Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Promocja książki o księdzu Romanie Kotlarzu w Trablicach-Pelagowie. To był powrót do radomskiego Czerwca 76

Barbara Koś
O książce mówi dr Arkadiusz Kutkowski (Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu - współautor, z prawej - ksiądz Szczepan Kowalik (współautor). Z lewej dr Krzysztof Busse, prowadzący dyskusję.
O książce mówi dr Arkadiusz Kutkowski (Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu - współautor, z prawej - ksiądz Szczepan Kowalik (współautor). Z lewej dr Krzysztof Busse, prowadzący dyskusję. IPN Lublin
W kolejnym spotkaniu cyklu Przystanku Historia prowadzonym przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu, jakie miało miejsce w środę, 24 czerwca, w Trablicach - Pelagowie, gdzie mieszkał ksiądz Roman Kotlarz, odbyła promocja książki "Śmierć nieosądzona. Sprawa księdza Romana Kotlarza" autorstwa Szczepana Kowalika i Arkadiusza Kutkowskiego.

W dyskusji wokół książki wzięli udział: doktor Arkadiusz Kutkowski (Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu - współautor książki), ksiądz Szczepan Kowalik (współautor książki),Marcin Krzysztofik (dyrektor IPN Lublin) oraz doktor habilitowany Rafał Łatka (Biuro Badań Historycznych IPN). Dyskusję prowadził doktor Krzysztof Busse (Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu),

Książka przybliża sylwetkę duchownego, który brał udział w manifestacjach 25 czerwca 1976 roku, a następnie w kilku kazaniach upomniał się o osoby represjonowane po tych wydarzeniach i w rezultacie sam stał się ofiarą bezprawnych działań ze strony PRL-owskiego aparatu represji zakończonych jego śmiercią 18 sierpnia 1976 r. Ksiądz Roman Kotlarz, symbol radomskiego protestu obotniczego w czerwcu 1976 roku, zmarł 18 sierpnia 1976 roku w szpitalu w Krychnowicach w niecałe 2 miesiące po protestach.

Tego dnia odprawiając mszę świętą, zasłabł i ze słowami „Matko, ratuj!”, osunął się na ziemię, tracąc przytomność. Zmarł w wyniku obrażeń zadanych przez "nieznanych sprawców". Sekcja zwłok duchownego wykazała obustronne krwotoczne zapalenie płuc.

Ksiądz Kotlarz został kilkakrotnie brutalnie pobity na plebanii przez „nieznanych sprawców” za to, że publicznie modlił się w intencji represjonowanych przez władze komunistyczne uczestników protestów robotniczych w czerwcu 1976 roku. Sprawcy pobicia nie zostali do dziś zidentyfikowani i ukarani za popełnioną zbrodnię.

Ksiądz Kotlarz otrzymał pośmiertnie z rąk Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami za „ofiarę życia w walce z komunistami o niepodległą Polskę.

Książka Kowalika i Kutkowskiego odsłania wiele nieznanych dotychczas faktów dotyczących drogi życiowej bohatera Radomskiego Czerwca '76. Przybliża sylwetkę duchownego, który brał udział w manifestacjach 25 czerwca 1976 roku, a następnie w kilku kazaniach upomniał się o osoby represjonowane po tych wydarzeniach.

20 i 21 sierpnia 1976 odbyły się uroczystości pogrzebowe.Przybrały one charakter manifestacji politycznej.Wiernych na pogrzebie było tak wielu, że nabożeństwo żałobne – odprawiane przez sufragana sandomierskiego bp. Walentego Wójcika – musiało się odbyć pod gołym niebem.

Autorzy przypominają też wcześniejszą posługę duszpasterską księdza i losy jego sprawy po 1976 roku, która nie przyniosła zidentyfikowania i ukarania sprawców popełnionych na nim zbrodni. Uzupełnieniem promocji był koncert historyczno-patriotyczny barda Bartłomieja Kurowskiego. Spotkanie transmitowano bezpośrednio na kanale You Tube lubelskiego IPN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie