Projektują zmiany nad Pilicą. Będą place zabaw, amfiteatr, alejki spacerowe. Wiosną będzie już przetarg na wykonawcę prac

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Koncepcja jest gotowa, ale nie wszystkie jej elementy będą realizowane. Teraz trwa praca nad projektem budowlanym zagospodarowania terenów nad Pilicą. W maju gmina chce ogłosić przetarg i szukać firmy, która wybuduje między innymi amfiteatr, place zabaw, grillowisko, czy chodniki i ścieżki rowerowe.
Koncepcja jest gotowa, ale nie wszystkie jej elementy będą realizowane. Teraz trwa praca nad projektem budowlanym zagospodarowania terenów nad Pilicą. W maju gmina chce ogłosić przetarg i szukać firmy, która wybuduje między innymi amfiteatr, place zabaw, grillowisko, czy chodniki i ścieżki rowerowe. UMiG Białobrzegi
Udostępnij:
Trwają prace na przygotowaniem projektu zagospodarowania terenów nad Pilicą w Białobrzegach. Chodzi o cztery hektary grunty, które mają stanowić bazę rekreacyjno - wypoczynkową miasta. Zaplanowano tam między innymi amfiteatr, ale też place zabaw, siłownię zewnętrzną, będą chodniki, ścieżki rowerowe, parkingi, czy grillowisko. W maju ma być ogłoszony przetarg już na wykonanie prac oraz budowę wału przeciwpowodziowego.

Projektują zmiany nad Pilicą. Będą place zabaw, amfiteatr, alejki spacerowe. Wiosną będzie już przetarg na wykonawcę prac

Urząd Miasta i Gminy koncepcją zmian nad Pilicą ma od kilku lat. Niedawno wybrano zaś firmę, która zajmuje się opracowaniem dokumentacji projektowej. Jej zadaniem będzie też uzyskanie wszelkich uzgodnień i pozwoleń. Jak już pisaliśmy zajmuje się tym J. Projekt - Pracownia Architektury Jagoda Matuszczak z Białobrzegów. Za swoje usługi dostanie 126 tysięcy złotych. Do połowy kwietnia firma ma przygotować projekt, tak aby w maju można było ogłaszać przetarg i szukać wykonawcy prac.

- Prace projektowe są zaawansowane, jesteśmy w stałym kontakcie z projektantami. To duże i ważne zadanie, zależy nam na tym, żeby wszystko było dopracowane. Kluczowy jest tu też czas - mówi Przemysław Woźniak, naczelnik wydziału inwestycji w białobrzeskim Urzędzie Miasta i Gminy.

Przypomnijmy, na zagospodarowanie terenów nad Pilica i budowę wału przeciwpowodziowego Białobrzegi pozyskały w sumie 8,5 miliona złotych dotacji. 2,2 miliona złotych z Urzędu Marszałkowskiego oraz 6,3 miliona złotych z rządowego Polskiego Ładu. Wymóg formalny jest taki, że konieczne jest ogłoszenie jednego przetargu. A więc w jednym postępowaniu gmina będzie szukała wykonawcy wału przeciwpowodziowego i przebudowy działek nad Pilicą.

Co powstanie nad Pilicą?

Projekt zmian nad Pilicą powstaje na podstawie wspomnianej wyżej koncepcji. Choć już wiadomo, że z jej części gmina zrezygnowała. Ale pojawiły się nowe elementy. Pierwotnie planowano, że na jednej z parceli, najdalej od ulicy Krakowskiej, staną domki dla letników. Ale ich nie będzie, w tym miejscu ma być z kolei teren zielony o wypoczynku, z grillowiskiem, w części z altanami. mają się tam pojawić hamaki dla gości, ławki, na których będzie można usiąść. nad Pilica maja być też leżaki, czy parasole dające cień.

Tereny nad Pilicą mają się zmienić całkowicie. Na gminnych działkach mają być też budowane podstawowe ciągi komunikacyjne, drogi i chodniki, ścieżki rowerowe oraz miejsca postojowe. Będzie wykonywana kanalizacja. Będą budowane też parkingi rowerowe, będzie punkt informacji turystycznej. W perspektywie jest budowa placów zabaw dla dzieci. Będą boiska, tereny zielone z nowymi nasadzeniami, alejkami spacerowymi. Będzie tężnia solankowa. Bliżej mostu także małego amfiteatru, ze sceną, na której mogłyby się odbywać koncerty. Ale będzie też plac koncertowy wyłożony kostką brukową.

Nad Pilicą mają być budowane place zabaw z siłownią na świeżym powietrzu. Ma też powstać skate park. Ma być też przygotowany plac koncertowy, wyłożony kolorową kostką z miejsce na scenę plenerową. Ma mieć taka powierzchnię, aby pomieścić 4 - 5 tysięcy osób.

Pozostanie też rezerwa miejsca na ewentualną budowę basenu odkrytego. To jednak kwestia przyszłości, zależna od mozliwości pozyskania dotacji na prace.

Wał nad Pilicą zabezpieczy miasto

Po ponad dwóch latach formalności gmina dostała już pozwolenia wodno - prawne dotyczące budowy wału przeciwpowodziowego. Ma on zabezpieczyć Białobrzegi przed ewentualną powodzią, jego budowa jest niezbędna na wypadek dużej wody. Jest też niezbędny, aby chronić tereny nad samą rzeką. Miałby powstać na około półkilometrowym odcinku rzeki. To jeden z kosztowniejszych elementów zagospodarowania terenów nad Pilicą. Ale też konieczny do wykonania ze względów formalnych i bezpieczeństwa przyszłej inwestycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie