Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedmoście Maciejowickie już w ten weekend. To będzie ogromna rekonstrukcja!

Mariusz Basaj
Organizatorzy zapowiadają efektowne widowisko!
Organizatorzy zapowiadają efektowne widowisko!
Dwustu żołnierzy, dwa samoloty, ciężki sprzęt i widowiskowa pirotechnika - tak w największym skrócie zapowiada się rekonstrukcja historyczna "Przedmoście Maciejowickie 2016". Jak deklarują organizatorzy z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, 11 września w Ryczywole będziemy świadkami widowiska, jakiego jeszcze w tej części Mazowsza nie było.

Uroczystości upamiętniające walki obronne na Ziemi Kozienickiej rozpoczną się już w piątek 9 września od wieczoru historycznego w Centrum Kulturalno-Artystycznym. To rozpocznie się o godz. 17:00.

W programie znalazły się wykłady "Pancerne epizody drugiej wojny światowej na Ziemi Kozienickiej: bitwy o Głowaczów i walki pod Ryczywołem 1939, bitwa pod Studziankami 1944" Mariusza Zimnego i Piotra Korczyńskiego oraz "Udział 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich w obronie przedmościa maciejowickiego" Filipa Kamizeli, a także prezentacja filmu "Kozienice lat wojny i okupacji 1939-1945".

Widowisko w Ryczywole

Główne uroczystości i atrakcje zaplanowano na niedzielę 11 września w Ryczywole. O godz. 13:00, pod pomnikiem na miejscowym rynku, zostaną złożone kwiaty. Zaraz po tym warto się będzie udać na błonia nad Radomką, gdzie o 13:30 rozpoczną się pokazy kawaleryjskie.

Widowiskową rekonstrukcję historyczną zaplanowano na godz. 14:00. Organizatorzy przewidują udział około 200 rekonstruktorów i statystów, dwóch samolotów, wyjątkową pirotechnikę, a także licznych historycznych pojazdów – motocykli, ciężarówek, a nawet czołgów!

Całości uzupełni piknik historyczny. Będą m.in. pokazy sprzętu i umundurowania, dioramy historyczne czy stoiska różnych wydawnictw. Nie zabraknie także pysznej grochówki wojskowej.

Z kart historii

Bitwa o Przedmoście Maciejowickie została stoczona w dniach 8-9 września 1939, kiedy to wojska niemieckie chciały zdobyć długi na około kilometra drewniany most, którym to mogłyby przeprawić się na wschodni brzeg. Co ciekawe, most powstał tuż przed wojną z rozkazu Edwarda Rydza- Śmigłego.

W starciu wzięły udział oddziały Odwodowej Armii Prusy i niemiecka 1 Dywizja Lekka. W obliczu braku możliwości obrony przedmościa, Polacy wycofali się na drugi brzeg i wysadzili most, zatrzymując Niemców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie