najważniejsze same reguły. W sumo trzeba wypchnąć rywala z dohyō i doprowadzić, by dotknął jej powierzchni inną częścią ciała niż stopy – opowiada Koluch.

W amatorskim sumo dohyō może być wykonane z plastiku, w sumo zawodowym jest wyłącznie gliniane. – I aby stać się sumitą z grand sumo trzeba przyjąć wiele reguł, w tym osiedlić się w Japonii – dodaje Koluch.

Początek własnej drogi

Jednak Wiesławowi Koluchowi, który zaczynał od judo, sumo nie wystarczyło. Przebywając na różnych kontynentach, podpatrując różne sztuki walki zaczął myśleć o stworzeniu własnego stylu.

Projekt Mirai. Polak na bazie sumo stworzył własną sztukę walki. Poznaj historię Wiesława Kolucha
Archiwum prywatne Wiesław Koluch

- Tak na poważnie ten pomysł, stworzenia czegoś nowego zrodził się na Kongresie Sumo w Osace. Pomyślałem sobie: Francuzi mają swoje savate, Rosjanie sambo, Koreańczycy taekwondo, nie mówiąc już o Japonii i sztukach walki kobudō, kendo, sumo, judo, karate kyokushin. Najpierw pukali się do mnie w czoło. Wiesiek z czym tych chcesz zawojować świat? A jednak nie poddawałem się, bo dlaczego Polska nie miałaby mieć swojej sztuki walki. I tak rozpocząłem pracę nad stworzeniem koluchstylu, który dziś obecny jest niemal na wszystkich kontynentach – opowiada Wiesław Koluch.

Światowa Organizacja Koluchstyl, którego prezydentem jest Wiesław Koluch, a honorowym prezydentem światowa legenda zapasów Aleksandr Miedvied dziś obecna jest w 64 krajach.

Pierwsze mistrzostwa Polski w koluchstylu odbyły się w 2009 roku, a w 2018 ta sztuka walki była obecna na Igrzyskach Azjatyckich w Dżakarcie. Wcześniej koluchstyl zawitał też na World Games czy Igrzyskach Tafisy.

A na czym polega koluchstyl? – To bardzo bezpieczny sport, uprawiany także przez dzieci. 20 technik jest mojego autorstwa, a 80 zostało zapożyczonych z takich sztuk walki jak judo, jujitsu czy właśnie sumo. Zawodnicy walczą w kole o średnicy 280 cm tylko w parterze, przy czym przynajmniej jedno kolano musi dotykać podłoża maty. Walka składa się z trzech rund jednominutowych, do dwóch wygranych.

Każda runda może zakończyć się na różne sposoby m.in. poprzez odklepanie, wypchnięcie poza koło, trzymanie lub w przypadku upłynięcia pełnego czasu rundy, decyzją sędziów.

- Komendy ustalone są w języku polskim, gdyż to polski styl walki, a także w japońskim. Te drugie są używane w turniejach międzynarodowych - informuje białostoczanin.

W porównaniu z sumo, w którym walczy się w stójce, koluchstyl wyróżnia mnogość technik w parterze. Jest ich około 90. Dopuszczalne są wypchnięcia, duszenia, dźwignie, trzymania. Nie wszystkie techniki są dozwolone dla młodzieży do lat 17. Dla uniknięcia poważnych kontuzji zabronione jest przy dźwigniach skręcanie stóp rywala na zewnątrz.
Dzieci i młodzież do 16 roku życia w czasie walki mogą stosować tylko techniki wypchnięć, trzymań, przerolowań i wyniesień – zdradza tajniki koluchstylu jego twórca.

Łącznie zawodnicy Wiesława Kolucha, jako trenera reprezentacji narodowej w koluchstyl i sumo zdobyli około 300 medali na Mistrzostwach świata i Europy.

Projekt Mirai. Polak na bazie sumo stworzył własną sztukę walki. Poznaj historię Wiesława Kolucha
Archiwum prywatne Wiesław Koluch
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia Jacek Podgórski o meczu Korony Kielce z Pogonią Szczecin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Projekt Mirai. Polak na bazie sumo stworzył własną sztukę walki. Poznaj historię Wiesława Kolucha - Kurier Poranny

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie