Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przysucha. Ukazała się ciekawa książka o losach Studium Nauczycielskiego, które kiedyś istniała w Przysusze

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Autorzy publikacji Tadeusz Głowacki i Alojzy J. Klimek, zaprezentowali publicznie swą książkę na spotkaniu w Domu Kultury w Przysusze.
Autorzy publikacji Tadeusz Głowacki i Alojzy J. Klimek, zaprezentowali publicznie swą książkę na spotkaniu w Domu Kultury w Przysusze. Biblioteka w Przysusze
W sali widowiskowej przysuskiego Domu Kultury miała miejsce 10 września promocja książki „Studium Nauczycielskie w Przysusze 1983-1994” autorstwa Tadeusza Głowackiego i Alojzego J. Klimka.

Tytuł tej pozycji wyjaśnia w zasadzie wszystko. Studium Nauczycielskie istniało w Przysusze tylko 11 lat, jednakże w tym okresie wykształcona została liczna grupa nauczycieli do nauczania początkowego i wychowania przedszkolnego. Ta wspaniała kadra zasiliła potem placówki oświatowe na terenie całego ówczesnego województwa radomskiego i nie tylko.
Trzeba przypomnieć, że tradycje kształcenia nauczycieli w regionie przysuskim sięgają okresu międzywojennego, kiedy istniało Seminarium Nauczycielskie w Mariówce pod Przysuchą.

Publikacja Tadeusza Głowackiego i Alojzego J. Klimka omawia uwarunkowania demograficzne i kadrowe radomskiej oświaty w latach 80-tych XX wieku, które wpłynęły na decyzję o lokalizacji Studium w Przysusze, a także bazę lokalową i możliwości placówek ćwiczeń, niezbędne do prowadzenia praktyk pedagogicznych. Znajdziemy w książce również listę absolwentów i nauczycieli Studium. Organizatorem spotkania w Domu Kultury było Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga, a spotkanie poprowadził prezes Towarzystwa Jerzy Kwaśniewski.

Publikację wydano z programu Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Wydanie publikacji „Studium Nauczycielskie w Przysusze 1983-1994” opracowanej przez Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze , współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu grantowego Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie