MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Prywaciarze" zagościli w Przysusze. Wystawa z atrakcjami

/pok/
Uczestnikami wernisażu byli między innymi uczniowie przysuskiego gimnazjum
Uczestnikami wernisażu byli między innymi uczniowie przysuskiego gimnazjum Piotr Kutkowski
W Domu Kultury w Przysusze od czwartku można znaleźć kącik PRL, a wszystko to dzięki wystawie "Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości". Na fotografiach i planszach pokazane są losy drobnych przedsiębiorców, dodatkowo można zobaczyć i dotknąć autentyczne przedmioty z tamtych lat.
Podpowiedziami, objaśnieniami i informacjami służył młodzieży Mirosław Pilipczuk, dyrektor przysukiego Domu Kultury.

Podpowiedziami, objaśnieniami i informacjami służył młodzieży Mirosław Pilipczuk, dyrektor przysukiego Domu Kultury.

Podpowiedziami, objaśnieniami i informacjami służył młodzieży Mirosław Pilipczuk, dyrektor przysukiego Domu Kultury.

Zbita z desek szopa na gruzowisku Warszawy a na niej reklamy zachęcające do skorzystania z pedicure i manicure. Stojący na podwórku mężczyzna oferujący ostrzenie noży. Od tych fotografii zaczyna się przygotowana przez Akademię Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa wystawa "Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości". Współorganizatorem prezentacji został Dom Kultury w Przysusze.

Otwarcie nastąpiło 4 września.
- Cieszymy się, że mamy okazję gościć tę wystawę i mamy nadzieję, że dla ludzi, którzy pamiętają te lata stanie się ona przyczynkiem do wspomnień i refleksji, a dla młodego pokolenia lekcją historii i zarazem zachętą do wiary we własne siły i podejmowania własnych inicjatyw - mówił Mirosław Pilipczuk, dyrektor Domu Kultury w Przysusze.

WSPOMNIENIA I MUSZTARDÓWKI

Uczestnikami wernisażu byli między innymi uczniowie przysuskiego gimnazjum. Po wysłuchaniu krótkiego wykładu o samej wystawie i losach "prywaciarzy" w latach PRL zostali najpierw poddani sprawdzianowi wiedzy na temat tamtych czasów. Duży kłopot sprawiło im rozpoznanie szklanki musztardówki, bardzo trudna do rozpoznania okazała się dla nich pocztówka dźwiękowa, a słowo "saturator" brzmiało jak czysta abstrakcja. Również szklany syfon budził zdumienie, nie mówiąc już o maszynce do napełniania długopisowych wkładów.

Podpowiedziami, objaśnieniami i kolejnymi informacjami służyli im Mirosław Pilipczuk oraz inni uczestnicy wernisażu, a nagrodą za trafne odpowiedzi były monety o nominale 10 złotych. Tyle, że sprzed denominacji.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z PRZYSUSKIEGO

W MILICYJNYM HEŁMIE

Dużą atrakcją okazały się milicyjne akcesoria - hełm i pałka - z którymi uczniowie chętnie się fotografowali.

Wszystko działo się przy dźwiękach muzyki z lat PRL i słodkim poczęstunku. Dodatkową atrakcją była możliwość przybijania pamiątkowej pieczątki na materiałach informacyjnych, co chętnie czyniono.Nie zabrakło również pamiątkowego zdjęcia.

Pomysłodawcą, organizatorem i instytucją finansującą Ogólnopolski cykl wystaw "Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości" jest Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, której statutowym celem jest między innymi wspieranie idei przedsiębiorczości i mikro firm.

Na wystawie prezentowane są między innymi przedmioty  z lat PRL.
Na wystawie prezentowane są między innymi przedmioty z lat PRL.

Na wystawie prezentowane są między innymi przedmioty z lat PRL.

Inauguracja cyklu wystaw miała miejsce w lipcu 2012 roku w Senacie RP na specjalnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Senatu RP, przy okazji prezentacji przez Akademię Liderów wyników badania sytuacji mikro firm w Polsce.

Od tego czasu wystawa była pokazywana w wielu miastach Polski we współpracy z organizacjami, instytucjami i urzędami jako wydarzenie wspierające ogólnopolskie i lokalne inicjatywy aktywizujące środowiska mikro i małych przedsiębiorców oraz zainteresowane rozwojem przedsiębiorczości.

Prezentowane plansze z fotografiami, z których cześć została wypożyczona, a część przygotowana przez Fundację, mają służyć wzbudzaniu zainteresowania historią polskiej mikro przedsiębiorczości, szerzyć wiedzę na ten temat i uczyć szacunku dla inicjatywy prywatnej oraz ludzi podejmujących trud prowadzenia działalności gospodarczej. Całość przedsięwzięcia jest finansowana przez Fundację w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego w ramach mechanizmu 1 procent.

Wystawa będzie czynna w Przysusze do 18 września. Wstęp wolny.

Na fotografiach i planszach pokazane są losy drobnych przedsiębiorców.
Na fotografiach i planszach pokazane są losy drobnych przedsiębiorców.

Na fotografiach i planszach pokazane są losy drobnych przedsiębiorców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie