Przywileje honorowych dawców krwi w Radomiu nie są...

  Przywileje honorowych dawców krwi w Radomiu nie są imponujące

  /wit/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  - Zastanawia mnie czemu w naszym pięknym mieście honorowi krwiodawcy mają tak słabo. Jako mężczyzna muszę oddać 18 litrów krwi by mieć zniżkę 50 procent na bilety autobusowe a 25 litrów krwi by mieć zniżkę 100 procent. Na przykład w Warszawie wystarczy oddać 18 litrów krwi - pisze nasz czytelnik. Sprawdzamy jakie przywileje mają ci, którzy dzielą się tym cennym lekiem.
  Zbigniew Patyk oddał wiele litrów najcenniejszego z leków. Ma prawo korzystać z darmowych przejazdów, a także poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej

  Zbigniew Patyk oddał wiele litrów najcenniejszego z leków. Ma prawo korzystać z darmowych przejazdów, a także poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych w aptekach. ©Tadeusz Klocek

  Kto jeździ za darmo?

  Kto jeździ za darmo?


  W Radomiu do stuprocentowej ulgi na podróżowanie komunikacją miejską mają prawo zasłużeni honorowi dawcy krwi po oddaniu: kobiety 15 litrów, mężczyźni 25 litrów krwi pełnej lub odpowiadającej tej objętości ilości innych składników. Podstawą jest posiadanie ważnego, imiennego biletu wolnej jazdy, wydanego przez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu.  Dawcy, który oddał honorowo co najmniej 5 litrów krwi (kobieta), 6 litrów krwi (mężczyzna) lub odpowiadającej tej objętości ilości innych składników krwi przysługuje tytuł "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi". Jednym z przywilejów, jaki mają posiadacze tego tytułu jest możliwość poruszania się bezpłatnie lub z określoną ulgą komunikacją miejską.

  Ulga ta jest jednak ulgą samorządową, co oznacza, że dany rada gminy albo miastasamodzielnie ustala przepisy dotyczące sposobu przyznawania zniżek. Ulga może więc obowiązywać tylko w mieście, albo też poza jego terenem.

  - Wszystko zależy od finansów gminy. Faktycznie w Radomiu zasłużony honorowy dawca krwi za darmo może jeździć komunikacją miejską wtedy gdy oda 25 litrów krwi, a na przykład w Warszawie czy Gdańsku stuprocentową ulgę ma jeśli odda jej o siedem litrów mniej - mówi Katarzyna Żelewska- Bernat z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

  W naszym mieście po oddaniu 18 litrów najcenniejszego z leków zniżka na podróżowanie autobusami "cyfrowymi" wynosi 50 procent.

  Takie różnice nie podobają się krwiodawcom. Wielu z nich jest zdania, że zniżki powinny być wszędzie jednakowe.

  - W czym krew warszawiaka różni się od mojej? Wszędzie powinno być tak samo, bo różnice wprowadzają zamęt - uważa czytelnik.

  W ubiegłym roku RCKiK w Radomiu wydało 79 zaświadczeń, które są podstawą by Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu wydał zasłużonemu krwiodawcy imienny bilet, uprawniający do stuprocentowej zniżki. Od stycznia do chwili obecnej takich zaświadczeń wypisano ponad 40.

  SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z RADOMIA

  Jakie mają jeszcze prawa, ci mieszkańcy naszego miasta i regionu którzy życiodajną substancją dzielą się z innymi?

  To prawo do korzystania poza kolejnością do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych w aptekach i świadczeń ambulatorium specjalistycznego.

  Przysługuje ono zasłużonym honorowym dawcom krwi, zasłużonym dawcom przeszczepu, inwalidom wojennym i wojskowym, kombatantom - w tym osobom represjonowanym.

  - Muszą jednak udokumentować swoje prawo do obsługi bez kolejki na przykład legitymacją. Podstawą prawną jest ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych - informuje Andrzej Cieślik, dyrektor radomskiej delegatury NFZ.

  Do delegatury w ubiegłym roku wpłynęły cztery skargi dotyczące korzystania poza kolejnością z świadczeń zdrowotnych.

  - Pochodzą one akurat od honorowych dawców krwi, którzy napotkali na problem dostania się do lekarza bez stania w kolejce. Nie każdy jednak wie, że aby otrzymać wspomniany przywilej nie wystarczy jedynie oddać krwi, trzeba oddać określoną jej ilość i mieć statut zasłużonego honorowego krwiodawcy - mówi dyrektor Cieślik.

  W większości radomskich przychodni uprzywilejowani nie mają problemów z dostaniem się do lekarza bez stania w ogonku. Ważne, by o tym, do czego są uprawnieni informowali kartotekarki, bądź inny personel. Wtedy kolejkowicze oczekujący pod gabinetami lekarskimi mają być informowani, że pierwszeństwo ma osoba z przywilejem.


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ