Przebudowa dworca kolejowego w Zajezierzu zbliża się do końca. Trwają ostatnie prace

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Tak po przebudowie ma wyglądać dworzec kolejowy w Zajezierzu.
Tak po przebudowie ma wyglądać dworzec kolejowy w Zajezierzu. PKP S.A.
Udostępnij:
W drugim kwartale tego roku zostanie oddany do użytku zmodernizowany dworzec kolejowy w Zajezierzu w gminie Sieciechów.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016 - 2023, który prowadzi Ministerstwo Infrastruktury oraz Polskie Koleje Państwowe, to największe tego typu przedsięwzięcie w historii polskiej kolei. Zmodernizowanych, bądź wybudowanych od podstaw, ma być około 200 budynków dworcowych. Całkowity koszt to około 1,5 miliarda złotych, fundusze pochodzą z Unii Europejskiej, budżetu państwa i spółki PKP.

Przebudowa dworca w Zajezierzu

Również w powiecie kozienickim ten program jest realizowany. Jeśli chodzi o Zajezierze, tam wykonawcą robót jest krakowska firma Texom. Koszt tego zadania to ponad 8,4 miliona złotych. - Prace budowlane na dworcu w Zajezierzu wkraczają w finalną fazę. Obecnie prowadzone są prace związane z instalacją urządzeń oraz prace wykończeniowe. Termin zakończenia inwestycji planowany jest na drugi kwartał - informuje Aleksandra Grzelak z Biura Komunikacji PKP S.A.

Po modernizacji na pierwszym piętrze znajdą się ogrzewana poczekalnia, ogólnodostępne toalety i pomieszczenie kasy biletowej. W poczekalni planowane jest zainstalowanie dwóch automatów z napojami i przekąskami. W ramach inwestycji budynek dworca został poddany gruntownej modernizacji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i z użyciem najnowszych materiałów stosowanych w budownictwie, pozwalających na minimalizowanie kosztów eksploatacji i maksymalizację efektywności wykorzystania obiektu. Wewnątrz budynku zmieni się układ oraz funkcje pomieszczeń. W ramach inwestycji uporządkowany i zagospodarowany na nowo zostanie także teren wokół budynku dworca. Na dworcu znajdą się takie udogodnienia jak tablice z mapami dotykowymi obiektów, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz wyświetlacze z informacjami o godzinach kursowania pociągów. Nie będzie żadnych utrudnień dla osób starszych, czy niepełnosprawnych.

Podczas realizacji inwestycji, w związku z zastanym stanem faktycznym budynku, konieczne było przeprojektowanie niektórych rozwiązań zawartych w pierwotnej dokumentacji projektowej.

Co z Żytkowicami?

W ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016 - 2023 uwzględniono też dworzec kolejowy w Żytkowicach w gminie Garbatka - Letnisko. PKP S.A. ogłosiły przetarg wspólnie z przebudową stacji Pionki Zachodnie. Na przebudowę dwóch stacji zamierza przeznaczyć nieco ponad trzy miliony złotych. W ramach przetargu wpłynęły trzy oferty zainteresowanych firm. Pochodzą one z Warszawy, Krakowa, Radomia, Starachowic Kozienic oraz wsi Macierzysz koło Ożarowa Mazowieckiego. Najtańsza oferta opiewa na ponad 4,5 miliona złotych stołecznej spółki WIMAKS. Na ponad osiem milionów złotych opiewa oferta krakowskiej firmy TEXOM. Pozostałe oferty to kwoty rzędu od 5,4 miliona do 7,1 miliona złotych. Niestety, przetarg ze względu na zbyt wysokie kwoty, został unieważniony. Następny będzie ogłoszony już niebawem. To wszystko spowoduje jednak, że przebudowa będzie oddalona w czasie co najmniej o kilka miesięcy.

Jak czytamy na stronie ministerstwa infrastruktury, efektem końcowym realizacji Programu Inwestycji Dworcowych będą wystandaryzowane, charakteryzujące się wysoką jakością dworce kolejowe, dostosowane do potrzeb pasażerów oraz systemu transportowego, a jednocześnie odpowiadające uwarunkowaniom lokalnym. Dworce kolejowe będą odpowiadać realnym potrzebom lokalnych społeczności, zapewniając funkcje związane ze zmianą środków transportu, tak by skłonić podróżnych do korzystania z kolei.

W ramach realizacji inwestycji z Programu przewidziano wdrożenie rozwiązań energooszczędnych, obniżających koszty utrzymania dworców. Jednolity standard budynków pozwoli na wypracowanie spójnej polityki zarządzania nieruchomościami dworcowymi. Kolejarze chcą inwestować również w okolice wokół budynków dworcowych, dlatego powstanie na peronach wiele ułatwień dla pasażerów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie