Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przybywa chorych na grypę. W Radomiu i powiecie radomskim odnotowano już ponad 52 tysiące przypadków

ik
Nasze Miasto
Na "internie" Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego 50-60 procent pacjentów jest hospitalizowanych z powodu zapaleń płuc i niewydolności oddechowych. Tylko w lutym radomski Sanepid odnotował ponad 17 tysięcy podejrzeń zachorowania na grypę. Specjaliści przypominają, że jeszcze można się zaszczepić.

Ze statystyk radomskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynika, że grypa cały czas jest w natarciu. Od początku tego sezonu, liczonego od 1 października 2019 do końca lutego odnotowano aż 52 tysiące 462 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Od początku tego roku takich przypadków było 25,1 tysiąca, a w samym lutym 17,1 tysiąca.

Chorzy w szpitalach

- W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym zgłaszają się chorzy z objawami grypy i infekcji grypopodobnych, ale w trwającym sezonie grypowym to sytuacja normalna dla szpitala. Tacy pacjenci otrzymują maseczki i czekają na wizytę lekarską - mówi Karolina Gajewska, rzecznik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

ZOBACZ KONIECZNIE: Bakteria na oddziale wewnętrznym Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Wstrzymane przyjęcia chorych

- Ponadto informujemy, że w związku z zamknięciem oddziału wewnętrznego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym z powodu wystąpienia infekcji bakteryjnej do naszego szpitala przywożeni są karetkami oraz zgłaszają się pacjenci ze schorzeniami internistycznymi z całego Radomia i okolic. Powoduje to wydłużenie czasu oczekiwania na wizytę lekarską w SOR - dodaje Gajewska.

jak informuje Mazowiecki Szpital Specjalistyczny, na oddziale wewnętrznym I około 50-60 procent pacjentów jest hospitalizowanych z powodu powikłań poinfekcyjnych. To głównie przypadki zapaleń płuc i niewydolności oddechowych. Przypadki grypy i wirusa RSV są na pediatrii.

- W ostatnim tygodniu odnotowano ich mniej, ale to nie oznacza, że grypa się kończy. Sezon wzmożonych zachorowań na tego wirusa potrwa jeszcze kilka tygodni - dodaje Karolina Gajewska.

Warto się jeszcze zaszczepić

Lekarze i pracownicy służb sanitarnych radzą, żeby unikać dużych skupisk ludzi, bliskiego kontaktu c chorymi. Osoby, które mają objawy przeziębienia, katar, jeśli nie muszą wychodzić powinny pozostać w domu. Koniecznie trzeba też dbać o higienę przy kasłaniu i kichaniu, najlepiej zasłaniać wtedy usta rękawem nie dłonią. Koniecznie trzeba też często myć i dezynfekować ręce.

- Podstawową metodą profilaktyki grypy są coroczne szczepienia - przypomina Małgorzata Gregorczyk, rzecznik prasowy radomskiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej. - Szczepienia wykonuje się także w tak zwanym sezonie grypowym. Tak więc można to zrobić jeszcze także teraz.
Groźne powikłania

Małgorzata Gregorczyk przypomina, że grypa to groźna choroba, ze względu na jej ciężki przebieg, ale też powikłania, jakie może za sobą pociągnąć.

- Najgroźniejsze z nich to zapalenie oskrzeli, płuc, czy mięśnia sercowego. W skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić nawet do śmierci - mówi Małgorzata Gregorczyk.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie