Promocja książki „Walery Przyborowski (1845-1913). Historyk powstania styczniowego” Piotra Wdowskiego

Barbara Koś
Piotr Wdowski mówił o swojej książce,obok prowadząca spotkanie Ilona Michalska- Masiarz z biblioteki.
Piotr Wdowski mówił o swojej książce,obok prowadząca spotkanie Ilona Michalska- Masiarz z biblioteki. MBP
Udostępnij:
Promocja książki „Walery Przyborowski (1845-1913). Historyk powstania styczniowego” Piotra Wdowskiego odbyła się w minioną niedzielę w Miejskiej Bibliotece Publicznej z udziałem autora.

Publikacja jest próbą przybliżenia i przypomnienia biografii Walerego Przyborowskiego i ukazania jej na tle epoki, a także odkrycia na nowo jego dorobku i zasług dla polskiej historiografii drugiej połowy XIX i początku XX stulecia, szczególnie w odniesieniu do studiów nad powstaniem styczniowym.

Piotr Wdowski jest absolwentem studiów historycznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach i nauczycielem historii. Uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Działa w Stowarzyszeniu Jedlnia.

Książka, jak mówił gość -jest efektem dziesięciu lat poszukiwania informacji w wielu archiwach, czytania materiałów zebranych i stworzonych przez Walerego Przyborowskiego. Stała się też podstawą do uzyskania przez niego doktoratu. Swoją pracą nie tylko przypomniał postać nieco zapomnianego już pisarza, związanego przez pewien okres swojego życia z naszym miastem, ale przede wszystkim zwrócił uwagę wszystkich na wyjątkowe zasługi Przyborowskiego jako historiografa zrywu 1863-1864.

Walery Przyborowski sam uczestniczył w powstaniu styczniowym, po którego upadku był przez kilka miesięcy więziony przez władze carskie. Po studiach na Wydziale Filozoficzno-Historycznym w warszawskiej Szkole Głównej współpracował z różnymi czasopismami, a po 1900 roku był nauczycielem gimnazjalnym w Radomiu, gdzie uczył historii. Jako powieściopisarz debiutował w 1869. Opublikował również kilka ważnych prac historycznych dotyczących powstania styczniowego,ale ogromną popularność zyskały mu powieści historyczne.

Spotkanie było kolejnym działaniem biblioteki mającym na celu przypomnienie Walerego Przyborowskiego.Niedawno zorganizowano Spacer Literacki pod hasłem „Szwedzi w Radomiu czyli spacer śladami Walerego Przyborowskiego”. Można było poznać miejsca związane z Walerym Przyborowskim: kamienicę przy ulicy Reja 4, w której zamieszkał po powrocie do Radomia na początku XX wieku, a którą zdobi tablica pamiątkowa jemu poświęcona i elementy wyposażenia budynku sprzed ponad wieku. Tu napisał „Szwedów w Warszawie”.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie