Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Promocja książki o Matce Bożej Błotnickiej Krzysztofa Busse w radomskiej Resursie Obywatelskiej

Barbara Koś
Barbara Koś
Po spotkaniu Krzysztof Busse podpisywał książkę. Czeka na autograf doktor Lucyna Wiśniewska.
Po spotkaniu Krzysztof Busse podpisywał książkę. Czeka na autograf doktor Lucyna Wiśniewska. Barbara Koś
Instytut Pamięci Narodowej, Kuria Diecezji Radomskiej oraz Resursa Obywatelska zaprosiły w czwartek, 12 września, na promocję książki doktora Krzysztofa Busse z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej: „Między zawierzeniem a dezintegracją. Koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy 21 VIII 1977 roku” oraz spotkanie z autorem.

Książka, poświęcona uroczystości koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy, ukazuje, jak mówił Krzysztof Busse, działania ówczesnej Służby Bezpieczeństwa wokół tego wydarzenia.

Obraz z historią

Przed uroczystościami obraz oddano bowiem do konserwacji, a po powrocie wyglądał on inaczej, niż przed pracami. Inaczej wyglądała twarz Matki Boskiej, w rogu obrazu pojawiła się sylwetka szlachcica... Fakt, podczas konserwacji okazało się, że oddany obraz był w swej historii aż cztery razy przemalowywany.

Niemniej podczas uroczystości koronacyjnych, w których uczestniczyli ówczesny kardynał krakowski, Karol Wojtyła i biskup sandomierski, Piotr Gołębiowski, z tłumu padły oskarżenia, że ktoś podmienił obraz.

Pocztówki od „parafian”

Już po uroczystościach proboszcz zaczął otrzymywać niepokojące listy i pocztówki z poprzednim wizerunkiem Matki Bożej zarzucające, że „sprzedał oryginalny obraz, a podstawił kopię”. Na innych pocztówkach widniały hasła: „Szukajcie, a znajdziecie Mnie”. Albo: „Popatrz i zapłacz”. Był też obraz Matki Bożej za kratami, co miało sugerować, że obraz został „uwięziony”.

- Żądajcie wyjaśnień od biskupa! - pisano. Podpisy brzmiały: Komitet Odzyskania Cudownego Obrazu.

Okazało się, że te wszystkie działania prowadzili funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, pod wodzą naczelnika wydziału. Listy, kartki i inne sfałszowane dokumenty uczestnicy spotkania mogli zobaczyć na ekranie.

Materiał ikonograficzny

W książce znajduje się bogaty materiał ikonograficzny ukazujący wydarzenia sprzed 42 lat, pochodzący ze zbiorów kościelnych, urzędu konserwatora zabytków oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

- Jest też dokumentem ukazującym inwigilację duchowieństwa oraz świeckich osób biorących udział w błotnickich uroczystościach - podkreślali obecni na spotkaniu Marcin Krzysztofik, dyrektor lubelskiego Oddzialu IPN i ksiądz Szczepan Kowalik.

- To nie tylko kronika wydarzeń, ale szeroki kawałek historii PRL świadczący także o pobożności ludzi i ich przywiązaniu do symboli religijnych - podkreślił ksiądz Kowalik.

Wspomnieniami podzielił się uczestnik wydarzeń w 1977, ksiądz Edward Poniewierski, a także inni. O historii kościoła mówił też ojciec Piotr Urbanek, proboszcz parafii i Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Błotnicy, przeor znajdującego się tam obecnie klasztoru.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie