Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Promocja książki „Na ścieżkach zdrowia” w radomskiej Resursie Obywatelskiej

Barbara Koś
Teresa Opoka- z lewej i Elwira Dzikowska.
Teresa Opoka- z lewej i Elwira Dzikowska. Barbara Koś
Uczestnicy Czerwca 76 po 43 latach- promocja książki „Na ścieżkach zdrowia” w Resursie Obywatelskiej.

Resursa Obywatelska zaprosiła w piątek, 5 kwietnia, na promocję książki Teresy Ewy Opoki „Na ścieżkach
zdrowia” oraz spotkanie z autorką. Byli też bohaterowie książki.

Książka, jak powiedziała prowadząca spotkanie Elwira Dzikowska, jest dokumentem-zapisem autentycznych wydarzeń po proteście robotniczym w czerwcu 1976 roku w Radomiu. Zawiera 12 reportaży, które powstały na podstawie opowiadania uczestników protestu w 1976 roku lub ich rodzin.

Aby zapoznać przybyłych na spotkanie z charakterem książki, jej fragmenty odczytali aktorzy Teatru Resursa: Rafał Jabłoński i Danuta Piątkowska - Poręba. Były to wstrząsające historie Marka Siedleckiego, który w tamtym czerwcu miał 18 lat i był uczniem ”Samochodówki” oraz Zofii Sadowskiej, której mąż zmarł wskutek pobicia na „ścieżkach zdrowia” i późniejszego pobytu w więzieniach.
-Jak to się stało, że pani, znana z książek o zupełnie innej tematyce sięgnęła właśnie po ten temat? – pytała Teresę Opokę Elwira Dzikowska.
- Przez wiele lat nosiłam się z zamiarem napisania książki o uczestnikach tamtych wydarzeń- mówiła Teresa Opoka.- Nie było mnie wówczas w Radomiu, ale powoli dowiadywałam się o tamtym czerwcu. Pierwszy raz usłyszałam tragiczne szczegóły od mojej przyjaciółki, która opowiedziała mi o swoim bracie, Andrzeju. Popełnił samobójstwo po ”ścieżkach zdrowia”. Pierwsze wiadomości o tym proteście stały się treścią spektaklu. Nawiązujący do radomskich wydarzeń w czerwcu 1976 roku spektakl „Uliczna ballada” wystawiono w teatrze w Radomiu w 2011 r.

„Na ścieżkach zdrowia” jest reportażem, ukazującym losy bohaterów od roku 1976 po dzień dzisiejszy.
Materiałów szukała w IPN -ie. Tam podsunięto jej literaturę oraz prace uczniowskie będące rezultatem konkursu o Czerwcu 1976 roku. Wiele prac cytujących autentyczna listy młodzieży, było wstrząsających.

W promocji uczestniczyli bohaterowie książki którzy dzielili się swoimi wspomnieniami z okresu, po wydarzeniach Czerwca' 76. "Swój" Czerwiec 76 wspominali:Zofia Sadowska,Zdzisław Adamus, Czesław Wiecheć i Stanisław Górka. Były też kwiaty dla autorki.

Potem Teresa Opoka podpisywała książkę, której pierwsze egzemplarze wręczyła najpierw "swoim bohaterom."

25 czerwca w Radomiu doszło do demonstracji, zakończonych starciami z MO i dramatycznymi walkami ulicznymi. Wszystko zaczęło się od ogłoszenia podwyżek cen żywności przez premiera Piotra Jaroszewicza 24 czerwca 1976 r. Na drugi dzień rozpoczęły się strajki w wielu zakładach przemysłowych na terenie całego kraju. W Radomiu strajk zaczął się w Zakładach Metalowych im. Waltera na wydziale P-6. Około ósmej rano robotnicy opuścili miejsca pracy, przez mniej więcej 40 minut naradzali się na dziedzińcu, a następnie ruszyli do innych fabryk, nawołując ich załogi do marszu pod Komitet Wojewódzki PZPR.

W książce dziewięciu uczestników tych wydarzeń dzieli się swoimi wspomnieniami. Historię nieżyjących już Stanisława Nowakowskiego, Marka Wołowca i Jana Sadowskiego przedstawiają ich bliscy. W relacjach to, co osobiste, miesza się z tym, co należy do przestrzeni publicznej. Przeszłość łączy się z teraźniejszością, a historia bawi się z ludźmi jak marionetkami, nie tylko w momencie "dziania się" znaczących wydarzeń, lecz także po upływie wielu lat. Ciężar pamięci jest nieznośny, pragnienie by zapomnieć , niemożliwe do spełnienia.

Teresa Ewa Opoka jest poetką, prozaiczką i dramatopisarką. Debiutowała (1983) tomem wierszy „Przypadki”, jest autorką kilku powieści (m.in. „Wyspa kobiet”, Wszystko o Edycie”, „Poławiaczka dusz”). Jej dramat „Pątniczki” został wyróżniony
na Festiwalu Sztuk Odważnych w Radomiu (2006), a słuchowisko „Ósma dziesięć do zmierzchu” otrzymało II Nagrodę w ogólnopolskim konkursie Teatru Polskiego Radia (2006).

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie