Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Promocja książki o historii gminy Kowala

/pok/
Sławomir Stanik, wójt gminy Kowala (z prawej)  dziękując Stanisławowi Zielińskiemu za trud poświęcony w opracowanie książki wręczył mu statuetkę "Zasłużony dla Gminy Kowala".
Sławomir Stanik, wójt gminy Kowala (z prawej) dziękując Stanisławowi Zielińskiemu za trud poświęcony w opracowanie książki wręczył mu statuetkę "Zasłużony dla Gminy Kowala". UG w Kowali
"Kowala w powiecie radomskim, przeszłość, teksty źródłowe, 21 sierpnia 1863 roku" to tytuł kolejnej publikacji historycznej wydanej przez Urząd Gminy w Kowali. Promocja książki z udziałem autora, znanego radomskiego regionalisty, Stanisława Zielińskiego odbyła się 3 października w Publicznej Szkole Podstawowej w Kowali.
Podczas spotkania uczestnicy mogli otrzymać podpis autora książki.

Podczas spotkania uczestnicy mogli otrzymać podpis autora książki.

Podczas spotkania uczestnicy mogli otrzymać podpis autora książki.

W spotkaniu zorganizowanym w sali konferencyjnej PSP w Kowali na zaproszenie wójta Sławomira Stanika wzięli udział wyjątkowi goście, wśród nich Przemysław Bednarczyk, historyk, reżyser widowisk historycznych, między innymi inscenizacji "Bitwy pod Kowalą" organizowanej podczas dorocznego sierpniowego festynu. Kowalę odwiedził również Sebastian Piątkowski, autor wielu publikacji o historii regionalnej, w tym wydanej w 2011 roku monografii gminy. Spotkanie poprowadziła Joanna Kutkowska, wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Kowali.

WSPOMNIENIA AUTORA

Podczas spotkania Stanisław Zieliński przypomniał swoje związki z Kowalą, które sięgają końca lat 50-tych ubiegłego wieku. Pisarz był wówczas jednym z organizatorów świąt ludowych organizowanych w podworskim parku. W tym czasie poznał wielu miejscowych społeczników, z którymi później przez wiele lat utrzymywał kontakty. Odnosząc się do swojej publikacji podkreślił, że zawarł w niej artykuły i źródła historyczne, które stanowią uzupełnienie monografii Sebastiana Piątkowskiego.

Zakres tematyczny książki Stanisława Zielińskiego obejmuje materiały źródłowe pochodzące z różnych okresów, od XIV wieku do I połowy XX wieku dotyczące historii Kowali i jej najbliższych okolic. Wyjątkowe miejsce w przypada prezentacji archiwaliów z okresu powstania styczniowego, którego 150 rocznica obchodzona była w 2013 roku. Powstanie Styczniowe to wydarzenie niezmiernie ważne w dziejach Kowali, gdyż to właśnie w tutaj rozegrała się jedna z największych powstańczych bitew. W publikacji znalazły się między innymi opisy miejscowości, lustracje parafii, artykuły o wydarzeniach z okresu powstania styczniowego i rozwoju szkolnictwa w Kowali uzupełnione o aktualny komentarz i liczne przypisy.

ZDANIA HISTORYKÓW

Sebastian Piątkowski wskazał na rolę władz samorządowych, od których aktywności w znacznej mierze zależy czy wiedza historyczna o naszym regionie będzie należycie eksponowana i zachowana dla kolejnych pokoleń. Jak stwierdził Kowala może być w tym zakresie wzorem dla innych.

Zdaniem Przemysława Bednarczyka publikacje Stanisława Zielińskiego i Sebastiana Piątkowskiego to doskonały materiał dla inscenizatorów, którzy przeszłość przedstawiają w nowy, atrakcyjny sposób, poprzez rekonstrukcje i widowiska historyczne. Ten radomski historyk, który od niedawna jest pracownikiem TVP Historia zaprezentował uczestnikom spotkania teledyski z patriotycznymi pieśniami, do których materiał filmowy powstał w plenerach dawnego dworskiego parku i łąk w Kowali.

Sławomir Stanik, wójt gminy Kowala dziękując Stanisławowi Zielińskiemu za trud poświęcony w opracowanie książki wręczył mu statuetkę "Zasłużony dla Gminy Kowala" oraz pamiątkowy dyplom. Zapewnił też uczestników spotkania, że w przyszłości nadal będzie dokładać wszelkich starań, aby w Kowali powstawały kolejne publikacje i realizowane były projekty poświęcone pamięci dawnych pokoleń i bogatej historii Małej Ojczyzny.

Wydanie książki zostało sfinansowane z udziałem dotacji Unii Europejskiej w ramach działania LEADER.

Spotkaniu towarzyszył pokaz fotografii wykonanych podczas inscenizacji historycznych w Kowali.
Spotkaniu towarzyszył pokaz fotografii wykonanych podczas inscenizacji historycznych w Kowali.

Spotkaniu towarzyszył pokaz fotografii wykonanych podczas inscenizacji historycznych w Kowali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie