Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed Galerią Słoneczną radomianie oddawali krew dla chorych i potrzebujących

Janusz Petz
Janusz Petz
Akcja zbiórki krwi w ambulansie, który zaparkował przed wejściem do Galerii Słonecznej w Radomiu.
Akcja zbiórki krwi w ambulansie, który zaparkował przed wejściem do Galerii Słonecznej w Radomiu. Joanna Gołąbek
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu dawców szuka między innymi podczas akcji wyjazdowych. Ostatnia taka akcja odbyła się w piątek w przy Galerii Słonecznej w Radomiu. Na wszystkich krwiodawców czekał specjalny ambulans.

Krew to lek ratujący życie, którego nie można wyprodukować. Stąd tak ważni są dawcy, którzy ratują zdrowie i życie chorych. Co i rusz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu prosi o pomoc, bo w banku zaczyna brakować krwi konkretnych grup. Aby znaleźć, jak najwięcej dawców organizuje także między innymi akcje wyjazdowe. Tym razem specjalny autokar zawitał przed wejście Galerii Słonecznej.

Zaplanowano kolejne akcje. W niedzielę ambulans będzie czekał na krwiodawców w Skaryszewie przy ulicy Mickiewicza 1 w godzinach od 9 do 14. Krew będzie można też oddać w niedzielę w Publicznej Szkole Podstawowej we wsi Boże w gminie Stromiec w godzinach od 9.30 do 14.30, a także w Urzędzie Gminy w Wolanowie w godzinach od 9.45 do 15. We wtorek, 7 lipca ambulans będzie stał przy Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach w godzinach od 8 do 12.30.

Potrzebne jest też osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Regionalne Centrum Kwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu zaprasza do oddania osocza wszystkie osoby, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe. Osocze to zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID019 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych byłą skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy (H5N1). Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie zblokować namnażanie się wirusa w w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem.

Poszukiwane są osoby, które zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2, od wykonania ostatniego badania, które było ujemne minęło 14 dni, są w wieku 18-60 lat, nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników.

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żył krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Plazmafereza trwa zazwyczaj 30-40 minut.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie