Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa dworca kolejowego w Jastrzębiu. Mamy oficjalny termin. Budynek do końca roku ma być oddany do użytku

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Dworzec kolejowy w Jastrzębiu ma być oddany do końca roku.
Dworzec kolejowy w Jastrzębiu ma być oddany do końca roku. Archiwum
W pierwszych miesiącach 2020 roku rozpoczęły się prace budowlane związane z przebudową stacji PKP Jastrząb. Jaki jest obecnie stan? Dlaczego kolejarze nie otwierają inwestycji? Zgłaszają się do nas zdenerwowani mieszkańcy. Mamy nowe informacje w sprawie.

Przebudowa dworca kolejowego w Jastrzębiu. Budynek do końca roku ma być oddany do użytku

Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016 - 2023, który prowadzi Ministerstwo Infrastruktury oraz Polskie Koleje Państwowe, to największe tego typu przedsięwzięcie w historii polskiej kolei. Zmodernizowanych, bądź wybudowanych od podstaw, ma być około 200 budynków dworcowych. Całkowity koszt to około 1,5 miliarda złotych, fundusze pochodzą z Unii Europejskiej, budżetu państwa i spółki PKP.

Przez długich kilka miesięcy obiekt był zasłonięty robotniczą płachtą, bowiem budowlańcy wymieniali elewację, okna i nie tylko. Płachta spadła pod koniec 2020 roku, a oczom mieszkańców ukazał się piękny budynek, zupełnie odnowiony, który nie przypominał starego, obdrapanego obiektu.

Zobacz więcej:

Budowlańcy nie zapomnieli oczywiście o o terenie przyległym do stacji. Na zrównanym z ziemią rondzie wybudowano parkingi dla kilku samochodów, znacznie więcej teraz mieści się aut, niż jeszcze kilka miesięcy temu. Są miejsca dla aut z osobami niepełnosprawnymi, miejsca dla rowerów czy pasy dla pieszych. Wszystkie te wymienione rzeczy były już gotowe mniej więcej w połowie 2021 roku. Od czasu rozpoczęcia przebudowy stację ochraniają metalowe siaty, które uniemożliwiają mieszkańców dotarcie chociażby do poczekalni, co w obecnym okresie jest trudne dla pasażerów przyjeżdżających na pociąg z Jastrzębia, czy innych miejscowości w gminie. I właśnie coraz częściej do naszej redakcji zgłaszają się zdenerwowani pasażerowie z pytaniem, dlaczego wciąż dworzec nie jest udostępniony.

Niedługo końcowy odbiór dworca kolejowego w Jastrzębiu

W marcu 2022 roku, PKP S.A., w piśmie przesłanym do naszej redakcji informowało, że: "prace związane z przebudową dworca kolejowego Jastrząb są na ukończeniu. Planowane zakończenie prac budowlanych ma nastąpić w drugim kwartale tego roku. Natomiast termin udostępnienia dworca podróżnym zależy od kilku czynników, między innymi płynności przebiegu realizowanych prac budowlanych oraz przeprowadzenia prób i odbiorów końcowych". Pod pismem podpisana była Agnieszka Jurewicz ze wspomnianej instytucji.

W ostatnich dniach zgłosiliśmy się do Ministerstwa Infrastruktury. Rzecznik Szymon Huptyś zauważa, że prace budowlane w ramach inwestycji na dworcu w Jastrzębiu zakończyły się dopiero we wrześniu.

Podczas robót budowlanych wystąpiły kolizje z infrastrukturą należącą do innych podmiotów, a ich likwidacja wymagała m.in. uzyskania warunków technicznych umożliwiających ich usunięcie. Podjęcie przez spółkę tych działań umożliwiło zakończenie robót, przeprowadzenie testu systemów, wykonanie dokumentacji powykonawczej i rozpoczęcie procedury uzyskiwania zgód wymaganych dla uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku

- czytamy w przesłanym piśmie.

Obecnie PKP SA przewiduje, że odbiór końcowy budynku nastąpi pod koniec bieżącego roku. Termin ten jest uzależniony od wydania przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego stanowiska o braku sprzeciwu wobec przystąpienia do użytkowania budynku.

Zobacz więcej:

Nowoczesność na stacji PKP w Jastrzębiu

Na dworcu w Jastrzębiu znajdzie się poczekalnia dla podróżnych oraz pomieszczenie przeznaczone do sprzedaży biletów. Przy czym należy zaznaczyć, że otwarcie kasy biletowej zależy od zainteresowania przewoźników. Nie przewidziano innych pomieszczeń komercyjnych ze względu na brak zainteresowania. Przypomnijmy, wykonawcą inwestycji na stacji kolejowej w Jastrzębiu jest starachowicka firma Krobel. Wartość całej inwestycji w Jastrzębiu wyniesie ponad 8,2 miliona złotych brutto. Wymieniono elewację budynków, okna, drzwi. Są ogrzewane poczekalnie, ogólnodostępne toalety i pomieszczenie kasy biletowej. Nie będzie żadnych utrudnień dla osób starszych, czy niepełnosprawnych. Nie zabraknie automatycznych zapowiedzi głosowych, Systemów Dynamicznej Informacji.

Warto również nadmienić, że kolejarze zamierzają przebudować także inne stacje. Równolegle z dworcem w Jastrzębiu zmodernizowano dworzec w Zajezierzu w powiecie kozienickim. Jego przebudowa rozpoczęła się nieco później, ale wszystkie prace zakończono we wrześniu tego roku. W listopadzie rozpoczął się remont stacji w Pionkach i Pionkach Zachodnich. Czekamy też na remont w Rudzie Wielkiej (powiat radomski) i w Żytkowicach (powiat kozienicki).

Zobacz więcej:

W ramach realizacji inwestycji z Programu przewidziano wdrożenie rozwiązań energooszczędnych, obniżających koszty utrzymania dworców. Jednolity standard budynków pozwoli na wypracowanie spójnej polityki zarządzania nieruchomościami dworcowymi. Dworce kolejowe będą odpowiadać realnym potrzebom lokalnych społeczności, zapewniając funkcje związane ze zmianą środków transportu, tak by skłonić podróżnych do korzystania z kolei.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie