Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Promocja albumu "Klan Malczewskich" była w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Gościem spotkania była Krystyna Czubówna - zdjęcia

Barbara Koś
Fragment spotkania: Adam Duszyk, Krystyna Czubówna, Paulina Szymalak - Bugajska i Magdalena Ewa Nosowska.
Fragment spotkania: Adam Duszyk, Krystyna Czubówna, Paulina Szymalak - Bugajska i Magdalena Ewa Nosowska. Joanna Gołąbek
Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprosiło w niedzielę, 13 marca, na promocję książki "Klan Malczewskich" autorstwa Pauliny Szymalak - Bugajskiej i Magdaleny Ewy Nosowskiej. Gościem spotkania była Krystyna Czubówna, która czytała fragmenty książki.

W Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu była promocja albumu "Klan Malczewskich"

Na promocję przyszło wielu miłośników sztuki, a także pracowników muzeum. Autorki Paulina Szymalak - Bugajska i Magdalena Ewa Nosowska to pracownice działu sztuki "Malczewskiego" i doskonałe znawczynie sztuki wybitnego polskiego symbolisty. Podkreślił to z dumą Leszek Ruszczyk, dyrektor muzeum, witając przybyłych, a także wicedyrektor, Adam Duszyk, który spotkanie prowadził. Obecny był Tadeusz Deptuła, zastępca dyrektora wydawnictwa Arkady, które w lutym tego roku wydało "Klan Malczewskich".

O swojej pracy przy albumie opowiadały Paulina Szymalak - Bugajska i Magdalena Ewa Nosowska. Część, którą napisała Paulina Szymalak-Bugajska odnosi się do Jacka Malczewskiego, Magdalena Ewa Nosowska pisała o Rafale Malczewskim.

Fragmenty książki czytała Krystyna Czubówna, znana lektorka. O wydawnictwie mówił też Tadeusz Deptuła. Spotkanie uzupełnił muzycznie akordeonista Piotr Zarzyka.

Zorganizowany został także konkurs z wiedzy o życiu i twórczości Jacka i Rafała Malczewskich.

"Klan Malczewskich" to opowieść o ojcu i synu, Jacku i Rafale – dwóch wielkich talentach, dwóch silnych osobowościach przejawiających podobne słabości: trudne do opanowania skłonności do druzgoczących romansów i samotności.

Autorki przywołują dwa obrazy: pierwszy to portret chłopca w słomkowym kapeluszu pracującego z przejęciem nad swym pierwszym obrazkiem; drugi to dziecięcy malunek przedstawiający tatę w kapeluszu.

Pierwsze płótno namalował słynny młodopolski symbolista, Jacek Malczewski, drugie – jego syn Rafał, wybitny indywidualista na artystycznej arenie sztuki polskiej.

Jacek Malczewski malował obrazy nasycone symbolami, oscylujące wokół problemów miłości, cierpienia, śmierci, wokół spraw narodowych i ogólnoludzkich. Natomiast jednym z motywów w dziełach Rafała Malczewskiego jest znikomość człowieka wobec ogromu przyrody i potężnego, imponującego świata techniki.

Dzieliły ich nie tylko różnica wieku, co jest zrozumiałe (ojciec i syn) i style, ale też charaktery. Ojciec „po godzinach” pisywał wiersze i grał w karty na pieniądze, syn kochał rajdy samochodowe i wspinaczkę, której o włos nie przypłacił życiem.

Choć na pierwszy rzut oka są zupełnie inni, to w rzeczywistości byli tacy sami…

- W książce, którą oddajemy do rąk czytelników, autorki przedstawiają swoich bohaterów tak, aby czytelne były zarówno różnice między nimi, jak i liczne podobieństwa

- mówił Tadeusz Deptuła z Arkad.

Kim są autorki?

Paulina Szymalak-Bugajska – historyk sztuki, kustosz, kierownik działu sztuki w Muzeum imienuia Jacka Malczewskiego w Radomiu, gdzie sprawuje opiekę merytoryczną nad stałą ekspozycją twórczości tego artysty. Ukończyła historię sztuki oraz Podyplomowe Studium Muzeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Autorka wystawy „Moja Dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego” i redaktorka wydawnictwa towarzyszącego wystawie, współautorka wystaw „Z mitologią w świat antyku” (2012), „Spotkanie z bajką” (2014), „Młoda Polska – Kobieta. Uroda, ubiór, codzienność” (2015), współautorka wydawnictwa „Jacek Malczewski – znany i nieznany” (2013).

Magdalena Ewa Nosowska ­– absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim, pracuje w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Rafałowi Malczewskiemu poświęciła swoja pracę magisterską i kontynuuje badania nad jego twórczością. Pasjonuje się sztuką w jej wymiarze uniwersalnym, ze szczególnym uwzględnieniem okresu międzywojennego i sztuki po 1945 roku.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie