Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przywileje honorowych dawców krwi w Radomiu nie są imponujące

/wit/
Zbigniew Patyk oddał wiele litrów najcenniejszego z leków. Ma prawo korzystać z darmowych przejazdów, a także poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych w aptekach.
Zbigniew Patyk oddał wiele litrów najcenniejszego z leków. Ma prawo korzystać z darmowych przejazdów, a także poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych w aptekach. Tadeusz Klocek
- Zastanawia mnie czemu w naszym pięknym mieście honorowi krwiodawcy mają tak słabo. Jako mężczyzna muszę oddać 18 litrów krwi by mieć zniżkę 50 procent na bilety autobusowe a 25 litrów krwi by mieć zniżkę 100 procent. Na przykład w Warszawie wystarczy oddać 18 litrów krwi - pisze nasz czytelnik. Sprawdzamy jakie przywileje mają ci, którzy dzielą się tym cennym lekiem.

Kto jeździ za darmo?

Kto jeździ za darmo?

W Radomiu do stuprocentowej ulgi na podróżowanie komunikacją miejską mają prawo zasłużeni honorowi dawcy krwi po oddaniu: kobiety 15 litrów, mężczyźni 25 litrów krwi pełnej lub odpowiadającej tej objętości ilości innych składników. Podstawą jest posiadanie ważnego, imiennego biletu wolnej jazdy, wydanego przez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Dawcy, który oddał honorowo co najmniej 5 litrów krwi (kobieta), 6 litrów krwi (mężczyzna) lub odpowiadającej tej objętości ilości innych składników krwi przysługuje tytuł "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi". Jednym z przywilejów, jaki mają posiadacze tego tytułu jest możliwość poruszania się bezpłatnie lub z określoną ulgą komunikacją miejską.

Ulga ta jest jednak ulgą samorządową, co oznacza, że dany rada gminy albo miastasamodzielnie ustala przepisy dotyczące sposobu przyznawania zniżek. Ulga może więc obowiązywać tylko w mieście, albo też poza jego terenem.

- Wszystko zależy od finansów gminy. Faktycznie w Radomiu zasłużony honorowy dawca krwi za darmo może jeździć komunikacją miejską wtedy gdy oda 25 litrów krwi, a na przykład w Warszawie czy Gdańsku stuprocentową ulgę ma jeśli odda jej o siedem litrów mniej - mówi Katarzyna Żelewska- Bernat z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

W naszym mieście po oddaniu 18 litrów najcenniejszego z leków zniżka na podróżowanie autobusami "cyfrowymi" wynosi 50 procent.

Takie różnice nie podobają się krwiodawcom. Wielu z nich jest zdania, że zniżki powinny być wszędzie jednakowe.

- W czym krew warszawiaka różni się od mojej? Wszędzie powinno być tak samo, bo różnice wprowadzają zamęt - uważa czytelnik.

W ubiegłym roku RCKiK w Radomiu wydało 79 zaświadczeń, które są podstawą by Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu wydał zasłużonemu krwiodawcy imienny bilet, uprawniający do stuprocentowej zniżki. Od stycznia do chwili obecnej takich zaświadczeń wypisano ponad 40.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z RADOMIA

Jakie mają jeszcze prawa, ci mieszkańcy naszego miasta i regionu którzy życiodajną substancją dzielą się z innymi?

To prawo do korzystania poza kolejnością do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych w aptekach i świadczeń ambulatorium specjalistycznego.

Przysługuje ono zasłużonym honorowym dawcom krwi, zasłużonym dawcom przeszczepu, inwalidom wojennym i wojskowym, kombatantom - w tym osobom represjonowanym.

- Muszą jednak udokumentować swoje prawo do obsługi bez kolejki na przykład legitymacją. Podstawą prawną jest ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych - informuje Andrzej Cieślik, dyrektor radomskiej delegatury NFZ.

Do delegatury w ubiegłym roku wpłynęły cztery skargi dotyczące korzystania poza kolejnością z świadczeń zdrowotnych.

- Pochodzą one akurat od honorowych dawców krwi, którzy napotkali na problem dostania się do lekarza bez stania w kolejce. Nie każdy jednak wie, że aby otrzymać wspomniany przywilej nie wystarczy jedynie oddać krwi, trzeba oddać określoną jej ilość i mieć statut zasłużonego honorowego krwiodawcy - mówi dyrektor Cieślik.

W większości radomskich przychodni uprzywilejowani nie mają problemów z dostaniem się do lekarza bez stania w ogonku. Ważne, by o tym, do czego są uprawnieni informowali kartotekarki, bądź inny personel. Wtedy kolejkowicze oczekujący pod gabinetami lekarskimi mają być informowani, że pierwszeństwo ma osoba z przywilejem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie