Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przysucha. Uczniowie z klas uczących zawodu zdają właśnie egzaminy w szkole na kwalifikacje. Egzaminy potrwają do 6 lipca

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
W Zespole Szkół numer 2 w Przysusze trwają egzaminy zawodowe.
W Zespole Szkół numer 2 w Przysusze trwają egzaminy zawodowe. Zespół Szkół numer 2 w Przysusze
W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się sesja egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe w Zespole Szkół numer 2 imienia Ludwika Skowyry w Przysusze. Egzaminy potrwają jeszcze do 6 lipca.

Do egzaminu przystąpi łącznie 107 uczniów w Zespole Szkół numer 2. To przyszli technicy w następujących zawodach:technik hotelarstwa, technik elektronik, technik pojazdów samochodowych, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich. Ponadto egzamin zdaje 13 uczniów Branżowej Szkoły I stopnia w zawodach: kucharz oraz mechanik pojazdów samochodowych. Egzaminy składają się z części pisemnej i praktycznej.

- Część pisemna dla wszystkich uczniów odbyła się 23 czerwca, natomiast egzaminy praktyczne potrwają u nas do 6 lipca. W tym roku odbywają się w szczególnych okolicznościach ze względu na sytuację epidemiczną i zarówno uczniowie jak i egzaminatorzy muszą przestrzegać procedur bezpieczeństwa sanitarnego - mówi Małgorzata Bednarska, dyrektorka Zespołu Szkół numer 2 imienia Ludwika Skowyry w Przysusze.

Tysiące zdających w kraju

Egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie będą trwały we wszystkich szkołach branżowych i technikach do 9 lipca. Z kolei od 17 sierpnia do 5 września zostaną przeprowadzone egzaminy zawodowe w formule jeszcze z 2019 roku. W sesji letniej do egzaminów przystąpi w całej Polsce 250 tysięcy osób. Egzaminy zawodowe są przeprowadzane dla ponad 400 kwalifikacji w ponad 200 zawodach w sesji zimowej oraz letniej danego roku.

Formuła egzaminów zawodowych

Każdy egzamin zawodowy składa się z dwóch części: pisemnej oraz praktycznej. Część pisemna, to test wielokrotnego wyboru, w którym próg zaliczenia wynosi 50 procent poprawnych odpowiedzi. Z kolei część praktyczna obejmuje wykonanie wyrobu, usługi lub dokumentacji. W tym przypadku próg zaliczenia to 75% poprawnych odpowiedzi.

W ostatnich latach w części praktycznej egzaminu zawodowego nastąpiła istotna zmiana jakościowa. Ta część jest oceniana przez zewnętrznego egzaminatora i odzwierciedla rzeczywiste zadania zawodowe wykonywane w miejscu pracy.

Najpopularniejsze zawody

Spośród wszystkich zdających najwięcej osób w sesji letniej w całej Polsce przystąpi do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik informatyk - 54 073 osób. Na kolejnych miejscach znalazły się: technik żywienia i usług gastronomicznych 32 489, technik logistyk - 28 793, oraz technik ekonomista - 24 997. Popularne zawody to także: technik pojazdów samochodowych - 20 713, technik usług kosmetycznych - 16 313, technik mechatronik - 13 677, technik hotelarstwa - 13 574, technik elektryk - 12 671, oraz technik budownictwa - 11 039.

Bezpieczeństwo podczas egzaminów

Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych. Wśród wytycznych, które są obowiązkowe, zostały podkreślone w szczególności kwestie dotyczące zachowania społecznego dystansu oraz dezynfekcji, w tym:obowiązek zakrywania ust i nosa przez zdających, do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej, konieczność ustawienia ławek w sali egzaminacyjnej w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku, obowiązek dezynfekcji ławek i krzeseł w sali egzaminacyjnej przed i po każdym egzaminie oraz materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jeden zdający.

Zmiany w kształceniu zawodowym

Odpowiednio zorganizowany egzamin zawodowy, który potwierdza praktyczne umiejętności, jest częścią większych zmian w obszarze szkolnictwa branżowego i technicznego. Ich celem jest odbudowa prestiżu kształcenia zawodowego oraz dostosowanie go do rzeczywistych potrzeb rynku pracy.Najważniejsze zmiany w kształceniu zawodowym wprowadzane od września 2019 roku, to między innymi: prognoza Ministerstwa Edukacji Narodowej zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego, oferta szkół dostosowana do potrzeb rynku pracy, obowiązek współpracy szkół z pracodawcami, obowiązkowe doradztwo zawodowe, przygotowanie do uzyskania uprawnień, umiejętności dodatkowe i kwalifikacje rynkowe, rozwój kształcenia w przedsiębiorstwach, zwiększenie minimalnych stawek wynagrodzenia pracowników młodocianych, wyższe dofinansowanie dla pracodawców kosztów kształcenia w zawodach o szczególnym zapotrzebowaniu na krajowym rynku pracy, preferencje podatkowe dla pracodawców przekazujących darowizny dla szkół.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie